Артқа қайту / Материалдар / Қолданушының жеке парақшасы
Аты-жөні енгізілмеген
ID номер: 18854
Материалдары
Барлығы: 3 материал
8 саны
Сейтова Гульмира Есиркеповна
26 Тамыз 2022
303
0
Математика Сабақтың тақырыбы: 8 саны Сабақтың мақсаты: 8саны және цифрымен таныстыру. Сабақтың міндеттері: Білімділік: 8 санын шығарып алу жолы, сандар қатарындағы орны туралы түсінік беру. Түзете-дамытушылық: Математикалық түсініктерін, ой өрістерін кеңейту. Өздігімен жұмыс жасауға баулу. 8 цифрын дұрыс, әдемі жазуға бейімдеу Тәрбиелілік: Ұйымшылдыққа, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын. Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестірме материалдар, тақта, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз! III. Жаңа сабақ. Амансың ба Алтын күн, Амансың ба Жер ана. Амансың ба достарым, Сендерді көріп қуанам. - Балалар, бүгінгі сабағымызға көп қонақтармен бірге тиін келіпті. Тиін туралы не білесіңдер? Әліппеден өткен жаттауды еске түсіріп айтқызу. Ол сендерден саңырауқұлақ жинауға көмектесулеріңді сұрайды. Саңырауқұлақты теру үшін әрбір тапсырманы мұқият, тиянақты орындау қажет. Балалар шаттық шеңберде өлең шумақтарың қимыл- қозғалыспен айтады . Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз. - Балалар, сендер сегіз саны және цифры туралы білесіңдер ме? 8-ге дейін тура, 8 - ден кері санату. Өте жақсы. - Сандар қатарындағы 8 санының орны қайда? 8 - ді қойғызу. - Жақсы. - Сандарға байланысты қандай санамақтар білесіңдер? Кім айтады? - Бүгін біз сабақта 8 санын шығарып алу жолын және 8 цифрын жазуды үйренеміз. ә) Негізгі бөлім. Оқулықпен жұмыс. Сағатпен жұмыс. Сағат нешені көрсетіп тұр? Сағаттық тілі 8 - де, минуттық тілі 12 - де тұр. Сағат сегіз дегенді білдіреді. №1 тапсырма. Қиярды қай кезде тұздайды? Сөредегі тұздалған қияр нешеу? Тағы біреуді қосқанда нешеу болды? 8. Сегіздің 1 - еуін алсақ нешеу қалады? Кесіндінің ұзындығын өлше. 8см. IY.Сергіту сәті. Тура және кері санату. 1,2,3,4,5,6,7,8 8,7,6,5,4,3,2,1 Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. 1 8 3 5 10 2 6 4 7 II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды түгелдеу, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз. «Жасырынбақ» ойыны. Шарты: 1-ден 8-ге дейінгі сандар беріледі. Сол сандардың 2-уін жасырамын. Балалар жасырылған сандарды табу керек. IY.Сергіту сәті. «Поезд» құрастыру ойыны. Шарты: Вагондарға сандар жазылады. Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7 -«3» санын (саусақпен көрсету) -«7» санын (саусақпен көрсету) -«8» санын (саусақпен көрсету) Дәптермен жұмыс. «Жемістерді сана және боя» III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. 8 санының құрамын анықтау. Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7,8 Дәптермен жұмыс. «Фигуралардың бұрыштарын санату және жаздыру» «Неше рет?» ойыны. Мақсаты: заттар мен құбылыстарды санау дағдыларын бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар соған сәйкес цифр жазылған карточканы көрсетеді. IY.Сергіту сәті. IV апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды түгелдеу, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. Сандарды сурет бойынша орналастыр. Доп - 8, алма - 7, сәбіз - 5, саңырауқұлақ - 4, пирамида - 5. «Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір» Мысалы: 8 санын 1 заттын суретімен сәйкестендіру керек. IY.Сергіту сәті. Дидактикалық ойын: «Сандарға үй жасаймыз". (әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі) Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала бірінші құрастырса, сол балаға жұлдызша беріледі. «Фигураларды ата» «Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек. VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Бағалау.Балаларды жеке-жеке мадақтау. Күтілетін нәтиже: 8санын біледі, рет-ретімен тура, кері санайды.
Математика
Барлығы
Барлығы
Есеп (екі таңбалы сандар)
Сейдахметова Акмарал Зикиралиевна
23 Тамыз 2022
356
0
Сабақтың тақырыбы: Есеп (екі таңбалы сандар) Сабақтың мақсаты: екі таңбалы сандар, қосу және азайтудың ауызша тәсілдері, алған білімдерін еске түсіріп пысықтау, тиянақтау. Сабақтың міндеттері: Білімділік: Балалардың есеп шығаруға деген ынтасын қалыптастыру. Түзете – дамытушылық: Таным, ойлау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелілік: Шапшаңдыққа, алғырлыққа тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойлау, есептерді шығару,ойын. Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестірме материалдар, тақта, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Психологиялық дайындық. Ал, балақай, тұрайық, Көңіліміз қандай?! (мынандай) Талабымыз қандай?! (таудай) Жігеріміз қандай?! Жарайсыңдар, балақай, Назар сал, енді, сабаққа! III. Жаңа сабақ. Өткен сабақты пысықтау. Қызығушылықты ояту. «Бәйге» ойыны арқылы өткен сабақты еске түсіру. 1 сағатта неше минут бар (60 минут) 1 аптада неше күн бар (7 күн) 1 жылда неше ай бар (12 ай) -Жарайсыңдар, балалар! Есеп шығару: (жазбаша тақтаға орындату) 9+2= 15-5= 15+10= 9-3= 9+1= 10+8= Балалар шаттық шеңберде өлең шумақтарың қимыл- қозғалыспен айтады . Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз. «Кім шапшаң» Есептерді жазып, орында! 20+7 10+3 9+2 17+4 IY.Сергіту сәті. II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Жасырынбақ» ойыны. Шарты: 10 нан 25-ке дейінгі сандар беріледі. Сол сандардың 2-уін жасырамын. Балалар жасырылған сандарды тауып баған түрінде қосу және азайту IY.Сергіту сәті. «Поезд» құрастыру ойыны. Шарты: Вагондарға сандар жазылады. Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 15+5, 20+10, 10+5, 10+7 -«3» санын (саусақпен көрсету) -«7» санын (саусақпен көрсету) -«10» санын (саусақпен көрсету) келесі.... -«......»........ Дәптермен жұмыс. Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді және айды жазу. Түсіндіре отырып есептерді шығару. 25 + 12 + 8 + 7 - 16 + 4 17 + 23 - 9 - 3 + 18 + 6 III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. Өрнектерді оқу,олардың мәнін табу.Тақтаға топшамалар ілінеді, реті бойынша өрнекті тауып, мәнін шығару. a) 8-(40+5) b) 17+(16-6) c) 25+25+5 d) 35+5-20 e) (13-12)+3 «Неше рет?» ойыны. Мақсаты: заттар мен құбылыстарды санау дағдыларын бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар соған сәйкес цифр жазылған карточканы көрсетеді. IY.Сергіту сәті. IV апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір» Мысалы: 10,............ сандарды 1 заттын, пішіндердің суреттерімен сәйкестендіру керек. Логикалық тапсырмалар: Асанның 5 асығы бар еді. Ол інісіне 2 асығын сыйлады. Асанның неше асығы қалды? Гүлжан 6 қызыл және 3 көк гүл жасады. Ол барлығы неше гүл жасады? Түске дейін 5 қорап, түстен кейін 4 қорап жасалды, Барлығы неше қорап жасалды? Бір тауықтың 2 аяғы бар. Екі тауықтың неше аяғы бар? 5 санының көршілерін ата? IY.Сергіту сәті. Дидактикалық ойын: «Сандарға үй жасаймыз". (әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі) Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала бірінші құрастырса, сол балаға жұлдызша беріледі. «Кім жылдам?» ойыны. Өрнектердің мәндерін тап. 20+(24-4) 20-(19-9) 10-(20-10) «Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек. VI. Қорытындылау: Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Мадақтау: Балаларды жеке-жеке мадақтау. Күтілетін нәтиже: Топтасып жұмыс жасауға,уақытты тиімді пайдалануға үйренеді. Меңгереді: «Есеп» түсінігімен,оның құрылымдық элементтерімен танысады; Игереді: Есептің құрылымдық элементтерін игереді; Біледі: Есеп бойынша сұрақ қоя алады, шартын оқи отырып, шешуін таба алады.
Математика
Сабақ жоспары
Барлығы
Көңілді аспазшылар.
Уристембекова Сауле
25 Сәуір 2020
742
0
Тақырыбы: Көңілді аспазшылар. Мақсаты : Саусақтардың икемділіктерін арттыру, жұмыс барысында балалардың өз алдына жеке әрекет етуімен белснеділігін дамыту, бояумен және қамыр, құммен ұқыпты жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Қажетті құрал-жабдықтар : түрлі-түсті бояу, қамыр, құм Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: баланың зейінін сабаққа аудару, ой қозғау (көрініс арқылы) Жаңа сабақ: Сәлеметсіңдер ма балалар! Көңіл- күйлерің қалай, жақсы ма? Ертегідегі әже кейіпкердің келуі: Балалар есікті қағып жатыр, ол кім болды екен? Бұл біздің әжеміз ғой! Келіңіз әже, қош келдіңіз» Сізге не болған? Көңіл – күйіңіз жоқ қой? Әже: Иә балаларым, бүгін менің туған күнім. Ал қу түлкі менің бауырсағымды жеп қойыпты. Бұл бауырсақты соңғы қалған ұныма пісіріп едім, енді кешке келетін қонақтарыма не берем Мұғалім: Ой балалар! Әжемізге қалай көмек береміз Біз тәтті тоқаш пісіре аламыз ба Балалар: Иәәәә Мұғалім: Олай болса біз бір сәтке аспазшы болайық! Үстіміздегі киімдерімізді ауыстырайық! Балалар қалай ойлайсыңдар аспазшы деген кім Бір сәтке назарларыңды тақтаға аударыңдар. Аспазшы – тасақ өндірісінің маманы. Жақсы аспазшыны кейде сиқыршы деп атайды, --өйткені ол ең қарапайым өнімдерді дайындауға нағыз шебер, ол адамдарға нағыз қуаныш пен ляззат жеткізеді. Ал енді балалар біз әжемізге тәтті тоқашымызды пісіруге кірісейік! Тапсырма № 1: Қамырды илеп, жайып дөңгелек пішін берейік. Үстін түрлі әшекейлерімен безендіру. Тапсырма № 2: Картоннан жасалған құтының үстіне түрлі жемістер жабыстыру. Тапсырма № 3: Құрғақ құмға саусақпен әр түрлі пішіндер салу. Мұғалім: Балалар жарайсыңдар! Барлық тапсырманы жақсы орындадыңдар. Енді ортаға әжемізді шақырайық. Әже: Ой балаларым Рахмет. Сендер көп еңбектендіңдер, шаршадыңдар, ал енді ойын ойнайық. Ойын: «Кім жүйрік?» Бағалау:Балаларды мадақтау
Басқа
Тәрбие сағаты
Мектепке дейінгі