Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Радиоизатоптар,радиациядан қорғану.
Материал жайлы қысқаша түсінік: физика
Материалды ашып қарау


Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атом ядросы. Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 9Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:Термоядролық реакция.Радиоизатоптар,радиациядан қорғану.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)9.6.2.8. Радиациядан қорғану әдістерін сипаттау.
Сабақтың мақсаттары
  • Табиғи және жасанды радиациялардың әсерлерін сипаттау.
  • Радиациялық сәулелердің тірі ағзаларға тигізетін зиянды әсерлерін түсіндіру.
  • Жасанды және табиғи радиациялардан қорғанудын әдістерін сипаттау.
  • Бағалау критерийлері
  • Табиғи және жасанды радиациялардың әсерлерін біледі.
  • Радиациялық сәулелердің тірі ағзаларға тигізетін зиянды әсерлерін түсіндіреді
  • Жасанды және табиғи радиациялардан қорғанудын әдістерін сипаттайды
  • Тілдік мақсаттар

    Терминдер мен терминология:Иондағыш сәуле- радиактивті сәулені айтады. Сәулелену дозасы-радиацияның организмге берген энергия мөлшеріне айтады.Жұтылған доза-дененың бір килограмында жұтылған радиация энергиясының мөлшеріне айтады.Дозиметр радиация денгейін өлшейтын арнайы құрал
    Құндылықтарға баулуҰлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы---мемлекетіміздің белсенды, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні екенін түсіндіремін
    Пәнаралық байланыстарБиология және химия пәндерінен радиациялық сәулелердің әсері туралы өтіледі
    Алдыңғы білімРадиактивті сәуле шығарудың табиғаты қандай, олардың энергиялары денелердың болшектерын химиялық-физикалық қасиеттерін өзгертіп іондайтынын біледі.
    Ойлау дағдыларыБілу және түсіну, қолдану.
    АКТ қолдану дағдысыЭлектронды оқулықты пайдаланамын
    САБАҚ БАРЫСЫ
    Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар
    Сабақтың басыҰйымдастыру бөлімі: оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп олардың зейінің сабаққа аударамын.Үй тапсырмасын «Сұрақтар жаңбыры» -әдісі арқылы сұрауды жоспарлап отырмын. (Ауызша сұрақтар қою арқылы1.Тапсырма
  • Табиғи радиактивті сәулелер деп қандай сәулелерді айтамыз?
  • Жасанды радиактивлік дегеніміз не?
  • Радиоизотоптар дегеніміз не?
  • Жасанды радиактивтікті ашқан ғалымдар кімдер?
  • Радиоизатоптардың медицинада қолданылуы мүмкіндігі...
  • Металлургияда қолданылуы ше
  • Ауыл шаруашылығында қолданылуы ше
  • ҚБ («жарайсың», «керемет», «өте жақсы» сөздермен оқушыларды сабақ барысында интылантырып отырамын.)Дескриптор:
  • Табиғи және жасанды радиактивті сәулелер туралы айтты;
  • Радиоизатоптарды білді;
  • Радиактивті сәулелердің қай жерде қолданылуын білді.
  • «Мектеп» баспасыНасохова,Бекбасар,Қазақбаева Д
    Сабақтың ортасыЖаңа сабақ: 1. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды “Мозаика” - әдісі орқылы топқа бөлемін
  • топ: Альфа сәуле
  • 2-топ: Бета сәуле, 3-топ: Гамма сәуле.2.Бейне ролик көрсетемін.2.Тапсырма Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту мақсатында Борт журналы” тәсіліден пайдалана отырып оқушыларға «Радиациядан қорғану тәсілдері» туралы жаңа материалды таратып беремін Оқушылар жаңа тақырыпты оқып өз ойларын төмендегі кестені толтырады 4. Тапсырма :1.Радиациялық сәуледен қорғану үшін қандай іс-әрекеттер жасалынды?2.Қазақстанда радиациялық аймақтар бар ма,әлде ....3.Жасанды мен табиғи радиацияның айырмашылығы қандай....4.Ғарыштық радиация тірі ағзаға қалай әсер етуде Талқыланған мәселе бойынша оқушылар идеяларын қорғайды. Сарапшы оқушылар оқу материалының қаншалықты менгерілгенын,сұрақтың мәні қашалықты нақты, сауатты баяндалғандығы бақылап отырады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылармен мұғалым тарапынан “Өте жақсы”, “Жарайсын”,.“Керемет”, “Басбармақ” әдісі арқілі қалыптастырушы бағалармен бағаланады. Дескриптор:
  • Табиғи және жасанды радиациялардың әсерлерін, зияндарын түсінді.
  • Радиацияның уақытпен және қашықтықпен қорғану әдістерін білді.
  • Қазақстанда радиациялық аймақтар бар екенін ,оларды залалсыздандыру жұмыстары жүргізіліп жатқанын айтты


  • 5.Тапсырма:Топтық жұмыс. Ар топқа сұрақтар беремин1.Сәулелену дозасы және жұтылған доза деп қандай шамаларды айтады?2.Шекті босатылған доза мен адам өміріне қауіпті доза мөлшері қандай?3.Халықты радиациядан қорғану және басқа елдердің радиактивті қоқыстардың Қазақстан аймағында көму мәселелеріне көзқарасыңыз? Қалыптастырушы бағалау: Оқушылармен мұғалым тарапынан “Өте жақсы”, “Жарайсын”,.“Керемет”, “Басбармақ” әдісі арқілі қалыптастырушы бағалармен бағаланады. Дескриптор:
  • Сәулену және жұтылу дозасын білді.
  • Радиациялық сәулелердің тірі ағзаларға тигізетін зиянды әсерлерін білді.
  • Жасанды және табиғи радиациялардан қорғанудын әдістерін сипады.
  • Қалыптастырушы бағалау: Оқушылармен мұғалым тарапынан “Өте жақсы”, “Жарайсын”,.“Керемет”,“Басбармақ” әдісі арқілі қалыптастырушы бағалармен бағаланады.


    Қағаз қиындылар



    Электронды оқулық



    Постер қағаздар

    9- сынып оқулығы



















    Смайликтер

    жоюдаЖинақтау:Сабақ аяғында оқушылар кәрі байланыс жүргізеді.«Ойды аяқта» әдісі

    ---- Бүгін мен білдім ..........---- Мен үрендім ..........---- Қолымдан келеды .........Қорытындылау:Оқушылар оз ойларын ортаға салады.Радиоактив сәулелерден уақыттың өтуі және қашықтықпен қорғану тәсілі Чернобыль атом электрстансасында болған апат салдарын жою жұмстары кезінде қолданғанын айтты.Жапониядағы ше.........



    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы












    Берілген тақрып бойынша бұрыннан білетінімМәтінді оқып жаңадан білгендерімТың ақпараттар














































    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Уйсинбаева Фариза Рустембековна
    Жарияланған уақыты:
    2019-08-08
    Категория:
    Физика
    Бағыты:
    Сабақ жоспары
    Сыныбы:
    9 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1565253933
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999