Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
Материал жайлы қысқаша түсінік: Барлық оқушы істей алады. Молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттай алады; Көптеген оқушылар істей алады: Балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласына есептер шығара алады; Кейбір оқушылар істей алады: Заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды;
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді жоспар:8.1.В Агрегаттық күйлерМектеп: КММ «Аршаты орта мектебі»
Күні:Мұғалім: Түркістанова Н.Д

Сынып: 8Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау;8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану;8.3.2.11 заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушы істей алады.Молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттай алады;Көптеген оқушылар істей алады:Балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласына есептер шығара алады;Кейбір оқушылар істей алады:Заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды;
Бағалау критерийіМолекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттай алады;Балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласына есептер шығара алады;Заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды;
Тілдік мақсаттарҚатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай жәнежүйелей алады.Жаңа терминдер және лексикология: балқу, қатаю, меншікті балқу жылуы.Балқу дегеніміз ..............Қатаю дегеніміз............Меншікті балқу жылуы дегеніміз.............

Құндылықтарды дарытуЖалпыға бірдей еңбек қоғамы (есептер шығаруда)
Пәнаралық байланыстарХимия (сілтілердің ерітіндісі), математика (есеп шығаруда)
Алдыңғы білім№ 1 зертханалық жұмыс «Температуралары әр түрлi суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру»
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетҰйымдастыру:1. Оқушылармен амандасып, жоқ оқушыларды анықтаймын. 2. Оқушыларды «Қатты», «Сұйық», «Газ» топтарына бөлуді ұйымдастырамын. Топ басшысы сайланады.Ресурстар
Сабақ басы10мин(І) Миға шабуыл«Сұрақ- жауап» әдісі1. Энергияның сақталу заңы дегеніміз? Ол не үшін қолданылады?2. Энегрияның айналу заңы дегеніміз? Қайда қолданылады? Мысалдар келтіріңдер3. Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңын кім және қашан ашты?

Дескриптор:- Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы туралы біледі- Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңын ашқан ғалымдарды таниды

ҚБ: Топ бірін-бірі бағалайды (Жұлдызша беріледі: жасыл – өте жақсы, көк – жақсы, қызыл - орташа)
Топқа бөлу карточкаларыСұрақтар жазылған карточкалар









Сабақтың ортасы25 мин(G)«Сөзді тап» әдісіОқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды. Карточкада сөздер беріледі. Бір оқушы бір карточканы алып, онда жазылған суретті дене қимылдары арқылы көрсетеді. Оған сөйлеуге болмайды. Ал оқушылар жүргізіп тұрған бала көрсеткен суретті табу керек.Карточкалар:1. Қатты2. Балқу3. λ

Дескриптор:
  • Жаңа тақырыпты түсінеді
  • Жаңа сөздерді бейнелеу кезінде әр түрлі күйдің қасиеттерін біледі
  • Сабақ мақсатын ашады


  • ҚБ: «Қолпаштау» әдісі

    (W+G) Деңгейлік тапсырмалар: Есептер шығару

    1 топ:(Қарқын тәсілі: біршама уақыт беріледі)№1. Массасы 300 г темір қорапта 100 г қалайы балқытылды. Қорапты қыздыруға және қалайыны балқытуға қанша жылу мөлшері жұмсалды? Бастапқы температулары 320С.

    2 топ:(Қарқын тәсілі: біршама уақыт беріледі)№2.Сұйық күйдегі 6 кг қалайыдан бір бұйым құйды. Сол бұйым қатайып және 220С-ке дейін салқындағанша қанша жылу мөлшерін бөліп шығарады?

    3 топ:Тапсырма тәсілі: (Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды)№3. Массасы 2 кг жездің температурасының берген жылу мөлшеріне тәуелділік графигін салыңдар. Жез қыздырылып және толығымен балқыған. Жездің бастапқы температурасы 200С. Барлық қажетті есептеулерді алдын ала жүргізіп алыңдар.

    Дескриптор:
  • Есеп шартын құрастыру
  • Формула пайдалану
  • Формуланы түрлендіру
  • Амалдар орындау


  • ҚБ: КемеТолықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮСТІ;Түсінуге жақын болса, аздап білсе САРЫ ТҮСТІ;Түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көрсетеді

    3 – тапсырма: Мұзы бар суға термометр салыңдар. Ыдыстағы мұздың барлығы толығымен ерігенше термометрдің көрсеткішін бақылаңдар. Бақылау нәтижелерінен қорытынды шығарыңдар және уақытқа тәуелділік графигін салыңыздар.

    Дескриптор:
  • оқушылар тәжірибе нәтижесін түсіндіреді
  • оқушылар есептер шығарады
  • оқушылар график салуды үйренеді


  • ҚБ: Бас бармақ жоғары төменТолықтай түсінсе, сенімді болса Түсінуге жақын болса, аздап білсеТүсінбесе, сенімді болмаса көрсетеді.
    Оқулық ,интербелсенді тақта,карточкалар





















    <Object: word/embeddings/oleObject1.bin>





















































































    Сабақтың соңы5мин«Менің зердем» әдісі

    СаралауБағалауДенсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
    (W) Деңгейлік тапсырмалар: Есептер шығару

    1 топ:(Қарқын тәсілі: біршама уақыт беріледі)2 топ:(Қарқын тәсілі: біршама уақыт беріледі)3 топ: Тапсырма тәсілі: (Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды)



    1 топ: (Дерек көздері тәсілі:Интернеттің көмегімен окушылар орындайды)1 – тапсырма: Балауыздың балқу және қатаю температурасын салыстырыңдар. Уақытқа тәуелділік графигін салыңдар2 топ: (Дерек көздері тәсілі:энциклопедия кітаптар арқылы орындайды)2 – тапсырма: Мұздың толығымен меншікті балқу энергиясын табыңдар.3 топ: Тапсырма тәсілі: (Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды)3 – тапсырма: Мұзы бар суға термометр салыңдар. Ыдыстағы мұздың барлығы толығымен ерігенше термометрдің көрсеткішін бақылаңдар. Бақылау нәтижелерінен қорытынды шығарыңдар және уақытқа тәуелділік графигін салыңыздар.
    Қолпаштау<Object: word/embeddings/oleObject2.bin>Жұлдызша:

    Кеме:

    Бас бармақ:
    Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
    Сабақ бойынша рефлекция«Менің зердем» әдісі
  • Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
  • Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
  • Сабақта саралау дұрыс
  • жүргізілді ме?
  • Сабақ кезеңдерінде
  • уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?


    Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)1.2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1.2.Сабақ барсында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?


    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Түркістанова Назыкеш Дидарқызы
    Жарияланған уақыты:
    2019-11-08
    Категория:
    Физика
    Бағыты:
    Сабақ жоспары
    Сыныбы:
    8 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1573231270
    2222
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999