Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | графика | |
Сабақ тақырыбы: | Ажырамайтын және ажырамайтын біріктірулер | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушыларға баұрандалар жайлы түсінік беру. | |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:сызба құралдарын пайдаланадыКөпшілік оқушылар:тақырып бойынша тапсырмаларды орындайдыКейбір оқушылар:бұрандаларды елестетіп бейнелейді,дәлелдейді | |
Бағалау критерийі: | Білім алушы | |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: өлшем түсіріп сызадыПәнге қатысты сөздік қормен терминдер:бұрандалар,винттік,штифтікДиалог құруға арналған тапсырмалар:Жаңа сабақты түсінеді,талқылайды,қолдайды | |
Құндылықтарды дарыту: | Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулермен жұмыс жасау кезінде оқушылардың танымдық қызығушылығын, практикалық іс-әрекетін дамыту, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, | |
Пәнаралық байланыстар: | Математика - өлшем элементтері, орыс тілі терминологияларды сөздікке аудару, ағылшын тілі – үштілділік | |
Алдыңғы білім: | Сызу құралдарын біледі, Бұйымдар туралы жалпы түсініктері бар,Сызудың өмірге қажеттілігін біледі. Сызуда қолданылатын пішіндерді біледі? | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы10 мин | «Асығың алшысынан түссін!» тренингі .Мақсаты: Ынтымақтастық атмосферасын туғызу, топқа біріктіруНұсқау: Қоржыннан асықтар таратылып, бүгінгі күнге тілек тілейді. Топқа бөлуде асықтың түсіне байланысты 2 топқа бөлінеді, топ ережесімен танысады. Әр оқушыға бағалау парағы таратылып, түсіндіріледі.Бағалау парағыалшы – «өте жақсы», тәйке – «жақсы»бүк – «орташа»шік – «нашар» Кімнің көзі қырағыЖамбы атуға шығадыКім тигізсе жамбығаСол тобының ұланыЖеке жұмыс. «Жамбы ату» ойыныМақсаты: Алдыңғы білімді еске түсіру, тексеру, шапшаңдыққа үйрету.Нұсқау: Шапшаң қоржынға жасырылған сұрақтарды атып алып, топпен сұрақтарға жауап беру. | қоржын, түрлі-түсті асықтар бағалау парағы, жапсырма асықтарokulyk-edu.kz сайтынан атамұра, арман-пв баспасы жоба – оқулықтары қоржын, теңге, жебе, жасырылған сұрақтар жапсырма асықтар |
Сабақтың ортасы25 мин | Топты баптап,Түсеміз біз көкпарға.Күш болмаса өзіңдеҚаларсың аунап көк шаңға.Топпен жұмыс. «Көкпар» ойыны Мақсаты: Жаңа білімді топпен отырып талқылап, растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін, айырмашылықтар мен ұқсастықтарын меңгерту, постерге түсіру, ынтымақтастыққа, көшбасшылыққа, уақытты тиімді пайдалануға дағдыландыру.Нұсқау: Берілген тірек сөздерді, ресурсты/оқулықтан, интернеттен/ пайдалана отырып, постер қорғау.Бағалау критерийлері: 1. Тақырыптың мазмұнды жеткізілуі 2. Эстетикалық жағынан көркемдігі 3. Сауатты жазылуы Тірек сөздер: көлемі өте аз, жадтан көп орын алады, графикалық бейнелерді цифрлеу, фотографиялық бейнелерді құру мүмкін емес, негізгі элементі – геометриялық объектісі, трансформация кезінде бұрмаланбайды, трансформация кезінде бұрмаланады, т.б. Қалыптастырушы бағалау: Топ бірін-бірі бағалайды. Асығың алшысынан түссін, .../салдары/Жұптық жұмыс. «Ақ серек, көк серек» ойыныМақсаты: Жұптық жұмыста растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін ашуНұсқау:«Ақ серек, көк серек, Бізден сізге кім керек?Күшіңді сенің сынайын, ... батыр кел бері» деп жұптық жұмыс жасау, берілген таратпаны толтыруДескриптор: Өзім шымыр, жүйрік теОйынменен шынықтық.Еп қана емес бірліктеКерек екен соны ұқтықЖеке жұмыс. «Қыз қуу» ойыныМақсаты: Теорияны практикада қолдану, бағалау, оқушының қажетілігін қанағаттандыру. Нұсқау: Компьютердегі тәжірибелік жұмыстарды орындауда графикалық редакторды таңдау, деңгейлік тапсырманы орындау.Тапсырма: « Наурыз» иллюстрациясын салыңыздар. Сурет элементтерін ретпен орындаңыздар. Реті деңгейді көрсетеді.Дескриптор: | Плакат, қима қағаздар, желім, түрлі, түсті фломастер, оқулық, интернет |
Сабақтың соңы5 мин | Бағалау:Бағалау парағындағы сабақ кезеңдерінің қорытындысы арқылы.Үйге тапсырма: Компьютерде қалаған тақырыпта картина құрастыруКері байланыс: Алшы Тәйкі ШікМақсаты: Жаңа білімді қорытындылауда асықтың қалпына байланысты өз ойларын білдіру Нұсқау: таратылған стикерге өз ойларын жазып, плакаттағы суреттерге сәйкес жапсыру | Бағалау парағы Плакат, стикер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Жаңа білімді оқытуда деңгейлік саралауды жүзеге асыру құралдарының бірі – әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды пайдалану. | Бағалауда негізгі басымдылық бағалау парағы арқылы жүзеге асырылады. Бағалау парағы 4 сабақ кезеңінен тұрады. | қауіпсіздік техникасының ережелерін ескеру |
Сабақ бойынша рефлексия | ||
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтарытуралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |