Кенесары Қасымұлы бастаған 1837-1847 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс
Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы : Кенесары Қасымұлы бастаған 1837-1847 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс
Сабақтың мақсаты:
1.Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілісі жайлы жан-жақты мағұлмат беру.Көтерілістің мақсатын,барысын, нәтижесі, тарихи маңызы жөнінде білі беру.
2.Патша үкіметіне қарсы бұған дейінгі білімдерін толықтыра отырып өзіндік ой қорытындыларын жаңа білімді меңгеруде пайдалану.
3,Бұл көтерілістің аса маңыздылығы қазақтың үш жүзін және бүкіл қазақ даласын қамтыған ірі көтерілістердің бірі болғандығын және қазақ халқының тәуелсіздікке бағытталған көтерілістерінің бірі екендігін ұғындыра отырып осындай қиындықтармен келген «Тәуелсіздікті»баянды етуге осы ұрпақтың әрқайсысы міндетті екенін ұғындыру
Сабақтың барысы:
1.Өткенді қайталау (тақтаға 10 сұрақ ашылады оқушылар жауап бергеннен кейін,төмендегі бағалау нормаларына қарап өзін-өзі бағалайды.)
Қазақстанда отаршылдық езгінің күшеюі(тақырыбы)
1.Жаңаелек шебі қашан құрылды?
2.Жоламан Тіленшіұлы бастаған көтеріліс қашан болды?
3.Жаңаелек шебін жасауда қазақтар қанша жерлерінен айырылды?
4.Патша үкіметі Ғұбайдулланы қайда,қандай қызметке тағайындады?
5.Қандай ережеге сай қазақтар тағыда 4млн десятина жерінен айырылыды?
6.1825ж жазалаушы экспедиция қай өзендердің бойындағы қазақтарды аяусызбқырып жойды?
7.Жаңаелек шебі құрылғанға дейін Елек өзені бойында қандай рулар көшіп-қонып жүрді?
8.Елек өзені бойында негізі қаланғанбекініс-қорғандарды ата.
9.Саржан Қасымұлының жасағы қашан патша үкіметінің әскеріне ашық шабуылға шықты?
10.Жаңаелек шекара шебінің құрылысы қашан аяқталды?
Дұрыс жауаптар:
1.1810ж
2.1822-1825жж
3.600 мың десятина
4.Көкшетау округі,аға сұлтан
5.1835ж8-наурыз «Орынбор губернисыныңқырғыз (қазақ)даласы мен шекарасында жаңа шекара шебін құру туралы»
6.Бұлдырты.Шиелі,Тамды
7.тама,табын
8.Изобильная,Боранды,Жаңаелек,Линев,Көмірлі,Вятлянская,Бердянская
9.1826ж31-қаңтар
10.1822ж
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Жариялаған:
СЕРКЕШОВА ЖАДЫРА БОЛАТҚЫЗЫ
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!

Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!

Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған