Биология Сабақ жоспары 8 сынып бойынша Ұстаздарға арналған оқу әдістемелік материалдар
Еліміздің барлық педагогтарының білімі мен тәжірибесін біріктіріп, білім сапасын арттыру үшін сайтта 104648 материал жарияланған. Сіз осының барлығын сайттан тегін жүктеп сабағыңызға қолдана аласыз.
Барлығы: 104648 материал
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
ктж биология күнтізбелік тақырыптық жоспар
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Бөлім: 8.2А Заттардың тасымалдануы
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Дуйсебаева Толганай Сейфудиновна
Күні: 13.12.2024ж
Сынып: 8 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық.».
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Сабақтың мақсаты
- қанның құрамы мен қызметі туралы түсінік қалыптасады.
-қанның түйіршіктерін сипаттайды
- қанның құрамы мен қызметін, лимфаны сәйкестендіреді;
-қанның құрамын берілген сандары арқылы сөйлетеді.
- сілтеме арқылы сұрақтарға жауап береді.
Ұлттық құндылық -қанның тазалығы-тектілігінде, жеті атасын білу
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт Педагогтің 8 әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин
2 мин
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар сабақты жақсы көніл-күймен бастау мақсатында «Жылы жүрек» арқылы лебіздеріңді білдіріңдер.
Топқа бөлу: «: Тәттілер әдісі» арқылы орындалады.
1-топ. Эритроциттер
2-топ.Лейкоциттер
3-топ. Тромбоциттер
Үй тапсырмасын пысықтау.
Жұмыс формасы: Жеке
Оқушылар амандасады,оқулық пен құрал саймандарын түгелдейді.
«Жылы жүрек» арқылы лебіздерін білдіреді
Топқа бөлінеді
Дескриптор:
-ЖИ бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
-Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызына қатысты тұжырымдарды және қанның жауабын табады.
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
«Асық» әдісі арқылы 1 балл
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
https://www.d-id.com/
Сабақтың ортасы
30 минут
Дәптермен жұмыс
Мультимедиалық таныстырылым: «Қанның құрамы және қызметі»
1 тапсырма
«Ойлан. Жұптас.Бөліс» әдісі
Оқушылар берілген мәтінді қарап, мәтінмен танысып,жұппен талдап,топта талқылаңдар
2-тапсырма:
Жұмыс формасы: Жеке жұмыс
Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау»
Тәсіл: «Сәйкестендіру»
3-тапсырма:
Жұмыс формасы: Жеке жұмыс
«Жеті атаны тану » әдісі:
4-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс
Сандар сөйлейді
4-тапсырма:
Жұмыс формасы: Жеке жұмыс
Белсенді оқыту әдісі: «Серпілген сауал»
Тәсіл: «Білімді бақа»
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысып, сабақтың тақырыбын болжайды.
Оқушылар берілген мәтінді қарап, мәтінмен танысып,жұппен талдап,топта талқылайды
Дескриптор:
- Қанның құрамы мен қызметін сәйкестендіреді;
Дескриптор:
-WordWall арқылы сұрақтарға жауап береді
-Жеті атасын айтады, біледі
Дескриптор:
-Қанның құрамын берілген сандары арқылы сөйлетеді.
- Дәптермен жұмыс жасайды
Дескриптор:
Сілтеме арқылы өтіп тапсырманы онлайн орындайды
-Қан жасушаларының ерекшелігіне қатысты тұжырымдардың дұрыс жауабын көрсетеді,сұрақтарға жауап береді.
«Асық » әдісі арқылы 2 балл
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
«Асық » әдісі арқылы 2 балл
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
«Асық » әдісі арқылы 2 балл
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
«Асық » әдісі арқылы 2 балл
Мақтау мадақтау ( Жарайсың!!! Керемет!!!)
Фломастер, плакат
https://www.educaplay.com/learning-resources/21003345-learning_resource.html
https://wordwall.net/ru/resource/81076577
Жұмыс дәптері
https://www.educaplay.com/learning-resources/21003345-learning_resource.html
Сабақтың соңы
3 минут
2мин
2мин
Қорытынды:
Бүгінгі сабақты әр топтан қорытындылаңдар
Үйге тапсырма: «Қанның құрамы мен қызметі» тақырыбында 150-200 сөзден тұратын эссе жазу
Кері байланыс: «Киіз үй» әдісі
Дескриптор:
-Қанның құрамы мен қызметін қорытындылайды
Дескриптор:
«Қанның құрамы мен қызметі» тақырыбында 150-200 сөзден тұратын эссе жазады
Сабақ бойынша кері байланыс жасайды Бейнежазба
Қосымша 1
Стикер, киіз үй
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Модельдеу «Су және құрлық экожүйелерін салыстыру»
8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
«Жыл мезгілі» әдісі арқылы оқушыларды «Қыс», «Жаз», «Күз» суреттерімен үш топқа бөле отырып, жaздың ыcтық күніндe және қыcтың cуық күніндe aдамда қaндай өзгeрістер бaйқалады деген «Ой қозғау» сұрақтары қойыла отырып, алдыңғы білімді де еске түсіріп, пысықтау жұмысы жүргізіледі.Адaмның тeрлеуін жүзeге aсыратын қaндай мүшe деп сұрaй отырып, жаңа сaбақтың тaқырыбы тeрі турaлы eкеніне тoқталып, тeрі турaлы не білeсіздер деп тaлқылау жүргізіп, eнді тері турaлы нeні білгілeріңіз кeледі деп сұрaу aрқылы сaбақтың мaқсаты мен бaғалау критeрийлері тaлқыланады.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
«Эмбриондық даму»
Оқушылардың ой пікірлері тыңдалған соң , мұғалім тарапынан пікірлерге қатысты кері байланыс беріліп,жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып айтылады.
1-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық
Белсенді оқыту әдісі: «Мағынаны табу»
Тәсіл: Mind map (ақыл картасы)
2-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс
Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»
Тәсіл: Тарсия
3-тапсырма:
Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс.
Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау»
Тәсіл: Теңбіл доп ойыны
4-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс
Оқыту әдісі: «Данышпан үкілер»
1.Маңызды өмірлік даналық.
2.Таныс және таныс емес.
3.Иллюстрациялық бейнелеу.
4.Үлгі боларлық қорытынды.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
«Эмбриондық даму»
Оқушылардың ой пікірлері тыңдалған соң , мұғалім тарапынан пікірлерге қатысты кері байланыс беріліп,жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып айтылады.
1-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық
Белсенді оқыту әдісі: «Мағынаны табу»
Тәсіл: Mind map (ақыл картасы)
2-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс
Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл»
Тәсіл: Тарсия
3-тапсырма:
Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс.
Белсенді оқыту әдісі: «Ой қозғау»
Тәсіл: Теңбіл доп ойыны
4-тапсырма:
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс
Оқыту әдісі: «Данышпан үкілер»
1.Маңызды өмірлік даналық.
2.Таныс және таныс емес.
3.Иллюстрациялық бейнелеу.
4.Үлгі боларлық қорытынды.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
8-сынып.Биология пәнінен ҚМЖ. Мұғалімдерге арналған.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліпшығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері).
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. Зертханалық жұмыс «Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы»
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Сабақта көңіл күй әдісі,миға шабуыл әдістері қолданылды.3-тапсырама орындауға беріледі.Дұрыс тамақтану – денсаулықтың кепілі атты эссе жазу,.«Ішекқұрттарды және жұқпалы ауруларды жұқтыру жолдары» деген
сызба сызу, Дәрумендерге бай тағамдар және оларды ажырату.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі тақырыбында күнделікті сабақ жоспарының үлгісі
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Биология пәнінің мұғалімдеріне арналған сабақ жоспары
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Дәрумендер, А, В, К, Е, С, D дәрумендері, авитаминоз, гиповитаминоз, гипервитаминоз, ақшам соқыр, бери-бери, цинга, рахит, пеллагра.ауруланың болуң себебтері туралы түсінік.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
8 сыныпқа арналған биология пәнінен сабақ жоспары
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
8 сыныпқа арналған биология пәнінен сабақ жоспары
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Биология пәнінен 8 сыныпқа арналған ағылшын тілінде ашық сабақ жоспары .Сабақтың тақырыбы: Адам қаңқасының құрылысы
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
қмж
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
Менің бұл сабақ жоспарым 8-ші сыныптар бойынша «Бездердің қызметі»тақырыбына арналған. Сабақтың негізгі мақсаты: Бездердің негізгі функцияларын түсіндіру; өткен тақырыптар бойынша білімдерін бекіту; биология сабағына деген қызығушылығын арттыру болып табылады.
Сабақ негізінен 3 бөлікке бөлінген. Сабақтың басында ең алдымен сынып оқушыларымен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Достық шеңбері» ойыны (сергіту сәті) ойнатылады. Кейін сергіту сәті аяқталған кейін, сынып оқушыларына алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында кесте толтыру ұсынылады. Әрі қарай тақырыпты ашу мақсатында: «Мен туралы біле жүр» әдісін қолданылды. Ол үшін интерактивті тақтаға түрлі жұлдызнама белгілері шығарылады. Әр оқушы өз жұлдызнамасын тауып, ең көп кездескен белгілер анықтап, тақтадағы слайдтан ең көп белгі иелері туралы жұлдызнама сипаттамасы оқылды. Кейін оқушыларға ой қозғау мақсатында сұрақ қойылып, сабақтың тақырыбы ашылды. Сабақтың тақырыбы ашылғаннан кейін,сабақтың мақсаты және жетістік критерийлерімен таныстырылды. Сабақтың ортасында жаңа тақырыпты игеру кезеңінде: «Интервью» әдісі қолданылды. Оқушыларға бездердің қызметтері туралы жазылған сілтеме материалдар таратылып, тақырыптан негізгі ақпарат бойынша сұрақтар құрастырулары сұралды.Сабақты бекіту кезеңде оқушыларға жұптық жұмыс берілді. Тапсырмалар беру кезінде әр түрлі әдістер қолданылды. Сабақтың соңында топтық тапсырма орындалды.Бұл кезекте «Оқулық құрайық» әдісін қолданылды. Сабақта өткен тақырыптары бойынша «Гомеостаз» оқулығының мұқабасын құрастыру тапсырылды. Тапсырма төмендегідей бағалау критериялары қойылды.
• Мұқаба эскизінің нақты әрі түсінікті болуы
• Оқулықтың мазмұнынан хабар береді
• Суреттің анық, көрнекі тартымды безендірілуі;
Сонымен қатар сынып оқушыларына құрастырған мұқабалары бойынша тақырыпқа сәйкес ақпарат жинақтау үшін үй тапсырмасы берілді. Рефлексияда оқушылардың пікірін білу үшін «Алған білімге сертификат» әдісінде төмендегідей сұрақтар беру арқылы кері байланыс жүргізілді.
- Білгім келеді?
- Нені білуге ерте деп ойлаймын?
- Не үшін білгің келеді?
- Мен үшін қауіпті
Осындай форматта жасақталған сабақ жоспарының құрылымы, қолданылған оқытудағы жаңа әдіс тәсілдер, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттырып қана қоймай, пәнге деген сүйіспеншілігін арттырады деп есептеймін.
Биология
Сабақ жоспары
8 сынып
1
2
...
12