Дүние жүзі тарихы Сабақ жоспары бойынша Ұстаздарға арналған оқу әдістемелік материалдар
Еліміздің барлық педагогтарының білімі мен тәжірибесін біріктіріп, білім сапасын арттыру үшін сайтта 104643 материал жарияланған. Сіз осының барлығын сайттан тегін жүктеп сабағыңызға қолдана аласыз.
Барлығы: 104643 материал
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Пәні Дүниежүзі тарихы
Мектеп: «№5 А.Байтұрсынов атындағы ЖББМ»КММ
Мұғалім: А.Мизамов
Күні: 11.12.2023ж
Сынып: 9 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Бөлім: Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге
Сабақтың тақырыбы: 1979-1985 жылдар аралығындағы «қырғи-қабақ соғысы» оқиғаларының ерешеліктері қандай?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: 9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Сабақтың мақсаты Саяси оқиғалардың мазмұнын ажыратады Саяси оқиғалардың салдарын талдау және бағалау
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыты Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Мұғалім карикатураны көрсетеді және сабақ тақырыбының арасындағы байланысты табуды сұрайды.
Карикатураны түсіндіріңіз.
1. Карикатураның мәнін талдау арқылы қарастырылатын кезеңдегі негізгі саяси оқиғаларды түсінуге жетелеңіз.
2. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарына талдау жасаңыз.
Терминдерге анықтама беріңіз.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Мадақтау
Бағалау: бастапқыда оқушылар өз анықтамаларын айтады, содан кейін оқушылар презентациядағы терминдер анықтамасымен өзін-өзі тексереді
Жаңа білім
Мұғалім 1979-1983 жылдардағы АҚШ пен КСРО оқиғаларын сипаттай отырып, қырғи- қабақ соғыстың негізгі оқиғаларын қысқаша ашады. Оқушыларға видеоролик көрсетіледі Мұғалімнің міндеті - екі алып державаның қарсыластығын көрсету, осылайша оқушыларға әлемнің ядролық соғысқа жақындығын түсіндіру.
Мұғалім оқушыларды екі топқа бөліп,”қырғи-қабақ» соғыстың негізгі оқиғаларын КСРО және АҚШ көзқарастары арқылы талдауға тапсырма береді.
1.Топтық жұмыс.Қырғи-қабақ соғыстың негізгі оқиғалары.
1.Корей соғысы
2.Вьетнам соғысы
3.Кариб дағдарысы
4.Ауған соғысы
2.Жұптық жұмыс.Оқушылар жұп болып картадан бір социалистік.бір капиталистік елді табуға тырысады.
3.Жеке жұмыс. «Тұлғаны таны» ойыны.
Оқушылар суреттегі тұлғаны тауып,оның бүгінгі тақырыпқа қатысын сипаттайды. Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
оқушылар НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылықты талдайды.
Саяси оқиғалардың себептерін анықтайды
Саяси оқиғалардың мазмұнын ашады
Саяси оқиғалардың салдарын талдайды және бағалайды
НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама-қайшылықты сипаттайды.
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
Ақпараттық мәтін
Дүниежүзі картасы
Кесте
Тақырыптық суреттер
Бекіту
Сабақты қорытындылау
4 сурет 1 жауап ойыны.
Оқушылар ребусты шешу арқылы бүгінгі сабақты қорытындылайды. Сабақтың тақырыбын қорытындылау «Ең үздік жауап» Ақпараттық карточка
Кері байланыс АҚШ халқынан КСРОға, КСРО халқынан АҚШқа хат жазу. Оқушылар қырғи-қабақ соғысы туралы өз ойларын жазады. Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
А4, конспект
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
9 сынып
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? тақырыбындағы оқу мақсатына сай жасалған тақырыптық тапсырмалар дұрыс жауаптарымен
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
6 сынып
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті? тақырыбындағы сабаққа арналған тақырыптық тапсырмалар дұрыс жауаптарымен
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Алғашқы адам қалай пайда болды? Джт 5-сынып Оқу мақсатына сай жасалған тақырыптық тапсырмалар дұрыс жауаптарымен
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Ұлықбек, Әлішер Науаи, Бабыр еңбектеріндегі идеялардыңорта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау,ерекшеліктерін сипаттау.
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
6 сынып
Дүниежүзі тарихы пәні бойынша 5 сыныптың 31 параграфына арналған тақырыптық тест жұмысы
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Қым қиғаш ауған соғысының тарихын біледі
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
Барлығы
Кітап басу бізге дейінгі ғасырларда үлкен орны бар іс әрекет
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
11 сынып
Тәжірибе алмасу. Жас мамандарға арналған.
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
9 сынып
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді қмж
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
8 сынып
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
7 сынып
ұстаздарға
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
Басқа
Дүниежүзі тарихынан сабақ жоспары
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
10 сынып
Дүниежүзі тарихынан сабақ жоспары
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
10 сынып
Барлығы Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттауйды
Көпшілігі: Ежелгі үнді өркениетіннің жоғалу себебіні болжап, талдау;
Кейбірі: Ежелгі мемлекеттер туралы түсінігін қорытындылайды
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Сабақтың тақырыбы Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту 5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Оқылған мәліметтер негізінде Цинь дистанциясының императорының басқаруы туралы өзіндік ой-пікірлерді қалыптастыру және Қытайдың археологиялық және жазба дереккөздерін зерттеу.
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Сабақтың тақырыбы Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
мақсаттары 5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беруЕжелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру және ежелг іҚытайдың дамуына Конфуций, Лао-ЦзыжәнеШангЯнгтің
қосқанүлесіне бағаб еру
Ежелгі Қытай ғалымдарының еңбектері мен көзқарастарының анықтамасын жазады
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Дүниежүзілік тарихы пәнінен сабақ беретін пән оқытушыларына арналған
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
Басқа
Сабақтың арлығы: кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) түсінеді;
«неолиттік тӛңкеріс» ұғымын ашады; шаруашылықтың түрлерін салыстырады.
Көбісі: неолиттік тӛңкерістің ежелгі адамдардың ӛміріне тигізген ықпалын талдайды;
Кейбірі: неолит жетістіктерінің маңызын анықтайды.
Құндылықтарды мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Сабақ мақсаты
Оқушылар:
• алғашқы қауымдық өнер туындыларын қолдану арқылы ежелгі адамдардың өмірі мен тұрмыс салтын сипаттайды
• ежелгі адамдардың діни түсініктері туралы біледі, оларды ажырата алады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
құндылықтар Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм.
Оқушылардың айтқан болжамдарын тақтаға (флипчартқа) жазып, бүкіл сыныппен талқылайды
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
1
2
...
13