Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Табиғатқа саяхат. Бб дыбысы мен әрпі
Материал жайлы қысқаша түсінік: 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау Жазылған сабақ жоспары әріптестеріммен тәжірибемен алмасу мақсатында сайтқа жіберілді.Бб дыбысы мен әрпі туралы түсінік алады,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
Материалды ашып қарау
Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп: Тайынша қаласы орта мектебі КММ

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:Кусаинова Л.С.

Сынып: 1
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы
Табиғатқа саяхат. Б дыбысы мен әрпі.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау
1.3.8.1 әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар: Б әрпін таниды, ажыратады, жазады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөздерді буындап, тұтас, түсініп оқиды;
Көптеген оқушылар: Мәтінді түсініп оқиды, болжам жасайды, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
Кейбір оқушылар: Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжайды. Бор туралы қосымша мәліметпен бөліседі.

Бағалау
критерийлері
-Б әрпін ажыратып жазады, дыбыспен сәйкестендіре алады;
- Б әрпі бар сөздерді буындап, тұтас түсініп оқи алады, өздігінен сөздер құрастыра алады;
- Мәтінді түсініп оқиды, болжам жасай алады, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алады;
- Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжай алады.
-Бор туралы қосымша ақпаратпен бөлісе алады.


Тілдік
мақсаттар

Негізгі сөздер мен тіркестер:
Бота-верблюжонок-camel
Балапан-цыпленок-chick
Барабан-drum
Сұрақтар:
Б қандай дыбыс? Б дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

Құндылықтарды
дарыту
Табиғатқа деген қызығушылықтарын ояту.
Табиғатты сүюге, қамқор болуға тәрбиелеу.


Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану,

АКТ қолдану
дағдылары
Интербелсенді тақта,

Бастапқы білім

П дыбысы мен әрпіне байланысты алынған білімдерін нығайту.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


6 мин






Психологиялық ахауыл
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз .
Иіліп сәлем береміз:
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Ширату жаттығуы
Жұмбақ жасыру
Желіп жетсе жеткізбес,Жерге түссе табылмас. (Бөдене)


-Бөдене сөзі қай әріптен басталып тұр?
- Бөдене сөзінде Б дыбысы қай буынында кездеседі?
- Б дыбысына сөздер айтқызу.
Бөдене туралы мәліметтер:
Бөдене- тауықтәрізділер отряды.Қазақстанда шөл дала мен таулардан басқа жерлердің бәрінде ұялайды.Ақшыл жолақты кішкене сұр. Бөдене жыл құсы.

Тындалым: Б -дыбысына байланысты.

1.Балалар мына бейнежазбадан қандай жаңа сөздер естідік? Бақа,балық,балмұздақ, бота.
2. Б дыбысы дауысты ма әлде дауыссыз ба?
3. Дауыссыздың қайсысына жатады?

Топқа бөлу: Сиқырлы сандықша әдісі Ағаштардың суреттері арқылы топқа бөліну
1-топ: Шыршалар
2-топ: Қарағайлар
3-топ: Аққайыңдар
Балалар табиғатқа саяхат жасауды кім ұнатады?Ендеше, таңдап алған ағаштарынды көбірек жинап, орман жасауларын керек..Дұрыс жауап берген
балаларға ағаштардың суреттері таратылады.Ендеше қалың орман жасаймыз ба?















HYPER13 HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=n3ZxHJndI38" https://www.youtube.com/watch?v=n3ZxHJndI38



INCLUDEPICTURE "https://treepicturesonline.com/kk/norway-spruce.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "https://i1.wp.com/sadovodu.com/wp-content/uploads/2017/10/sosna_obyknovennaya_12_28053811.png" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://stabilo4kids.ru/imgt/master_klass/priroda/bereza_6.jpg" \* MERGEFORMATINET Сабақтың ортасы


3 мин













5 мин























5 мин






8 мин



























10 мин





























1-Тапсырма
Адасқан суреттер әдісі
Суреттердің арасынан Б әрпі бар суреттерді табу және сөздің қай жерінде кездесетінін айту.


Б әрпі сөздің басында және ортасында кездеседі.

ҚБ: "Үш қол шапалақ" әдісі (Мұғалім тарапынан ағаштармен бағалау)

2 –Тапсырма. Оқулықпен жұмыс
Сурет сыры әдісі

Айтылым:
1.Сюжетті суретте берілген буындардан сөздер құрау,сөздерді тұтастай айту.
2. Бақбақ және құрған сөздермен буындық-дыбыстық талдау жаса.
ҚБ: "Жетон" әдісі (Мұғалім тарапынан белгі бойынша бағалау)
Дескриптор:
-Суреттегі жаңа сөздерді айтады;
-Б әрпі сөздің басында,ортасында, келетінін біледі;
-Б дыбысы дауыссыз екенін ажыратады;
-Сөзерді тұтастай айта алады;
-Сөздерге буындық-дыбыстық талдау жасай алады;
Оқылым:
Тыңда, ілесіп оқу арқылы мұғалім жетекшілігімен оқу (буындап, дауыстап, түсініп оқу)
Ба-қа,ба-ла,бо-та,бо-лат,бө-рік, кө-рік.
Ас қа бақ , бақша, шабақ, бақбақ.

3-Тапсырма
Ойлан, топтас, бөліс әдісі арқылы
1-топ Жоғалған әріп: Көп нүктенің орнына П немесе Б әріптерін қою.
та ақ, ар...а, қа...ан, а...та, қар...ыз,ақ...ан,асқа...ақ.
2-топ Шашылған әріп, сөз құрастыру:1) б, а, т, о (бота) б, р, о (бор) б, л, а ( бал) б, қ, а, а (бақа) а,ғ,б,л,а. ( балға)
3-топ Жаңа сөз тап: Буын жалғастырып, жаңа сөз тудыру.
Ба - , бо-..,пер- , -па./бала, балапан, бақа, Болат,перде, пер, апа,арпа/

Бағалау критерийі
Дескрипторлар

Б әрпі бар сөздерді буындап, тұтас түсініп оқи алады, өздігінен сөздер құрастыра алады;
-көп нүктенің орнына тиісті әріпті қояды, сөздерді буындап оқиды;
-шашылған әріптерден сөз құрастырады;
-берілген буындардан сөз құрастырады, сөздерді тұтас оқиды;
-Б әрпі сөздің қай жерінде келеді, айту.


ҚБ. Оқушылар тарапынан Бағалау. Сигнал түстері арқылы топтар бір-бірлерін бағалайды.
Керемет
Жақсы
Ойлан
4-Тапсырма
Дәптермен жұмыс: Көркем жазу
Бб ба,бе,би, барабан, бақа, көбелек.
ҚБ:
Сергіту сәті
Бала - бала, балақан,Қане, қайсы алақан.Саусақтарың әйбәт,Былай, былай ойнат

5-тапсырма: Мәтінмен жұмыс
Бор неден жасалады?
Бақыт пен Болат бор неден жасалады дегенге таласып қалды.
-Бор тастан жасалады,-деді бақыт.
-Жоқ. Бор топырақтан жасадады. Өйткені бор жұм -са сақ,тас қатты ғой,- деді Болат.
Балалар, Бақыт пен Болаттың айтқандары дұрыс па?
Ал сендер бор неден жасалады деп ойлайсыңдар?
Данышпан үкілер әдісі арқылы мәтінді талдау. (жұптық жұмыс)
Мәтінмен жұмыс істеудің негіздері, алгоритмі.
Мәтіннен негізгі (жаңа) ұғымдарды тауып, оларды жазыңыз. Сізге жаңалық болған ақпаратты айтыңыз.
Маңызды өмірлік даналық.
Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіріңіз.
Таныс және таныс емес.
Мәтіннен сізге алдында таныс болған жәнемүлдем таныс емес ақпаратты табыңыз.
Болжау.
Бор неден жасалады деп ойлайсыздар? Мәтіннің негізгі ойын жалғастырып көріңіз.
Үлгі боларлық қорытынды.
Оқыған мәтіннен келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығаруға бола ма?
Талқылауға арналған маңызды тақырыптар.
Мұғалім ұсынған қосымша ақпаратпен жұмыс. Оқушыларға бор туралы қызықты мәліметтерді әңгімелеу

Бағалау: Мұғалім тарапынан жүргізілетін бағалау Бутерброд әдісі арқылы





























Кеспе қағаздар























Сабақтың соңы

3 мин



Иә және жоқ әдісі
- Б дыбысы дауысты дыбыс / жоқ/
- Б ұяң дауыссыз дыбыс /иә/
- Көбелек сөзінде Б дыбысы бірінші буында орналасқан /жоқ/
- Бақа екі буынды сөз /иә/
- Б дыбысы сөздің барлық буындарында кездеседі. /жоқ/
Рефлексия Көңілді күй



Қорытындылау
Әр топ ағаштардың санын санап, ең қалың орман қай топта екенін айтады.











Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

3- тапсырма және 5-тапсырма: танымдық, шығармашылық қабілетін арттыру –Блум таксономиясының деңгейлері бойынша.
Көптеген оқушыларға арналған мақсатты жүзеге асыру..
Қолдау (жазылым дағдысын дамытуға арналған тапсырма)
Мұғалім тарапынан қолдау,сабақ бойы оқушыларға әр дұрыс жауапқа ағаштардың суреттерін беріп отырады. Сабақ соңында топтар ағаштарын санап, қай топтың орманы қалын болса сол топ жеңімпаз атанады.Оқушылар тарапынан топтар Сигналды карталар әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.Кері байланыс-Иә және Жоқ әдісі арқылы сабақты қорытады.Сабақ соңында Көңілді күй рефлексиясымен аяқталады.
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
















Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Кусаинова Лаззат Салимтаевна
Жарияланған уақыты:
2020-03-26
Категория:
Бастауыш сынып
Бағыты:
Ашық сабақ
Сыныбы:
1 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1585206069