Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Халықтар географиясы - Дүние жүзі халқының діни құрамы қмж
Материал жайлы қысқаша түсінік: Халықтар географиясы - Дүние жүзі халқының діни құрамы
Материалды ашып қарау
География пәні
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Халықтар географиясы
Мектеп: М.Жұмабаев атындағы №39 гимназия

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Ильяшова Жанагуль Рахымжановна


Сыныбы: 7
Қатысушылар саны:
қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы
Дүние жүзі халқының діни құрамы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Дін ұғымын білу. Діндердің негізгі түрлерін ажырату.
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, картадан көрсету.
Қазіргі замандағы діннің рөліне сипаттама беру.

Жетістік критерийлері
Білу және түсіну:
Халықтың нәсілдік, этникалық, діни құрамы ұғымдарын біледі.
Қолдану:
Діндерді бөле алады, оларды кестеде топтастыра алады, картадан таралу аймақтарын көрсете алады, жоспар бойынша сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар
Пән бойынша сөздер мен терминдер:
Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер:
Дүние жүзі халықтары мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді.
Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын.

Құндылықтарды дарыту

Д.ж. халықтарының діни көзқарастарын сыйлау, әр діндердің өзіне ғана тән құндылықтарын түсіну дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар
Тарих, дінтану

АКТ қолдану дағдылары
Ғаламтор желісінде тақырыпқа қатысты мәліметтерді іздеуде АҚТ мүмкіндігін пайдалана алады.

Бастапқы білімдер
Халықтың тілдік, этникалық және нәсілдік құрамын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар









Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.
Жаңа сабаққа көшу. Талдау. Сыныппен жұмыс. Сурет арқылы сабақ тақырыбын болжау.
1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар?
Екі сурет өзара байланыса ала ма?
Сурет туралы әңгімелеңіздер.

сурет 2 – сурет
Сабақ тақырыбы қандай болмақ?
Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар.
Не білемін
Не білгім келеді
Не білдім



-




PowerPoint презентациясы
























Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір ұғымдарды ашып көрсету. Бейнеролик арқылы
Географиялық қоржын.
Дін дегеніміз не?
Дін – адамзат қоғамындағы аса күрделі де маңызды әлеуметтік-мәдени сана. Діннің басты мақсаты – адамның рухани жетілуі және оның Жаратушы Құдайға сенімі.

Сенім дегеніміз не?
Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.

Тапсырма №1: Жұптық жұмыс. 7 сынып оқулығындағы мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар /5 минут/


Әр жұп өз жұмыстарын сыныпта жариялайды /3 минут/.
Бағалау критерийлері
Критерийлер
Дискрипторлар
Бағалау шкаласы
Т/Ж

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда
Д.ж. Діндерінің
құрамы бойынша топтастыра алады;



Әлемдік діндерді біледі;



Сергіту сәті. Сыныппен жұмы /2 минут/.
Тапсырма: берілген ғимараттарды дін трлеріне сәйкестендіріңіздер

1 сурет 2 сурет 3 сурет

Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. /15 минут/.
1-топ. Христиан
2-топ. Ислам
3-топ. Буддизм
4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі
Жоспар.
Шығу тарихы
Таралған аумағы
Діни мерекелері

Бағалау критерийлері
Критерийлер
Дискрипторлар
Бағалау шкаласы
Т/Ж

Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша сипаттай алуда.
Шығу тарихы



Таралған аумағы



Діни мерекелері



әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс.
Топтар бір-бірін бағалайды. Әр топтың жұмысына екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс
Бекіту: Әлемдік діндердің таралуын талдау.
Сыныппен жұыс: /5минут/. ЦББР арқылы


Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар.
Не білемін
Не білгім келеді
Не білдім












Маркерлік тақтаны пайдаланыңыз немесе баламасы ретінде PowerPoint презентациясын көрсетіңіз
Ресурс


























































Сабақтың соңы

Қорытынды. Ауызша.
Дүние жүзі негізгі мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді.
Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын.

Бағалау: Жеке және жұптық, топтық бағалау жүреді.
Үйге тапсырма:
Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіріңіздер.

Критерийлер
Дискрипторлар
Бағалау шкаласы
Т/Ж

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда
Әлемдік діндердің таралуын картадан анықтап кескін картаға түсіре алады;



Кері байланыс.
Смайликтер арқылы жүреді.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
-Көбірек қолдау көрсету үшін пікірімен келісу. Қабілеті жоғары оқушылардың тапсырмаларын күрделендіру.
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушыларды критериалды бағалау жүйесі арқылы бағалаймын. Сабақ барысында өзара бағалайды, өз-өзін бағалайды. Топтағы жұмысты бағалайды.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру
Денсаулықты және қауіпсіздікті тексеру – Оқушыларға практикалық сабақтар кезінде сыныпта тәртіп сақтау қажеттілігі жөнінде ескерту керек

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені оқыды? Оқыту ахуалы қандай болды? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз











Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


























Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Ильяшова Жанагуль Рахымжановна
Жарияланған уақыты:
2019-10-31
Категория:
География
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
7 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1572500217
2222
333
444
555
666
7
888
999