Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Материал жайлы қысқаша түсінік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуЫ.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сәдібек Жайнагүл Ысқаққызы
Сынып: 6Қатысқандар:Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Ойлау дағдыларының деңгейлеріБілу,түсіну, қолдану.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу алгоритмін біледі;
  • Оқушылардың басым көпшілігі:
  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешудің жағдайын қолданып, теңдеудің түбірін табады;
  • Кейбір оқушылар:
  • Мәтінді есептерге теңдеу құрып, түбірлерінің санын анықтайды.
  • Бағалау критерийі - бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттерін пайдаланып, теңдеудішешеді; - бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешудің үш түрлі жағдайын қолданып, теңдеудің түбірлер санын анықтайды.
    Тілдік мақсаттарОқушылар:
  • айнымалының теңдеуді тура теңдікке айналдыратын мәнін біледі;
  • теңдеудің барлық түбірлерін табу немесе түбірлерінің жоқ екендігін дәлелдейді;
  • түбірлері бірдей немесе түбірлері болмайтын теңдеулерді ажырата алады;
  • теңдеудің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда, көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу қандай теңдеуге түрленетіндігін түсіндіреді;
  • ах=в теңдеуін шешудің үш түрлі жағдайын негіздейді.


  • Негізгі сөздер мен тіркестер:
  • айнымалы;
  • коэффициент;
  • бос мүше;
  • сызықтық;
  • дәреже;
  • теңдеу;
  • мәндес теңдеу;
  • теңдеуді шешу;
  • теңдеудің қасиеті;
  • теңдеудің жағдайы;
  • теңдеудің түбірі;


  • Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
  • ах = в түріндегі теңдеу қандай теңдеу?
  • ах = в түріндегі теңдеу неге сызықтық теңдеу деп аталады?
  • Теңдеуді шешу дегеніміз не?
  • Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
  • Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
  • Егер а≠0, в – кез келген сан болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
  • Егер а=0, в≠0 болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
  • Егер а=0, в=0 болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
  • Құндылықтарды баулуЖалпыға бірдей еңбек қоғамы, қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.Оқушыларды бірігіп есеп шыгаруға, бір – бірінің пікірін тыңдауға, ынтымақтастыққа баулу
    Пәнаралық байланысГеометриялық фигуралардың ұзындығы мен ендерінің бір-бірінен артық – кемдігін (есе артық, есе кемдігі) біледі, өмірде қолдана алады
    Алдыңғы оқуТеңдеу, мәндес теңдеу, айнымалы, коэффициент, дәреже, теңдеудің қасиеті, теңдеудің түбірі
    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар
    Сабақтың басы8 мин3 мин









    5мин
    1. Ұйымдастыру.- оқушылардың назарын сабаққа аудару;- сынып тазалығына мән беру.1-2-3-4 санақпен топқа біріктіремін.

    Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі бойынша (дәптерлерін бір-бірімен алмасады) тексеремін.Топтың ортасына дұрыс жауабы жазылған парақ беремін.Оқушылардың білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын «Ой қозғау» тәсілімен ашу

    қималар
    Сабақтың ортасы 30 мин





























    5 мин











































    7 мин



























    8 мин









































    10 мин


    Суреттегі таразының сол жақ табақшасында 3 пакет ұн, ал оң жақ табақшасында 1 пакет ұн және гір тасы салынған.



    Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның массасы х кг.Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар.Жауаптарыңды негіздеңдер.

    Бұл әдісті қолданудағы мақсатым оқушылар қарапайым теңдеуді суретке қарап өздері теңдеу құрады. Құрған теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық (теңдеудегі айнымалының дәрежесі 1 болғандықтан) теңдеу екендігін тереңірек

    1-тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс»№857 Теңдеуді шешіңдер:І топ – 1). 2х + 17 = 22 + 3хІІ топ – 2). 18 + 3х = х + 14ІІІ топ – 3). 25 – 4х = 12 - 5хІҮ топ - 4). 13х + 27 = 16х + 4,5

    Дескриптор: Білім алушы - теңдеудің қасиеттерін қолданады;- берілген теңдеуді 𝑎х=𝑏 түріне келтіреді; - қай жағдайы екенін анықтайды;- теңдеудің түбірін табады;





    6 сынып оқулықАтамұра баспасы, 2017 жыл

    Кеспе қағаздары
    Сабақтың соңы 2мин2 минТӨДК әдісі арқылы кері байланыс аламын РефлексияСабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:- нені білді, нені үйренді?- не әлі де түсініксіз?- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет?стикерлер

    Қосымша ақпарат
    Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
    Сабақ барысында «Ой қозғау», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Сәйкестендір», әдістері арқылы барлық оқушының тапсырманы бірлесіп орындауын жоспарлаймын. Оқушылардың есепті бірлесіп орындауы арқылы үлгерімі төмен оқушылардың еркін болуына, тапсырмаға өз үлесін қосуына ықпал етемін. Өйткені «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін алудағы мақсатым, үлгерімі төмен оқушылар жұппен жұмыс істеу барысында бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу алгоритмін түсінеді, талқылауға қатыса отырып тәжірибе жинақтайды. Осы оқушылар тапсырма орындауға қалыптасады. «Кім тапқыр?» әдісін алу арқылы оқушылардың деңгейін анықтаймын. Тез әрі дұрыс орындаған қабілеті жоғары оқушыларға мәтінді есептерге теңдеу құруды, түбірлерінің санын анықтауға тапсырма беремін.Оқушылардың үй жұмысын тексергенде «Көршіңмен пікірлес» әдісін қолданамын. Бұл әдісті алудағы мақсатым оқушылар бірін-бірі бағалауды және сабақтың ортасында жұптасу арқылы өзара бағалауды, өзін- өзі бағалауды сабақ барысында үйренеді.Ерекше қабілет көрсеткендерге смайликтер беремін, жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша, стикер арқылы бағалауды қолданамын. Сабақтың соңғы бөлімінде рефлексия форматында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын. Орындықта, түзу және дұрыс отыруды қадағалау
    Рефлексия Сабақ \оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққасабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Ол ұяшықтағыСіздің сабағыңыздыі тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
    Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:

    2:

    Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқудыда ескеріңіз)?1:

    2:

    Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?















    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Сәдібек Жайнагүл Ысқаққызы
    Жарияланған уақыты:
    2018-11-06
    Категория:
    Сурет
    Бағыты:
    Ашық сабақ
    Сыныбы:
    7 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1541522194
    2222
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999