Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Модельдеу және модель түрлері.6-сынып
Материал жайлы қысқаша түсінік: модель тақырыбына арналған сабақ жоспары
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы:
Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің № 47 жалпы білім беретін мектебі КММ

Күні:
Мұғалімнің аты – жөні: Кусманова Лаура Муслимовна

Сынып: 6
Қатысқандар:
Қатыспағандар:

№ Сабақтың тақырыбы
Модель, модель түрлері


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Модель, нақты объектің қасиеттерін бейне ретінде көрсетеді. Модельдер түрлері

Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
Модель және модельдеу ұғымы туралы ұғынады және модельдің кейбір түрлерін біледі.
Көптеген оқушылар:
Модель түрлерін атап, қолдану аймағын атап бере алады.
Кейбір оқушылар:
Модельдер құруға арналған кейбір программаларды біледі, жұмыс істей алады.


Бағалау критерийі
Модель және модельдеу ұғымын анықтайды
Модельдердің жіктелу түрлерін кезеңдерін меңгереді
Түрлі модельдер сұлбасын жасауға арналған арнайы бағдарламаның түрлерінмен танысып, практика жүзінде жұмыс жасап үйренеді.

Тілдік мақсаттар
Модель түрлерін біліп және модельдік бағдарламамен жұмыс жасаудың бірнеше әрекеттерін үйренеді


Негізгі сөздер мен тіркестер:
Модель, модельдеу, SWEET HOME, GoogleSketchUp, ақпараттық модель, компьютерлік модель, математикалық модель, графикалық модель, динамикалық модель


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар:
Күнделікті өмірде кездестіретін нысандарға мысал келтіріңдер
Неліктен нақты нысандарды, үдерістерді, құбылыстарды тікелей зерттемей модель құрып, модельдеу жүргізеледі?
Компьютер қандай ақпаратты өңдей алады?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Модель және оның түрлері туралы тұжырым жасап, таныстырылым арқылы жазады, интервью жоспарлап, қойылатын сұрақтарын сұрыптайды. Модель түрлерінің тізімін және жұмыс жасау кезеңдерін реттейді.

Құндылықтарға баулу
Қазақстандағы ЭКСПО-2017 көрген түрлі заттардың модельдерге жазбаша сипаттама және сызбасын жасауы, жаңа заман техникаларының модельдері, SWEET HOME, GoogleSketchUp программаларының шығуы және сын тұрғысынан ойлауы, шығармашылық қарым-қатынас жасау қабілеттері артады.

Пәнаралық байланыс
Математика, технология, сурет

Алдыңғы білім
Алгоритм типтері (сызықты, тармақталған, циклдік)

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт
Ұйымдастыру
Ресурстар

Басталуы
7 минут
Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталған, циклдік) Онлайн режимде тест жұмыстарын орындату және автоматты түрде бөлінген топ бойынша әрі қарай да топпен жұмыс істету
Ноутбук
Интернет желісі
Kahoot.it онлайн программасы.




Тақтада ілуі тұрған адам макеттерінің суреттерін жинай отырып, сабақ барысындағы ахуалды және тақырыпты ашады
Адам макетінің суреттері


Тапсырма 1. Оқушылардың жаңа білімді меңгеруі. Миға шабуыл жасау әдісімен бейнефильм көрсету

Бейнені көріп, топ ой бөлініп, ортаға салады






Ортасы
20 минут











Тапсырма 2. Қолданылатын әдіс-тәсіл: Рөлдік ойын
Модель -модель туралы таныстырылым жасау.
Түрлері – модельдің түрлерін анықтау
Модель кезеңдері мен программалары – GoogleSketchUp бағдарламалары туралы интервью алып 3 сұрақ дайындау.

Ақпарат жазылған А 4




Тапсырма 3. GoogleSketchUp және Sweet Home программаларында информатика кабинетінің моделін жасау.
Қолданылатын әдіс-тәсіл: Ой қозғау әдісі. Компьютермен жұмыс
Ноутбук
Кабинет сызбасы

Аяқталуы
8 минут










Ішкі жиынтық бағалау
5 минут
Үйге тапсырма
Тапсырма 4 Қолданылатын әдіс-тәсіл: Шынға шығу
Сұрақ – жауап:
Модель және модельдеу дегеніміз не?
Бір нысанға қанша модель құруға болады? Модель құруға арналған қандай программалармен жұмыс жасай аламыз?
Модельдеудің негізгі кезеңдері

Кері байланыс:
Бутерброд әдісі –
13-14. Түйін, тест және ойдан кез – келген бір заттын моделін құрастырып, жасап келу

Кітаптар, үлестірмелер










Саралау.
Барлық оқушылар:
Модель ұғымы туралы ақпарат алды және модельдеудің кейбір түрлерін білді.
Көптеген оқушылар:
модель және модельдеу үшін арнайы бағдарламалардың түрлері туралы ұғынады және олармен жұмыс жасау әрекеттеріне назар аударады
Кейбір оқушылар:
GoogleSketchUp және Sweet Home программаларының негізгі қолданысын ұғынды және жұмыс жасау ретін анықтады.
ҚБ: сұрақ – жауап, Миға шабуыл, рөлдік ойын, ой қозғау, шыңға шығу, бутерброд әдісі













Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау














Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз
-Кім критерийлерге жетті?
-Қандай қиындықтар болды?
-Қандай тапсырма қызықты болды?
Өз жетістігін бағалау парағы
Оқушыларға жасыл және сары стикерді таңдап, өз жеке жетістігін бағалау ұсынылады.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Кусманова Лаура Муслимовна
Жарияланған уақыты:
2019-11-05
Категория:
Информатика
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
6 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1572942918