Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Логарифмдік теңдеулерді шешу
Материал жайлы қысқаша түсінік: Білімділік: Логарифмдік теңдеуді шешу тақырыбы бойынша алған білімді жалпылау және жүйелеу. Логарифмдік теңдеулерді шешуді , есептерді шығаруда қолдану дағдыларын жетілдіру. Дамытушылық: Оқушының ақыл – ойын, ұжымдық ой еңбегі мәдениетін, танымдық және шығармашылық белсенділігін, есте сақтау қабілетін дамыту, математикалық сауаттылығын арттыру. Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Материалды ашып қарау
Күні: 10.02.2018жыл.
Сынып: 11
Пәні: Алгебра.
Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу тақырыбына
есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Логарифмдік теңдеуді шешу тақырыбы бойынша алған білімді жалпылау және жүйелеу. Логарифмдік теңдеулерді шешуді , есептерді шығаруда қолдану дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушының ақыл – ойын, ұжымдық ой еңбегі мәдениетін, танымдық және шығармашылық белсенділігін, есте сақтау қабілетін дамыту, математикалық сауаттылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ – жауап, өз бетінше жұмыс, есептер шығару, жұптық жұмыс, интербелсенді әдіс, дискуссия әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, карточкалар, үлестірмелі тапсырмалар, семантикалық карталар.
Пәнаралық байланы: қазақ тілі – әдебиет.
Сабақтың ұраны:
Мен естимін – мен ұмытамын,
Мен көремін – мен есте сақтаймын.
Мен есеп шығарамын – мен түсінемін.

Сабақтың құрылымы:

Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.

Ғылым теңіз, білім қайық - деп жұмылдыру сәті (сұрақ - жауап).

Білегіңе сенбе, біліміңе сен семантикалық карта толтыру.

Күш білімінде, білім кітапта кітаппен есеп шығару – деңгейлік тапсырма.

Білімді мыңды жығады, білімсіз бірді жығады - графикалық диктант.

Талап тұмар, білім сұңқар - дидактикалық ойын.
Үйге тапсырма; Сабақты қорытындылау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушыларды түгендеу.
ә) оқушылардың сабаққа әзірлігін бақылау.
б) оқушылар назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
(оқушылардың жауаптарын интербелсенді тақта арқылы тексеру).
№246
-2;42)-5;13) 14) 2;5.
№248
64)
№249
2)(9:1)4)(10:10)

Оқушылар бүгінгі сабақтың құрылымы күн тәрізді, ендеше әрқайсыңызға күн сәулесін шашып, білімдеріңізге нұр сәулесін төксін.
ІІІ. Ғылым теңіз, білім қайық - жұмылдыру сәті. (Сұрақ – жауап әдісі.)
Логарифм дегеніміз не?
Логарифмнің қасиеттерін атаңдар?
Логарифмдік теңдеу дегеніміз не?
Логарифмдік теңдеуді шешу жолдары?
Потенциялдау дегеніміз не?
ІV. Білегіңе сенбе, біліміңе сен - семантикалық карта толтыру.
Сұрақ


Жауап
Логарифмнің анықтамасы
Негізгі логарифмдік тепе-теңдік
Ондық логарифм
1 санының логарифмі
Көбейтіндінің логарифмі
Бөлшектің логарифмі
Логарифмдік теңдеу
Түбірдің логарифмі
Дәреженің логарифмі

loga(N1N2)=logaN1logaN2




+





logaNR=RlogaN








+

ax=b=>
x=logab
+















+




=N

+















+






+







loga1=0



+














+



V. Күш білімде, білім кітапта - кітаптан есептер шығару. Деңгейлік тапсырмалар.
А - деңгейі
Б - деңгейі
С – деңгейі

log3(15 – 3x)=2
log2x(x-1)=1
log2x*log4x*log8x=36





Оқушылар үлгіргенше барлық тапсырмаларды орындайды.

VІ. Білімді мыңды жығады, білімсіз бірді жығады - графикалық диктант.
Есептің жауабын координаталық жазықтықта белгілеп, нүктелерді қосады. Мысалы, 1-ші есептің жауабы 3-ші болса, координаталық жазықтықтан (1:3) нүктесін белгілейді т.с.с.

Реті
Есепте
1
2
3
4

1
log927=x
3

2
9

2
logx16=4
2
4
16
-4

3
log3(243*729)
6
7
11
5

4

-3
-6
3
5

5
logx(x3-5x+10)=3
3
10
5
2


Жауабы:






Графикалық диктанттың жауабы – интербелсенді тақтадан көрсетіледі – жұптар бір – бірін бағалайды.
VІІ. Талап тұмар, білім сұңқар - дидактикалық ойын.
а) y=ax көрсеткіштік функция деп аталады. +
б) a0=1 +
в) у=xn натурал көрсеткішті дәрежелік функция +
2. а)y=xn функциясының анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны +
б) y=x3 квадраттық функция -
в) у=x кубтық функция -
3. а)функцияның мәндер жиымы [0;+∞] +
б) +
в) 2x=16 көрсеткіштік функция +

а
б
в


1
+
+
+


2
+
-
-


3
+
+
+


4
-
-
+


5
+
+
+








4. а)32=6 -
б) 25=53 -
в) 64=43 +
5. а)х’=1 +
б) (x2 + 1)’=2x +
в) у ≥ 5; [5: + ∞) +

Осы тапсырмаларды тегіс орындағандардың бағасы осындай болу керек.

VIII. Үйге тапсырма. Өткен тақырыптарды қайталау.
17 оқу. № 250(1;3)
№252, №252 (1;3)
№ 255, №255 (1;4).

ІХ. Сабақты қорытындылау, бағалау рейтинг әдәсә бойынша ұпай беріледі. Жұппен отырған оқушылар бір – бірін бағалайды.

Оқушының аты,тегі.
Үй тапсырмасын тексеру
Жұмылдыру сәті
Симантикалық карта
Деңгейлік тапсырма
Деңгейлік тапсырмалар
Графикалық диктант
Дидактикалық ойын
Ұпай саны
Қорытынды баға
















Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Конысбаева Гулшат Кырыкбаевна
Жарияланған уақыты:
2019-10-02
Категория:
Алгебра
Бағыты:
Ашық сабақ
Сыныбы:
11 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1570007981
2222
333
444
555
666
7
888
999