Артқа қайту / Материалдар / Қолданушының жеке парақшасы
Маратқызы Оразбай
ID номер: 1124
Материалдары
Барлығы: 5 материал
Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?
Оразбай Сағыныш Маратқызы
26 Қырқүйек 2018
2008
6
5 сыныпқа дүниежүзі тарихына арналған
Жаңартылған бағдарлама
Презентация
5 сынып
Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты
Оразбай Сағыныш Маратқызы
26 Қырқүйек 2018
460
0
5 сыныптарға арналған
Жаңартылған бағдарлама
Презентация
5 сынып
Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?
Оразбай Сағыныш Маратқызы
26 Қырқүйек 2018
1086
0
Мектеп: Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай С.М Сынып: 5 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған? Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) 5.2.2.1– ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін «алғашқы қауымдық өнер» ұғымын пайдалану; 5.2.1.2 – тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу Сабақтың мақсаты Оқушылар: алғашқы қауымдық өнер туындыларын қолдану арқылы ежелгі адамдардың өмірі мен тұрмыс салтын сипаттайды ежелгі адамдардың діни түсініктері туралы біледі, оларды ажырата алады. Тілдік мақсаттар Оқушылар: Тарихи дереккөздерде берілген теориялар мен гипотезалар туралы дискуссияға қатыса алады. Құндылықтарды дарыту Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм. Пәнаралық байланыстар География, Қазақстан тарихы, экономика, өнер. Алдыңғы меңгерілген білім Алғашқы адамдардың пайда болуы, эволюция теориясы мен түрлердіңқалыптасуы, континенттердің қалыптасуы мен климаттық өзгерістер туралы біледі. Сабақ барысы Сабақтың кезеңдері Сабақта орындалатын іс-әрекеттер Оқыту ресурстары Сабақтың басы Сыныптағы жарықты өшіріп, оқушыларды тыныштықта, көздерін жұмып, үңгірге саяхат жасайтынын елестетуді хабарлаңыз. Енді сынып бөлмесін үңгір ретінде қарастырып, электр шамын жас зерттеушілер қалай қолданатындығын сұраңыз. Қараңғы жерге жеткен соң, жасанды жарыққа бейімделу қажеттігін түсіндіре отырып, әңгімені жалғастырыңыз. Ласко үңгірінің суреттерін көрсетіңіз. Бұл суреттерді Францияда балалар 1940 жылы тапқандығы туралы айтыңыз. Оқушыларға жұпта ақылдасып, келесі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз: Не көріп тұрсыз? Нені сезіндіңіз? Оқушылардың айтқан болжамдарын тақтаға (флипчартқа) жазып, бүкіл сыныппен талқылаңыз. Ласко үңгірінің суреттері Сабақтың ортасы Оқушыларға аңшылықты бейнелейтін қазіргі уақыттағы суреттерді таратыңыз. Жартастағы және қазіргі суреттерді салыстырып, ұқсастықтары
Дүние жүзі тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып
Қазақстан теpриториясындағы таc дәуірінің тұрақтары
Оразбай Сағыныш Маратқызы
26 Қырқүйек 2018
459
1
Мектеп: Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі Күні: 17.09.18 ж Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Сағыныш Маратқызы Сынып: 5 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Қазақстан теpриториясындағы таc дәуірінің тұрақтары Зерттеу сұрағы: Aрхеологтар Қазақстан жерінен тас дәуіpіне жататын қандай oлжаларды тапты? Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) 5.2.3.1. Қазақcтандық ғалымдардың аpхеологиялық жаңалықтарын білу Сабақ мақсаты Баpлық оқушылар: аpхеология ғылымы мен археолог мамандығының маңыздылығын түсінeді,қазақстандық аpхеологтардың жаңалықтарын жазба кестеге түсіреді . Оқушылардың басым бөлігі: Қазақcтан тарихының тас дәуірі кезеңіне заттай дерек болатын археологиялық oлжалардың фото суреттерін көрсетіп,алғашқы адамдар бұл құpалдарды нe үшін қолданғанғанын түсіндіреді,тарихи деректермен жұмыc жасайды, дәлел pетінде одан маңызды ақпаpат алады. Кeйбір оқушылаp: Aдамзаттың өткен таpихын білуде аpхеология ғылымы мен аpхеолог жұмыcының маңызын ашады, аpхеологиялық oлжалардың жасын анықтауға байланысты архeологиялық әдістеpді түсіндіреді Бағалау критерийі Қазақстандық ғалымдардың архeолoгиялық жаңалықтаpын біледі Тілдік мақсаттар -Oқушылар картамен жұмыс жасайды,кесте тoлтырады. -Қазақcтан территориясындағы тас дәуірінің тұpақтары туpалы әңгімелейді. -Қазақстандық ғалымдаpдың археоллогиялық жаңалықтаpы туралы графикалық oрганайзер тoлтырады - Мәтінді оқиды,талқылайды Пәнгe тән лексика мен тeрминолoгия: артефакт, тұрақ Талқылауға аpналған тармақтаp: - Aрхеология ғылымы мен аpхеолог мамандығы,оның маңызылығы туpалы не білесіздер? - Қазақcтандық археологтардың қандай жаңалықтарын білесіздеp? - Aдамзаттың өткен таpихын білуде археология ғылымы мен архeолог жұмысының маңызы неде? - Aрхеологиялық oлжалардың жасын анықтауға байланысты қандай аpхеологиялық әдістеpді білесіздеp? Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қазақстан аумағындағы таc дәуірінің eскерт
Жаңартылған бағдарлама
Сабақ жоспары
5 сынып
Археологиялық ескерткіштер
Оразбай Сағыныш Маратқызы
26 Қырқүйек 2018
1500
6
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: С.Оразбай Күні: Пәні: Қазақстан тарихы Класы: 5-класс Тақырыбы: Архитектуралық ескерткіштер Мақсаты 1. Сәулет өнері туралы түсінік бере отырып Қазақстандағы орта ғасырлардағы сәулет өнерінің дамуы, тарихи ерекшелігі жайында мәліметтерді ұғындыру. 2. Қазақстандағы сәулет өнері туындыларынан нақты мысалдар келтіре отырып оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру. 3. Орта ғасырлардағы сәулет өнерінің туындыларын қазіргі замандағы архитектураның озық үлгілерімен салыстыра отырып, оқушылардьщ сәулет өнеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, эстетикалық тәрбие беру. Күтілетін нәтиже Сәулет өнерінің туындыларын қазіргі замандағы архитектураның озық үлгілерімен салыстыра оқи отырып оқушыларды ой қорыта білуге дағдыландыру. Негізгі идеялар Оқушылар Қазақстандағы орта ғасырлардағы сәулет өнерінің дамуы, тарихи ерекшелігі және тарихи маңызын оқи отырып өз ойымен корытындылай білуге үйренеді. Сабақ кезеңдері Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі • Амандасу • Оқу құралын тексеріп түгелдеу • Оқушылар зейінін сабаққа аудару • Топқа бөлу (тарихи кесенелер арқылы үш топқа бөлу, Айша бибі кесенесі, Қожа Ахмет Йасауи кесенесі, Алаша хан кесенесі) Бағалау Ресурстар 1. Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке» Оқушылар шеңбер құрып отырады (сағат тілі бағытымен бір –біріне тілек айта отырып, жүрек сыйлайды» Үй тапсырмасы: «Футбол ойыны» Сұрақ – жауап  Киіз үйдің шеңбер қабырғасы (кереге)  Қазақтың қолөнер бұйымдарының қандай түрлерін білесің?  Қазақ әйелдерінің ұлттык киімдерін ата.  Шаңырақ пен керегені байланыстыратын (Уық)  Киіз үйдің ең жоғарғы бөлігі (шаңырақ)  Киіз үйге жабатын киіз (Туырлық) Мадақтау Слайд 2. Тұсаукесер «
Қазақстан тарихы
Сабақ жоспары
5 сынып