Материалдар Язык –это история народа
Осы аптаның үздік көрнекіліктері

Язык –это история народа

Материал туралы қысқаша түсінік
Тема урока: § 2. Язык –это история народа Цель урока: познакомиться с правилами о заимствованных словах, узнать о признаках заимствованных слов; научиться подбирать синонимы к ним; использовать существительные и прилагательные, правильно согласовывая их по роду, числу и падежу. Ход урока: Актуализация знаний. (К) Стратегия «» Мозговой штурм». Цель: организация коллективной мыслительной деятельности по поиску нетрадиционных путей решения проблем. Учитель предлагает прочитать эпиграф и догадаться, о чем будет идти речь на данном уроке. Все народы меняются словами и занимают их друг у друга. В.Г. Белинский Как вы понимаете слова В.Белинского? Как называются слова, вошедшие из других языков? (Деятельность учащихся) К Прогнозирование учащимися темы урока. Задания: 1) Устное задание. Учебник. Ознакомьтесь с правилами на стр 11. учебника. www.russkiiazyk.ru >leksika > zaimstvjvannye-slova. Таблица признаков заимствованных слов Признак Пояснение Примеры Буква «А» в начале Слова русского языка не начинаются с данного звука. Буквы "А" в начале отличает иноязычное слово от русского анкета, абзац, абажур, атака, ангел Буква «Ф» в начале Если слово начинается на этот звук, то это слово нерусского происхождения. Буква "Ф" была создана как раз для иноязычных слов. факт, форум, фонарь, фильм, фольклор Буква «Э» в начале Этот начальный звук также говорит об иноязыч-ном происхождении. Исконно русские слова не начинаются с буквы "Э". эпоха, эра, эффект, экзамен Сочетание гласных букв В иностранных словах чаще всего употребляется сочетание гласных букв. пунктуация, радио, вуаль Присутствие большого числа гласных букв в одном слове. Если в слове часто повторяется один и тот же звук, то это тоже может говорить об иноязычном происхождении слова. слова чаще всего выделяются звуком. атаман, караван, барабан
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
27 Қазан 2020
488
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Осы аптаның үздік көрнекіліктері
Автордың материалдары
Ұстаздық ету – жүректен шыққан ұлы қызмет
Битурсинова Ажар Бекзатқызы
16 Қазан 2025
99
0
Ұстаздық – бұл жай ғана мамандық емес, бұл адам өміріне бағыт-бағдар беретін, рухани байлық сыйлайтын, жүректен шыққан ұлы қызмет. Ұстаз – білім мен тәрбиенің шамшырағы, қоғамның дамуына тікелей әсер ететін тұлға. Оның еңбегі көзге көрінбесе де, нәтижесі – елдің болашағы. Ұстаз болу – үлкен жауапкершілік. Әрбір оқушының жүрегіне жол тауып, оның қабілетін ашу, өмірге деген көзқарасын қалыптастыру – ұстаздың басты міндеті. Бұл жолда сабыр, мейірім, талапшылдық пен әділдік қажет. Ұстаздың әрбір сөзі мен ісі – шәкірт үшін үлгі.
Информатика
Мақала
Барлығы
ЭССЕ: Педагог болу - бұл мамандық емес, бұл миссия.
Рахматилла Гулімхан Санатқызы
15 Қазан 2025
114
0
Педагог болу — бұл мамандық емес, бұл миссия. Бұл жүректің таңдауы, рухтың жолы. Бұл — әрбір баланың жан дүниесіне үңіліп, оның ішкі әлемін тануға ұмтылу. Бұл — білім беріп қана қоймай, үміт сыйлау, қанат бітіру, болашаққа сенім ұялату. Ұстаз — уақыттың үнін естіп, ұрпақтың тілегін сезінетін тұлға. Ол — тарих пен болашақтың арасындағы көпір. Әр сабағы — шырақ, әр сөзі — шындық, әр әрекеті — үлгі. Педагог болу — күн сайын өзіңді жаңарту, өзгені дамыту, қоғамды тәрбиелеу.
Алгебра
Мақала
Барлығы
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы
Кәсіби бағдарлаушы: Аширова Гулзат Козыбековна
05 Сәуір 2025
1012
3
Адал еңбек пен еңбекқорлық мәдениетін кеңінен насихаттау мақсатында «Еңбегі адал жас өрен» жобасы жүзеге асырылады. Жоба еңбек адамының мәртебесін көтеруге, еңбек культін дәріптеуге бағытталады. Жоба шеберінде білім алушылардың кәсіптік бағдарын анықтауға қолдау көрсетуді, өз міндетін адал және жауапкершілікпен атқаруға баулуды және еңбек адамын құрметтеуге үйретуді көздейді. Білім алушыларға өзіне жүктелген міндетті орындау үшін барын салып еңбек ететін білікті маман нағыз еңбек адамы екендігін дәріптеуді қажет етеді. Нағыз еңбек адамы әр ісіне, әр қадамына жауапкершілікпен қарайтын, өзегінің еңбегін бағалайтын адал азамат екендігін түсіндіру қажет. Жоба шеңберінде атқарылатын іс-шаралар мазмұнында білім алушыларға өз уақытын дұрыс, тиімді жоспарлау, қаржылық сауаттылық, шешім қабылдау, мақсатты әрекет ету дағдыларын дамытуға бағытталуы қажет. Жас ұрпақтың бойында еңбекқорлықтың арқасында жетістікке жеткен адамдардың беделін арттыру арқылы еңбекке деген сүйіспеншілікті қалыптастыруды және қоғамдағы әлеуметтік инфантилизмді азайтуды, өмірде табандылықпен жетістікке жеткен табысты адамдардың үлгі-өнегелерін құруды көздейді. Бүгінде білім алушыларды еңбекті құрметтеуге баулу компьютерлік ойындарға деген құмарлықты, жалқаулықты жеңуге, лудомания дертін азайтуға ықпал етеді. Ұлы Абай: «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап» деген. Еңбек пен адам бір-бірінен бөлінбейді. Еңбек адамды жануарлар әлемінен жоғары деңгейге көтерді, оның физикалық дамуына ғана емес, ақыл-ойы мен рухани дамуына да ықпал жасайды. Еңбек адамның тұлға ретінде қалыптасуы, оның өзін-өзі анықтауы, өмір бойы бүкіл қоршаған әлемді біртіндеп танумен байланысты. Қазіргі әлемдегі мектепте де еңбекке баулу мәселелері өзектілігін жоғалтқан жоқ. Соған байланысты бүгінгі таңда қоғамда ғылымның заманауи жетістіктері мен ұлттық дәстүрлерін ескере отырып, еңбек тәрбиесін жаңарту қажеттілігі туралы мәселе туындайды.
Басқа
Мақала
Барлығы
Осы аптаның үздік
көрнекіліктері