Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланып, оқуда кездесетін кедергілерді жою
Материал жайлы қысқаша түсінік: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланып, оқуда кездесетін кедергілерді жою бойынша коучинг
Материалды ашып қарау
Сабақтың тақырыбы: Оқушыларды критерийлер арқылы бағалау.
Өткізілген уақыты: 30. 09. 2016
Сабақтың мақсаты: Критерийлер арқылы оқытудың тиімділігін анықтау, критериалды оқыту тәсілдеріне дағдыландыру.
Мұғалімдердің коучинг барысындағы мүмкіндіктері:
-Бағалаудың тиімді жолдарын анықтайды.
-Ынтымақтастықта жұмыс істеуді ұйымдастыруға үйренеді.
-Критерийлер арқылы оқыту жолдарын нақтылайды.
-Тыңдап, сұрақ қоюға дағдыланады.
Сабақтың нәтижесі: Критерийлер арқылы оқытудың тиімділігін анықтайды, критериалды оқыту тәсілдеріне дағдыланады.
Коучингті өткізу әдістері:
-Топтық жұмыс.
- Жарнама әдісі.
-Практикалық жаттығулар және мұғалімдермен кері байланыс.
Қолданылатын құралдар: Интерактивті тақта, плакат, түрлі-түсті қағаздар.
Коучинг барысы:
Уақы
ты
Коучердің іс -әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
Қажетті ресурстар

8мин













5мин







10мин















10мин









2мин.
25мин.
























10мин


















10мин
Сәлемдесу.
Жағымды ахуал құру.Нұсқау:
-Шеңбер құрап, “жүректен жүрекке” жаттығуын орындап, бір-бірімізге тек қана жағымды тілектер айтамыз.
Cұрақтар:
- Сіздер қазір өздеріңізді қандай күйде сезініп тұрсыздар?
- Қалай ойлайсыздар мұндай жаттығуларды сабақта қолданған дұрыс па? Неге?
Топқа бөлу.
Нұсқау:
Суретті карточкалармен топқа бөлінеді
Миға шабуыл.
Нұсқау:Құрметті
Әріптестер! Оқыту мен оқудағы әдістерді не үшін өзгерту қажет?
Сұрақ:
-Бағдарламаның идеясы қандай?
-Бүгінгі тақырыбымыз не жайында болады екен?
Тапсырма: “Жасырын критерилер.”
Нұсқау:
“Әртоп өздеріңіз ағаштың суретін салыңыздар.Қалай салсаңыздар да өздеріңіз білесіздер.Ең бастысы ол ағаш болуы қажет. 10минут уақыт беріледі.”
Уақыт межесіне жетіп, барлық топтар дайын болған кезде, тапсырманың критерийін тақтаға іліп қою.
Критерийлер:
- жемістің болуы;
-тамырының болуы;
-ағаштың биіктігі;
-судың болуы;
-күннің сәулесі;
-түстердің қолданысы.
Сұрақтар:
-Тапсырманы орындау барысында нені байқадыңыздар?
-Критерийлер арқылы оқытудың тиімділігі неде?
-Критерийлер арқылы бағалау оқушылардың өздігінше әрекет етуіне ықпал ете алады ма?
-Өз іс-тәжірибелеріңізде қалай қолданар едіңіздер?
Сергіту сәті.
5.“Жарнама”әдісін қолдану арқылы тақырыпты ашу.
Әр топқа қағазға оралған дәндерді таратып,ашпай тұрып не нәрсе екенін пайымдап алуларын сұрау.
Нұсқау: Ораулы қағаздарды ашып, еншілеріңізге түскен дақылдардың негізінде топқа бөлініңіздер.Әрбір кептірілген жемісті азықтан басқа қандай жағдайларда қолдануға болатынын көрсетіңіздер.Тапсырмаға қойылатын критерийлері алдын- ала ілініп тұр. Сол критерийлерді басшылыққа алып жасаңыздар.Плакатқа ойларыңызды
түсіріп,жарнама жасаңыздар. Ойлануға 15 минут уақыт беріледі.Бір-бірлеріңізді смайликтер арқылы бағалайсыздар”.
Тапсырманың критерийлері:
-дақылдың емдік қасиетін айту
-тұрмыста қолданылуы
-салт-дәстүрлерде қолданылуы
-әшекей, сәндік бұйым ретіндегі қолданысы
-талаптың нақты орындалуы
екендігін айту.
6.Сұрақтар.
-Жасалған жұмыстардан кейін қандай ойға келдіңіздер?
-Критетийлерсіз орындалған тапсырма мен критерийлермен орындалған тапсырманың арасында сапалық айырмашылық бар ма?
-Кез-келген әдісте критериалды оқытуды қолдануға болады ма екен?
-“Жарнама” әдісін қолдана отырып, критериалды оқытуды қалай жүзеге асырар едіңіз?
-“Жарнама” әдісінің ұтымдылығы неде деп ойлайсыздар?
-Пәндеріңізде қалай қолданатындықтарыңызға мысал келтіріп бере аласыздар ма?
-“Жарнама” әдісінің ұтымдылығы неде деп ойлайсыздар?

Қорытынды: Плюс, минус,қызық
рефлексиясы негізінде


“жүректен жүрекке” жаттығуын орындайды












Топқа бөлінеді

Топтар ағаштың суретін салады.















Критерийге сәйкес салған суретін өндейді

























Топтар постер жасайды
Болған соң критерийлермен өз жұмыстарын бағалап шығып, ең соңында критерийлердің бәріне жауап беретін топқа дауыс береді.
5.Әр топ өз көзқарастарын қорғап,жарнама жасайды.
Топтар дайын болған жұмыстарын жарнамалап,қорғайды.
Бақылаушы топ әр топтың осы критерийлер негізінде тапсырманың талаптарға сай орындалуын қадағалайды.
Топтар өзара бағалайды.
6.Сұрақтарға жауап береді.
Плюс, минус, қызық кері байланыс береді

ЖОО-да интербелсенді әдістерді пайдалану.
Алм-2013

Үлестірме материалдар.Екінші,үшінші апта.

Мектептегі тәжірибе кезеңінде қолдануға арналған тапсырмалар.
слайд




смайликтер,
стиккерлер,
жұлдызшалар.

Даналық ағашы.
Түрлі дәнді-дақылдар.
Плакаттар


плюс
минус
қызық



















Коучинг тақырыбы: Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу.
Өткізілген уақыты: 06.02.15. 80 минут.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларда ХХІ ғасыр дағдыларын қалыптастыру мақсатында мұғалімдердің өз оқыту және оқу тәжірибелері туралы ойланып, оны өзгерту себептерін талқылауы.
Мұғалімдердің коучинг барысындағы мүмкіндіктері:
- Екінші деңгей бағдарламасының жалпы мазмұнымен танысады;
- Ынтымақтастықта жұмыс ұйымдастыруды үйренеді;
- Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулінің тәсілдерін орындайды;
-Тыңдап, сұрақ қоюға дағдыланады.
Сабақтың нәтижесі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулінің тәсілдері арқылы оқытудың тиімділігін анықтайды, сабақта пайдалануға дағдыланады.
Коучингті өткізу әдістері:
-Топтық жұмыс;
- Айналмалы бекет, Стоп-кадр, 6 неліктен;
-Практикалық жаттығулар және мұғалімдермен кері байланыс.
Қолданылатын құралдар: Интерактивті тақта, плакат, түрлі-түсті қағаздар.
Коучинг барысы:
Уақы
ты
Коучердің іс -әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
Қажетті ресурстар

8мин











2мин

10мин


20мин








5 минут


20мин.


10мин

Сәлемдесу.
Жағымды ахуал құру. Нұсқау:
Ақ параққа ойында жүрген проблемаларды жазып, оны бүктеп себетке тастап проблемалардан арылу Мен бақыттымын деп айту.
Cұрақтар: - Оқыту мен оқудағы әдістер не үшін өзгерту қажет?
- Неліктен Біз біздің оқыту тәсілдерімізді өзгертуге тиіспіз?
- Біз бұны қалай істейміз?
- Біз сыныпта не істеуіміз керек?
Мұғалімдерді суретті карточкалармен топқа бөледі.
Таныстырылым (презентация)
Екінші деңгей бағдарламасының жалпы мазмұнымен таныстыру.
Жеті модульдің бірі оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер бойынша Айналалы бекет әр топқа суреттер таратылады нұсқау беріледі.
Топ мүшелері ортаға шығып постерлерін қорғап жатқан кезде Стоп-кадр әдісі түсіндіріледі.

Сергіту сәті Танысайық


6 неліктен әдісі



“Мен бақыттымын” жаттығуын орындайды
Сұрақтарға жауап береді




Топқа бөлінеді

Таныстырылымды талқылайды



топ мүшелері постерге суретте не бейнеленгенін немесе автор не айтқысы келгенін талқылап жазады, топтар постерлерімен ауысады, ортаға шығып постерлерін қорғайды.
Стоп-кадр әдісі арқылы жалғастырады.
Мұғалімдер бір-біріне аты және әкесінің атымен айтады

















































Болған соң критерийлермен өз жұмыстарын бағалап шығып, ең соңында критерийлердің бәріне жауап беретін топқа дауыс береді.





5.Әр топ өз көзқарастарын қорғап,жарнама жасайды.
Топтар дайын болған жұмыстарын жарнамалап,қорғайды.
Бақылаушы топ әр топтың осы критерийлер негізінде тапсырманың талаптарға сай орындалуын қадағалайды.
Топтар өзара бағалайды.

6.Сұрақтарға жауап береді.


ЖОО-да интербелсенді әдістерді пайдалану.
Алм-2013
А4 парақшалары
Үлестірме материалдар.
Екінші,үшінші апта.

Мектептегі тәжірибе кезеңінде қолдануға арналған тапсырмалар.


Суретті карточкалар

слайдтар
































Критерийлер:

- жемістің болуы;
-тамырының болуы;
-ағаштың биіктігі;
-судың болуы;
-күннің сәулесі;
-түстердің қолданысы.







Критерийлер:

-дақылдың емдік
қасиетін айту;
-тұрмыста қолданылуы
-салт - дәстүрлерде
қолданылуы;
-әшекей, сәндік бұйым
ретіндегі қолданысы;
-талаптың нақты
орындалуы екендігін
айту.

Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Шарапова Кулжахан Сабыралиевна
Жарияланған уақыты:
2019-10-21
Категория:
Кембридж тәсілімен оқыту
Бағыты:
Басқа
Сыныбы:
Барлығы
Тіркеу нөмері:
№ C-1571676261
2222
333
444
555
666
7
888
999