Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

5.3.2.3
Материал жайлы қысқаша түсінік: мұғалім
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп: 31 мектеп-гимназиясы
5.3А. Біздің өміріміздегі алгоритмдер
Команда бойынша
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Хаирова Г.Т
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы
Командалар бойынша


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.3.2.3. Алгоритмді сөз түрінде ұсыну


Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Алгоритмді сөздік формада ұсынуды білу.


Оқушылардың басым бөлігі: Алгоритмді сөздік формада жазуды білу


Кейбір оқушылар: Шығармашылық тапсырманың орындалу алгоритмін сөздік формада құра білу.

Бағалау критерийі
Оқушылар алгоритмді сөздік формада құра алады

Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу. Түсіну. Қолдану.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:
Алгоритм, команда, орындаушы
Орындаушы-исполнитель-executor
Команда-команда-command
Алгоритм-алгоритм-algorithm
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер:
Алгоритм - бұл...

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті; жауапкершілік; өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, геометрия, бейнелеу

АКТ қолдану дағдылары
Интер белсенді тақта

Бастапқы білім

Оқушыларда өмір тәжірибесінен алгоритмдер туралы түсінігі бар. Алгоритм туралы; Орындаушы және олардың командалары туралы біледі;

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар

Сабақтың басы
0-3 мин









6 мин





- Психологиялық ахуал тудыру.
Фигуралар тәсілі арқылы топқа бөлу.


- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау
Үй тапсырмасы: Шынжыр-сұрақ әдісі.
Бұл әдіс толық, логикалық жауап алуға қолданылады. Бір оқушы жауапты айта бастаса, екіншісі әрі қарай жалғастырады.
1. Алгоритм анықтамасын тұжырымдау.
2. Орындаушылар және командалар жүйесі қалай аталады?
Смайликтер арқылы бағалау.


Үлестірме материал













Сабақтың ортасы




5-мин




4-мин












4- мин










8-мин






















10 мин
Топтық жұмыс . "Ойлан, жұптас, бөліс"
Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу үшін Күн режимі алгоритмін постерге жазу.
Мұғалім көрсетілімі.
Слайдтан алгоритмнің әртүрлі формада жазылуы және алгоритмнің сөз түрінде үсынылуы туралы көрсетемін
Оқулық мәтінімен жұмыс. Құндылықтар спектрі әдісі.
Топтық жұмыс.
Оқулықтағы "Алгоритмді сөз түрінде ұсыну" тақырыбын 3 минутта оқып шығып, мәтіннің мазмұнын айтып беріңіздер.
Дескриптор:
-мәтінді белгіленген уақытта оқып шыға алады;
-мәтіннен ең негізгі түйінін таба алады;
-мәтіннің мазмұнын жүйелеп айта алады.

Өзара бағалау. Мұғалім басбармақ әдісімен бағалайды.

Жұптық жұмыс. Ой түйін әдісі
Алгоритмнің сөз түрінде жазылуының артықшылығы, кемшілігі, ережесі үлестірме қағазда беріледі соларды әрқайсысына тиістісін топтастырып, тауып жазу керек.
Дескриптор:
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың артықшылығын анықтай алады..
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың кемшілігін біледі.
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың ережесін таба алады.
Әр түрлі фигуралар арқылы бағалау
Сергіту сәті: Серігіп- серігіп қалайық!
Графикалық органайзер әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған ұғымды нақтылаймын.
Фрайер моделі
Анықтама
Мысал


Ерекшеліктер
Мысал емес фактілер


Дескриптор:
-алгоритмді сөздік формада ұсынуға анықтама бере алады.
- алгоритмді сөздік формада ұсынуға мысал келтіре алады
- алгоритмді сөздік формада ұсынудың ерекшелігін жаза алады
-алгоритм бола алмайтын фактілерді таба алады
Смайликтер арқылы бағалау.

Жеке жұмыс. Саралау тапсырмалары "Кім жылдам" әдісі
1-тапсырма. Әр қадамның ретін нөмірлеп шығу.

Есікті ашу алгоритімі


Кілтті ұяшығына салу



Есіктің алдына тұру



Кілтті ұяшығынан шығару



Кілтті сағат бағытына қарай бұрау



Кілтті алу



Есікті ашу


2- тапсырма Дәптерге алгоритмді сөзбен жазу.
y=a2+d2формуласы бойынша есептеу алгоритмін сөздік формада құрыңдар.
3-тапсырма. Шығармашылық тапсырама:Өткел тапсырмасының алгоритмін сөздік формада жазу.
Қасқыр,ешкі, капуста

Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.
Дескриптор:
-Есікті ашу алгоритімін дұрыс ретімен қойып сәйкестендіру кестесін дұрыс толтырады.
-Есептің алгоритмін сөздік формада жаза алады.
- Шығармашылық тапсырманы орындауда алгоритм ретін дұрыс жаза біледі
Өзін-өзі бағалау.

постер


слайд




оқулық












Үлестірме материал, интербелсенді тақта









Үлестірме материал



























Интер белсенді тақта


Сабақтың соңы
3-мин
2-мин

Егер 5 минутыңыз болса
Балалардан қосымша 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатындарын сұраңыз. Бұл
мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нəтижеге жетпесе де, неге
ұмтылатынын түсінуге көмектеседі.
Бүгінгі тақырыпқа қатысты 10 сөзді атаңыз.
Үйге тапсырма: Алгоритмге бірнеше мысалдар құрастыру.

Үлестірме материал







Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді өалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Берілген уақыт аралығында қарапайымнан күрделіге қарай тапсырмалар таңдалды.
Жұптық жұмыста қабілетті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушыларға көмекте-седі.
Әрбір оқушыны назардан тыс қалдырмай іс әрекетіне қарай мадақтау, қолдау көрсетіледі.
Оқушылардың есте сақтау (аудио, визуалды) қабілеті ескерілді.
Әр оқушы топ құрамында қабілетіне сай өз ролін анықтайды.
Оқушылар бағалау критерилері
және әр тапсырмаға құрылған дескрипторлар арқылы бағаланады
Оқушылар өздерінің берілген материалды меңгеру деңгейле рін талдау есептерді шешу іскерліктері арқылы көрсетеді
Мүғалімнің пікірі, қалыптастырушы бағалау арқылы. Оқушылар өз-өздерің бағалауда қалыптастырушы бағалаудың графикалық түрі смайлик, бас бармақ, алма түсін таңдау арқылы бағаланды
Өзара, топтық бағалауда қалыптастырушы бағалау түрі ауызша бағалау қол шапалақтау қолданылды.
Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі
Оқушылардың сабаққа белсенділігің арттыру, демалту мақсатында сергіту бөлімінде әуенмен дене жаттығулары орындатылады.



Рефлекция
Сабақ\ оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап берініз.







Қорытынды бағамдау.
Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды?
1:
2:
Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады?
1:
2:
Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?











Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Хаирова Гулмира Талғатовна
Жарияланған уақыты:
2019-08-29
Категория:
Информатика
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
5 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1567095856
333
444
555
666
7
888
999