Химия Сабақ жоспары бойынша Ұстаздарға арналған оқу әдістемелік материалдар
Еліміздің барлық педагогтарының білімі мен тәжірибесін біріктіріп, білім сапасын арттыру үшін сайтта 104643 материал жарияланған. Сіз осының барлығын сайттан тегін жүктеп сабағыңызға қолдана аласыз.
Барлығы: 104643 материал
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау.Берілген жану өнімдері бойынша заттың формуласын анықтау.Алкандардың қолдануы мен табиғи отынның жану өнімдерінің қоршаған ортаға әсері туралы бағалау жүргізу
Химия
Сабақ жоспары
Басқа
Оқушыларға резеңкелер мен каучуктарды таныстыру және олардың түрлерімен, олардың алыну процестері, қасиеттері жайлы мәлімет беріп және олармен жұмыс істеу жайлы толық түсіндіру
Химия
Сабақ жоспары
11 сынып
карбон қышқылдары тақырыбына арналған ҚМЖ. Карбон қышұылдарының қасиеттері , презентациялар көрсетілген
Химия
Сабақ жоспары
11 сынып
ктж химия күнтізбелік тақырыптық жоспар
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
Қышқылдар тақырыбына жасалған 8-сыныптарға арналған қмж.
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
Сабақты бекіту тапсырмалары.
1-тапсырма
«Сөйлемді толықтыр» тәсілі
Пероид дегеніміз------------------------------
Период ------------------------деп жіктеледі, үлкен периодқа -------------,кіші пероидқа -----------------------------------жатады.
Топ дегеніміз----------------------------------
Топ------------------- топшаларға бөлінеді.
Топ нөмері -------------------сәйкес келеді.
2-тапсырма
Элементтерді анықтаңдар.
А) 3-пероид , IV топ, негізгі топшада орналасқан
В) 4-пертиод, II топ, негізгі топшада орналасқан
С) 5-период , VII топ, негізгі топшада орналасқан
3 –тапсырма
Атомдық номерлері 6, 18 ,22, 35 ,46 80 болатын периодтық жүйедегі элементтердің орнын анықтаңдар (период, қатар, топ, топша)
4-тапсырма ЕБК
Металдық қасиеті ең жоғары элементті атаңдар.
А) 3-период элементі
В) 5-период элементі
С) І топ элементі
Д) ІІ топ элементі
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
8.1.3.5-атомдар электрондарды қабылдайнемесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
(I) - топ элементтері және олардың қосылыстары.
№6 көрсетілім «Натрийдің сумен әрекеттесуі»
9 сынып ашық сабақ жоспары
Химия
Сабақ жоспары
9 сынып
Оттекті органикалық қосылыстар, 11 сынып, қысқа мерзімді жоспар
Химия
Сабақ жоспары
11 сынып
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің изомериясы, номенклатурасы, алынуы және қасиеттері.
Химия
Сабақ жоспары
Басқа
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің изомериясы, номенклатурасы, алынуы және қасиеттері.
Химия
Сабақ жоспары
Басқа
Пәні: Химия
Бөлім: Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖОМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Cабденова Айнур
Сынып: 11 Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы Полипептидтер құрылымын анықтау.
Практикалық жұмыс №8 «Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары»
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 11.5.1.24 - гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің
құрамын анықтау;
11.5.1.25 - ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 - ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Сабақтың мақсаты • Аминқышқыл молекуласына сәйкес құрылымдарын айқындайды;
• Пептидтегі аминқышқылдардың ретін анықтайды;
• Ақуыздарды, олардың құрамындағы аминқышқылдарын сапалы және сандық талдау жасайды;
• Ақуыздың денатурациялану ұғымын меңгереді;
• Қайтымды және қайтымсыз денетурацияға алып келетінін талқылайды.
Бағалау критерилері • Гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтайды
• Ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасайды;
• Ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасайды
Ойлау дағдыларын деңгейі Білу, түсіну және қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
3 мин «Ұйымдастыру бөлімі»
1.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу,
түрлі-түсті стикерлер пайдалану. Оқушылар тақтаға ілінген түрлі-түсті стикерлерді таңдайды,стикердің артында құпия сөздер бар,сол сөздер арқылы 3 топқа бөлінеді.
1. Пептид
2. Полипептид
3. Кератин Мұғалімнің кері байланысы Суреттер бейнеленген қима қағаздар топтамасы
3 мин «Өткенді еске түсіру бөлімі» арқылы үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстырады.
Cурет пен тұжырымдарды зерделеңіз. Ақуыздың бірінші, екінші, үшінші және төртінші реттік құрылымдарын сәйкестендіріңіздер:
Дескриптор: Білім алушы:
• Ақуыздың бірінші,екінші,үшінші реттік құрылымдарын ажыратады.
• Ақуыз қасиеттерін аминқышқылдарының құрамы мен құрылысын сипаттайды. Қосымша 1
2 мин «Аминқышқылдарын басқару бөлімі»
Аминқышқыл молекуласын А деп белгілеп, қосылыстар атауларын сәйкес құрылымдарымен сәйкестендіруге тапсырма беріледі.
Тапсырма 1
Аминқышқыл молекуласын А деп белгілеп, қосылыстар атауларын сәйкес құрылымдарымен сәйкестендір.
Дескриптор: Білім алушы:
• Аминқышқыл молекуласын құрылымдарымен сәйкестендір Қосымша 2
11.5.1.24 - гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
Негізгі бөлім
5 мин «Тарихи бөлім» Жеке жұмыс.
Оқушыларға полипептидтердің құрылым формуласын ұсынып, бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір гексапептидтің гидролизін аяқтауды ұсынамын.Гидролиз өнімдері және дипептид, трипептид атаулары көрсетілген полипептидтер гидролизі үдерісін сипаттайды. N-шетіндегі, С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады.
Бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір гексапептидтің гидролизі:
І. Пептидтегі аминқышқылдардың ретін анықтаңыз.
[Glu ]-[ ]-[ ]-[ ]-[ ]-[ ]
ІІ. N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:__________
ІІІ. С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:__________
Дескриптор: Білім алушы:
•Бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір гексапептидтің гидролизін аяқтайды;
•N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады;
•С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады. Қосымша 3
ЕБҚ
5 мин Жеке жұмыс.
Оқыту формасы немесе қарапайым әдіс (сурет) қолданып полипептидтік тізбекті ретімен орналастыруды сураймын. Полипептидтік тізбекті ретімен орналастыр.
Gly – Thr – Phe – Ala – Ser – Ileu
ІІ. N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:__________
ІІІ. С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:__________ Дескриптор: Білім алушы:
• Бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір полипептидтік тізбекті ретімен орналастырыды ;
• N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады;
• С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады. Қосымша 4
11.5.1.25 - ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
10 мин «Ақуыз бөлімі» Ұжымдық жұмыс
Биологиялық сұйықтықтар мен ерітінділерде ақуыздың болуын дәлелдеу үшін, сонымен қатар әр түрлі табиғи ақуыздардың аминқышқыл құрамын анықтау үшін түсті реакциялар қолданылады. Олар ақуыздарды, олардың құрамындағы аминқышқылдарын сапалы және сандық талдау үшін қолданылады.
Оқушылар ақуыз денатурациясы мәтінін оқып танысады. Ой қозғау:
• Ақуыздардың түсті реаацияларын білудің қандай практикалық маңызы бар?
• Денатурация дегеніміз не?
• Дeнатурaция қай жaғдaйда бoлaды?
• Ақуыздарды анықтаудың қандай екі түсті реакциясын білесің?
• Жоғарыда көрсетілген әдістерді сипатта, ақуыздарды анықтау үшін практикалық жұмысты қалай өткізуге болады?
Реакция өту үшін қандай жағдай қажет? Өзара бағалауды топ оқушылары жүргізеді, өз жұмысы бойынша қорытынды жасайды АКТ
5 мин «Практикалық бөлім» Топтық жұмыс
Нәруыздардың сапалық реакцияларына практикалық жұмыс беріледі.Нұсқаулық бойынша жұмыс жүргізіп, таныстырып қорытынды жасайды.
Оқушыларды 6 топқа бөліп, практикалық жұмыстың нұсқаулығын тарату. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, қажет топтарға қолдау көрсетеді
1-топ: Биуерт реакциясы
2-топ: Цистеин реакциясы
3-топ: Ксантопротеин реакциясы
4-топ: қыздырғандағы денатурация
5-топ:күкірт қышқылымен денатурация
6-топ:ауыр металл тұзымен (мыс (ІІ) сульфаты ерітіндісі) денатурация
Оқушылар жұмыстарын жасап болып әр топ өз жұмысын 2 минут қана уақыт ішінде таныстырады Қосымша 5
11.5.1.26 - ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Функционалдық
cауаттылық тапсырмаcы
7 мин
«Аминқышқылдардың қасиеттері және қолданылуы бөлімі» Жұптық жұмыс.
Kератинді түзету туралы білімдерін шыңдап, бір тал шаш құрамында қанша кератин болатындығын, ол ақуыздың нешінші құрылымға ие екенін талдап, себебін түсіндіреді. Кератинді түзетудің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды.
Сипаты: Мәнмәтін
Мазмұны Жеке тұлғалық
Құзіреттілігі Құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру
Білімнің типі Процедуралық
Деңгейі Орташа
Тапсырманың түрі Ашық
Адамдар өз ерекшеліктерін айқындау үшін шаштарын не түзетеді, не бұйралайды.
Mұғалімнің кері байланысы Қосымша 6
2 мин Білімді қолдануға жазбаша тапсырма беріледі Қосылыстардың қайсысы ақуызды қайтымды және қайтымсыз денетурацияға алып келетінін анықта.
NaCl
H2SO4
CH3OH
NH4NO3
Pb(NO3)2 Дескриптор: Білім алушы:
• Қайтымды және қайтымсыз денетурацияға алып келетінін анықтайды
Сабақтың
соңы
3 мин «Эстафета бөлімі» Бұған үш минуттай уақыт бөлінеді. Мұғалім нөмірленген үш парақ дайындап, оларды әр топқа береді.
Оқушылар рефлексия орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды.
Белгі бойынша оқушылар оқып-үйренгенін (оқиғаларды, фактілерді, олардың мерзімдерін) жазып, үндеместен бір-біріне жылжытып отырады (бір-бірін қайталамауы тиіс). Қай топ неғұрлым толық, нақты, анық жауап бергенін мұғалім анықтап, жеңімпаздарды белгілейді. Mұғалімнің кері байланысы
Қосымша 1
Cурет пен тұжырымдарды зерделеңіз. Ақуыздың бірінші, екінші, үшінші және төртінші реттік құрылымдарын сәйкестендіріңіздер:
1 Бастапқы құрылым a A Бірнеше суббірліктен тұратын ақуыздарда әрбір суббірліктің арасында болатын, ковалентті емес байланыстармен байланысқан кеңістіктік қатынастар.
2 Екінші құрылым b B Көптеген белоктар аминқышқылдарының ұзын тізбегі емес, керісінше спираль немесе парақ түрінде бүктелген аймақтарға ие.
3 Үшіншілік құрылым c C Екінші құрылымның бүктелген аймақтары, өз кезегінде, бүктеліп, неғұрлым ықшам құрылымдарға жиналуы мүмкін. Бұл соңғы қатпар ақуызға өлшемді пішін береді.
4 Төрттік құрылым d D Бұл полипептидтік тізбекте әр түрлі амин қышқылдарының орналасу реттілігін айтады. Бұл реттілік аталған ақуызды кодтайтын ДНҚ тізбегімен берілген.
1 _____ , ______ 2 _____ , ______ 3 _____ , ______ 4 _____ , ______
Қосымша 2
Қосымша 3
Нәтижесінде бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір гексапептидтің гидролизін аяқтаңыз: аланин (Ala),
глутамин қышқылы (Glu), глицин (Gly), лейцин (Leu) және серин (Ser), сәйкесінше, 2:1:1:1:1 қатынасында. Бұл пептидтің ішінара гидролизі келесі үзінділерді түзеді:
Ala-Ala,
Gly-Ala,
Glu -Gly,
Ala-Ser-Leu.
І. Пептидтегі аминқышқылдардың ретін анықтаңыз.
[Glu ]-[ ]-[ ]-[ ]-[ ]-[ ]
_________________________________________________________________________________________________
ІІ. N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:____________
ІІІ. С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:____________
Дескриптор: Білім алушы:
• Бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір гексапептидтің гидролизін аяқтайды;
• N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады;
• С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады.
Қосымша 4
ЕБҚ
І. Полипептидтік тізбекті ретімен орналастыр: Gly – Thr – Phe – Ala – Ser – Ileu
ІІ. N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:____________
ІІІ. С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазыңыз:____________
Дескриптор: Білім алушы:
• Бес түрлі аминқышқыл түзген белгілі бір полипептидтік тізбекті ретімен орналастырыды ;
• N-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады;
• С-шетіндегі аминқышқылдар үшін қысқартылған таңбаны жазады.
Қосымша 5
Практикалық жұмыс
I.Нәруыздардың сапалық реакциялары.
1. Биурет реакциясы. Нәруыздың молекуласындағы пептидтік байланыстардың болуын сілті қатысында мыс (II) сульфатының аз мөлшерімен әсер еткен кезде күлгін түске боялуымен дәлелденеді.
2. Цистеин реакциясы. Құрамында күкірті барα-аминқышқылдарын анықтауға арналған реакция жұмыртқа белогының ертіндісінің натрий гидроксидінің 20% ерітіндісі және қорғасын (II) ацетатының ертіндісімен қайнатқан кезде сұр-қара тұнба түзілуі байқалады.
3. Құрамында ароматтық радикалдары бар a-аминқышқылдарын анықтауға арналған ксантопротеиндік реакция. Концентрленген азот қышқылын тауық / сиыр етіннің бір бөлігіне тамызған кезде сары бояу пайда болады.
II. Жұмыртқа белогының денатурациясы:
1. Қыздыру кезінде.
2. Күкірт қышқылының ертіндісімен әсер еткен кезде.
3. Ауыр металдардың тұздарымен (мыс (II)сульфатымен)әсер еткен кезде.
Нәруыздың қайтымды және қайтымсыз денатурациясы түсінігіне анықтама беріңіз.
Тәжірибе нәтижелері
№ Әдісі
нәтиже қорытынды
1 Биурет реакциясы
Бірдей көлемдегі ақуыз ерітіндісі мен натрий гидроксиді ерітіндісі бар сынауыққа мыс (II) сульфатынан бірнеше тамшы тамызыңыз.
2 Ксантопротеин реакциясы
Сынауықтағы 2мл ақуыз ерітндісіне бір тамшы концентрлі азот қышқылынан тамызыңыз
3 Цистеин реакциясы
Ақуыз жанғанда өзіне тән «мүйіз иісі» иіс бөледі. Мұны жібек кіпті жағу арқылы немесе құс қауырсынын жағып Ақуыз құрамындағы бұл элементті келесі әдіспен дәлелдеуге болады.
Ақуыз ерітіндісіне бурдей көлемде сілті қосып қыздырады да бірнеше тамшы қорғасын ацетаты ерітіндісінен тамызады.
4 Денатурация
ақуыз ерітіндісін жанарғыда қыздырыңыз
5 ақуыз ерітіндісіне бірнеше тамшы мыс купоросы немесе қорғасын ацетаты ерітіндісінен тамызыңыз
6 ақуыз ерітіндісіне бірнеше тамшы күкірт қышқылы ерітіндісінен тамызыңыз
Функционалдық сауаттылық Қосымша 6
Сипаты: Мәнмәтін
Мазмұны Жеке тұлғалық
Құзіреттілігі Құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру
Білімнің типі Процедуралық
Деңгейі Орташа
Тапсырманың түрі Ашық
Шаштың 90 пайызы кератиннің тығыз ақуызынан тұрады. Егер шашыңыз бұйра болса, оны бір күні түзеткіңіз келеді. Сол кезде көмекке келетін арнайы салондық процедуралар бар. Тіпті, шашыңызға химиялық бұйра салсаңыз да, оны қайтадан түзетіп бере алады.
1. Сондай процедуралардың бірі – шашты кератинді түзету. Ендеше, кератинді түзету туралы не білеміз? _________________________________________________________________________________________________
2. Бір тал шашта қанша кератин болады? ________________________________________________________________
3. Нешінші ақуыздық құрылымға ие? __________________________________________________________________
себебін түсіндір: __________________________________________________________________________________
4. Кератинді түзетудің:
қ/с Артықшылықтары Кемшіліктері
1 Шашыңыз жылтырап, жұмсақ бола түседі Шаш түзететін құрал құрамының кей компоненттеріне аллергиялық реакция болуы мүмкін
2 Шаш үлгіңіз қатты желдің өзінде бастапқы күйін сақтайды Уақыт өте шаштың ұштары сына бастайды
3 Шаштың электрленуін ұмытасыз. Шаштың көлемі жоғалады
4 Шашыңыз тез таралады Егер шашыңыз көп түсетін болса, кератинді түзету жасауға болмайды.
Химия
Сабақ жоспары
11 сынып
7 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Химия
Сабақ жоспары
7 сынып
Химия пәнінен 8 сыныпқа арналған ҚМЖ
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
8 сыныпқа арналған химия пәнінен КТЖ
Химия
Сабақ жоспары
8 сынып
ХИМИЯЛЫҚ ЭЛЕМЕНТТЕРДІҢ ВАЛЕНТТІЛІГІ
Химия
Сабақ жоспары
Басқа
Способы получения ацетилена
Ацетилен был открыт Г.Дэви в 1836 году в продуктах разложения метана, под действием искровых электрических разрядов
В 1860 г. М. Бертло синтезировал ацетилен из простых веществ, пропуская водород через электрическую дугу между угольными электродами.
В 1862 г. Ф.Велер получил ацетилен из карбида кальция, действуя на него водой. Напишите уравнения упомянутых в данном тексте реакций.
Химия
Сабақ жоспары
Барлығы
Способы получения ацетилена
Ацетилен был открыт Г.Дэви в 1836 году в продуктах разложения метана, под действием искровых электрических разрядов
В 1860 г. М. Бертло синтезировал ацетилен из простых веществ, пропуская водород через электрическую дугу между угольными электродами.
В 1862 г. Ф.Велер получил ацетилен из карбида кальция, действуя на него водой. Напишите уравнения упомянутых в данном тексте реакций.
Химия
Сабақ жоспары
Барлығы
Химиялық реакцияның жылдамдығын зерттейтін химияның бөлімін – химиялық кинетика деп атайды.
Химиялық реакциялар белгілі бір фаза шеңберінде немесе екі фазаның жанасу бетінде жүруі мүмкін. Химияда жүйе деп қарастырылатын затты немесе қоспаны айтады. Бір фазадан тұратын жүйені гомогенді, ал бірнеше фазадан тұратын жүйені гетерогенді жүйе деп атайды, сәйкес жүйеде жүретін реакцияларды гомогенді және гетеоргенді реакциялар деп жіктейді.
N2(г) + O2(г) → 2NO – гомогенді реакция
C(қ) + O2(г) → CO2- гетерогенді реакция
2. A + B → C + D теңдеуі бойынша өтетін гомогенді реакцияның жылдамдығын қарастырайық. А затының концентрациясы t1 уақыт кезеңінде c1 тең. Ал t2 кезеңінде c2 –ге тең. Сонда ∆t = t2 – t1 уақыт аралығында А затының концентрациясы ∆ c = c2 – c1 құрайды. Осыдан А заты бойынша реакцияның орташа жылдамдығы:
c2 – c1 ∆ c
υ = - ———— = - ———
t2 – t1 ∆ t
Гомогенді реакцияның жылдамдығы жүйенің белгілі бір көлемінде уақыт бірлігі ішінде реакцияға түскен реагенттің немесе реакция өнімінің бірінің концентрациясының өзгерісімен сипатталады:
∆ c
υгом = ± ———
∆ t
Гетерогенді реакцияның жылдамдығы фаза бетінің аудан бірлігінде белгілі бір уақыт ішінде реакцияға қатысатын немесе реакция нәтижесінде түзілетін заттың бірінің концентрациясының өзгерісімен сипатталады:
∆ c
υгетер = ± ———
S• ∆ t
Химия
Сабақ жоспары
10 сынып
Адам ағзасындағы химиялық элементтер зерттеу
Химия
Сабақ жоспары
7 сынып
1
2
...
30