Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Ондық бөлшектерді қосу және азайту 5 сынып
Материал жайлы қысқаша түсінік: 5 сыныпқа арналғана ашық сабақ. "Рухани жаңғыру" мен байланыстырылған. Әл-Фараби 1150, Абай-175 Жеңіс 75 қамтылған. Оқушыларды патриотизмге тәрбиелейді. Барлық тапсырмаларға дескриптор құрылған. Пайдасы зор
Материалды ашып қарау
Бекітемін----------------------

ПәнМатематика
МұғалімАдилгереева Ләззат Аргынгазиевна
Мектеп, сыныпТабантал ОМ 5 сынып
Сабақ тақырыбыОндық бөлшектерді қосу және азайту
Осы сабақтағы оқу мақсаттары 5.1.2.27 – ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар: ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: ондық бөлшектерді баған түрінде қосуды және азайтуды біледі.Кейбір оқушылар: мәтін есеп құрастыра алады.
Жетістік критерийлеріОндық бөлшектерді қосады және азайтады.
Тілдік мақсаттарПәнге тән лексика мен терминология:бүтін бөлік, бөлшек бөлік; ондық бөлшек;үтірмен ажыратылатын таңбалар саны;үтірден кейінгі таңбалар саны; ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;разрядтары бойынша сандарды жіктеу; разрядтық бірліктер;бір баған; -теңестіру.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ондық бөлшектерді қосу үшін... керек;ондық бөлшектерді азайту үшін... керек.
Құндылықтарды дарытуЫнтымақтастық: төзімділік, оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.Академиялық адалдық: адалдық, жауапкершілік, құрмет және Отансүйгіштік құндылықтарды дарыту, топтық жұмыс және өзін-өзі бағалауға дайын болу.
Пәнаралық байланыстарТарих, әдебиет
АКТ-ны қолдану дағдыларыИнтерактивті тақта
Бастапқы білімОндық бөлшек, ондық бөлшектің жазылуы және оқылуы, разрядтары бойынша сандарды жіктеу, ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдыру, жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдыру, ондық бөлшектерді салыстыру.
Сабақ барысы

Сабақ кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетРесурстар
Сабақтың басы7 минут









































Сабақтың ортасы30 минут



































Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг Бас бармақ түйістірсе-«Әрдайым әр жағдайда үлкен жетістіктер тілеймін» Олай болса, жұдырықтай жұмылып, бүгінгі сабақта үлкен жетістікке жетуіміз керек.«Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет». Н.Ә. Назарбаев «Көршіңді тексер!» әдісі Үйге берілген тапсырмасын тексеру.№792
  • 4,6 2) 12,715 3) 16,245 4) 3,6
  • Алдымен жұмбақ қояйын1.Бүтін менен бөлшекті,Үтірменен айырған.Әп-әдемі жазылар,Айтыңдаршы, қандай сан? Ондық бөлшекҚайталау білім анасы. Математикалық диктант 0,21, 2,148, 4,07, 6,5, 3,009, 13,0425, 24, 015 Оқушылар дәптер алмастырып, өзара мадақтау арқылы бағалайды. Топқа бөлінеді 1150, 75, 175 цифрлары бойыншаАбай-175 суреті шығады, егер топтың тапсырмаларын дұрыс орындаса Топпен жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» 1. Практикалық жұмыс Әр топқа қатты қағаздан жасалынған фигуралар беріледі. Олар: тік төртбұрыш, шаршы, үшбұрыш. Әр фигураның қабырғаларының ұзындықтарын сызғышпен өлшеу арқылы анықтап, периметрін анықтайды.2. Мәтін есептер 1.)Орам матадан 15,8 метр мата сатылғанда, 21,3 метр мата қалды. Орамда алғашқыда неше метр болған?2)Шаңғышы бірінші сағатта13 км, ал екінші сағатта 5 ,96 км кем сырғанады. Шаңғышы екінші сағатта неше километр сырғанады?

    3)Оқушылар бірінші күні 867,6 кг, екінші күні 1020,85 кг Оқушылар екі күнде барлығы неше кг металл сынықтарын жинады?

    Әл-Фараби 1150 жыл Жеке жұмысА деңгейі

    Есепте:

    32,6-0,92=

    76,54+29,2=

    В деңгейі

    Амалды орында: 27,35+2,36+4,5

    (3,85+1,37)+(1,15-0,13)

    C деңгейі

    Теңдеуді шеш: 16,5 - ( Х + 0,34 )= 0,49Дескриптор:-Ондық бөлшектерді қосады-Ондық бөлшектерді азайтады-Теңдеуді шешедіОқулықпен жұмыс №793 тақтаға әр топтан 1 оқушы орындайдыЖұптық жұмыс Жеңіске 75 жыл Теңдік дұрыс орындалатындай етіп, нүктелерді қалпына келтіріңдер/ Есепті оқушылар дәптерлерінде бағандап орындап алып, тақтаға шығып қатесін түзейді. а) 32 + 18 = 5  б) 3 + 108 = 408  в) 63 – 27 = 603   3,2 + 1,8 = 5  3 + 1,08 = 4,08  63 – 2,7 = 60,3 















    Бағалау парағы Рухани жаңғыру, Абай, Әл-Фараби , Жеңіске-75 жыл суреттері



























    1150, 175, 75 сандары

















    Қалыптастырушы Бағалау тапсырмалары

































































    Сабақтың соңы3 минутРефлексия. «Еркін микрофон» әдісіҮйге тапсырма беру. № 801



    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
    1. Дифференцияланған тапсырмалар беру2. Шығармашылық жұмыстар беруЖеке,топтық жұмыста Мадақтау, «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістерін қолдану

    Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


    А

    1) Есепте: 32,6-0,92=31,68 76,54+29,2=105,74

    В

    Амалды орында: 27,35+2,36+4,5=34,21

    (3,85+1,37)+(1,15-0,13) =5,24

    C Теңдеуді шеш: 16,5 - ( х + 0,34 )= 0,49Х+0,34=16,5-0,49Х+0,34=16,01х=16,01-0,34х=15,67

    Дескриптор:-Ондық бөлшектерді қосады-Ондық бөлшектерді азайтады-Теңдеуді шешеді







    А

    1) Есепте: 32,6-0,92=31,68 76,54+29,2=105,74

    В

    Амалды орында: 27,35+2,36+4,5=34,21

    (3,85+1,37)+(1,15-0,13) =5,24

    C Теңдеуді шеш: 16,5 - ( х + 0,34 )= 0,49Х+0,34=16,5-0,49Х+0,34=16,01х=16,01-0,34х=15,67Дескриптор:-Ондық бөлшектерді қосады-Ондық бөлшектерді азайтады-Теңдеуді шешеді





    Теңдік дұрыс болатындай, тиісті жерге үтір белгісін қойыңдар:

    а) 32 + 18 = 5   б) 3 + 108 = 408  в) 63 – 27 = 603   





















































































































































































































    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Адилгереева Лаззат Аргынгазиевна
    Жарияланған уақыты:
    2020-03-11
    Категория:
    Математика
    Бағыты:
    Ашық сабақ
    Сыныбы:
    5 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1583922899