Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Векторлардың скаляр көбейтіндісі
Материал жайлы қысқаша түсінік: Оқу мақсаты:9.1.3.4. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін біледі, түсінеді, қолданады. Сабақ мақсаттары: векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын білу;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табу  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып,есеп шығаруда қолдану. Бағалау критерийлері: векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын біледі;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табады;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып, есеп шығаруда қолданады. Тілдік мақсаттар: векторлардың скалярлық көбейтіндісінің теориясы тұжырымдай алады;  векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын түсіндіре алады; Пәнге қатысты лексика және терминология: Вектор, вектордың скаляр көбейтіндісі, векторлар арасындағы бұрыш, вектордың координатасы, вектордың ұзындығы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Векторлардың скаляр көбейтіндісін табу үшін... Векторлардың скаляр көбейтіндісін координаталары арқылы өрнектеу үшін...
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары:
9.1А Жазықтықтағы векторлар
№14 жалпы білім беру орта мектебі КММ

Күні: 07.06.2019ж
Мұғалім: Келесбай Ж. Л

Сынып: 9
Қатысқандар
Қатыспағандар

Сабақ тақырыбы:
Векторлардың скаляр көбейтіндісі

Оқу мақсаты:
9.1.3.4. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін біледі, түсінеді, қолданады.

Сабақ мақсаттары:
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын білу;
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табу
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып,есеп шығаруда қолдану.

Бағалау критерийлері:
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің тұжырымдамасын біледі;
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын табады;
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын таба отырып, есеп шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар:
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің теориясы тұжырымдай алады;
векторлардың скалярлық көбейтіндісінің формуласын түсіндіре алады;
Пәнге қатысты лексика және терминология:
Вектор, вектордың скаляр көбейтіндісі, векторлар арасындағы бұрыш, вектордың координатасы, вектордың ұзындығы
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Векторлардың скаляр көбейтіндісін табу үшін...
Векторлардың скаляр көбейтіндісін координаталары
арқылы өрнектеу үшін...
Үштілділік:
Қазақша
Русский
English

Вектор
Вектор
Vector

Вектордың координатасы
Координаты вектора
Vector coordinates

Скаляр көбейтіндісі
Скалярное произведение
Scalar product



Құндылықтарды дамыту:
“Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”
Оқушыларда топта ұйымдасушылық, жауапкершілік дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыс:
Физика, сызу

АКТ қолдану:
Дереккөздер (слайд, видеоматериал), интербелсенді тақта, көрнекіліктер.

Бастапқы білім
вектордың координаталарын біледі;
-вектордың ұзындығын біледі;
-векторлардың коллинеарлық шартын қолдана біледі;
-координаталары мен берілген векторларға амалдар қолданады

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары

Басы
5 минут



Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен сәлемдесу, жағымды көңіл-күй орнату,
топқа бөлу.

Миға шабуыл
Күшіктер мен үйректер балапандарында 7 бас пен 20 аяқ бар.Қанша ит күшіктері мен үйрек балапандары бар?


Үлестірме қағаздар

Негізгі бөлім
10 минут
Оқу мақсатын ашу.
Оқушылар мұғалімнің нұсқаулығына жүгіне отырып, берілген тапсырманы орындап, оқу мақсаттарын ашады.
Олардан дәптерлерін ашып, күннің жады мен сабақ тақырыбын жазу сұралады.Оқу мақсаты айқындалғаннан кейін, сабақ мақсаттарын ашуға тырысады.

1.Теорема : () және () векторларының скаляр көбейтіндісі мына формуламен анықталады:
= +

Дәлелдеуі:
B =- +; +;

= +
= (+++--)=+
Топтық жұмыс
( саралау тапсырма)
Оқушылар 4 түрлі-түсті фигура:төртбұрыш,үшбұрыш,дөңгелек,
ромб қиындыларының біреуін таңдап алады.
Ұқсас түсті фигураларды таңдаған оқушылар, фигурадағы әріптерді құрастыру арқылы, жылдың төрт мезгіліндегі ай аттарының атауын табады. Бірінші құрастырған оқушы топ басшысы атанады.Табылған сөзбен топтарын атайды. Осы әрекет барысында төрт топ құрылады. Топтарға үлестірме тапсырмалар таратылады.

Оқулық


20 минут

Векторлардың скаляр көбейтіндісі
1-топ
1. (5; -1) және векторлары берілген. n-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?

2.Төбелері M(-2;-1), N(0;1), K(0;-1) болатын үшбұрыштың М бұрышын табыңдар.

2-топ
1.(1;3) және (-3;5) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(1-сурет)

2.Нөлдік емес (m;n) және (-n;m) векторлары перпендикуляр болатынын дәлелдеңдер.
3-топ
1.(-4;m) және (4;-4) векторлары берілген. m-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?

2. (4;1) және (-2;7) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(2-сурет)

4-топ
1.(4; 6) және векторлары берілген. n-нің қандай мәнінде бұл векторлар перпендикуляр болады?

2.(3;4) және (8,6) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.(3-сурет)
Дескриптор
1. Формула бойынша мәндерін қояды;
2.Амалдарды қолданып есептейді;
3.Дұрыс жауабын табады.
( Мұғалім әрбір топтың тапсырманы қалай орындап жатқанын бақылап, қосымша нұсқаулық беріп жүреді. Соңынан мұғалім әрбір топты қошемет сөздермен бағалайды).

Шешуі:
1-топ
1., онда HYPER13 QUOTE QUOTE QUOTE =0, QUOTE QUOTE QUOTE = QUOTE + QUOTE
QUOTE + QUOTE =0, 5 QUOTE (-4)+(-1) QUOTE n=0, -20-n=0, n=-20

2. QUOTE (2 QUOTE ;2), QUOTE (2 QUOTE ;0)
QUOTE = QUOTE

2-топ
1. =1(-3)+35=-3+15=12
2. =m(-n)+nm= -mn+mn=0, онда

3-топ
1., онда =0, = +
+ =0, -44+m(-4)=0, -16-4m=0, 4m=16, m=4
2. =4(-2)+17=-8+7=-1

4-топ
1., онда =0, = +
+ =0, 4(-3)+6n=0, -12+6n=0, 6n=12, n=2

2. =38+46=24+24=48

Саралау
Оқушылардың жұптық, топтық жұмыс істеуін саралап отыра, ұйымдастырылады. Берілген уақыт ішінде, оқушылар белсенді қарқынды жұмыс жасайды.
Сергіту сәті:
Енді, оқушылар, кішкене орнымыздан тұрып, шынықтыру жұмыстарын жасап, бой жазып алайық.

Оқулықпен жұмыс
Жұптық жұмыс
(Әрбір топ мүшелері қасында отырған оқушымен жұптасып орындайды).
А(-4;-4),В(-2;6),С(6;6),D(4;-2) нүктелері мен АС және CD кесінділерінің, сәйкесінше, орталары болатын M және N нүктелері берілген. 1); векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.

yC


B

МN


x
D

A


Дескриптор

- векторларды сала біледі;
- формула бойынша мәндерін қояды;
-амалдарды қолданып есептейді;
-дұрыс жауабын табады.
(Топтағы әрбір жұп тақтада ілулі тұрған дескрипторға сәйкес келесі жұптың тапсырмасын ұпаймен бағалайды).
Шешуі:
M(), ==1, ==1 M(1;1),
N(), ==5, ==2 N(5;2),
1)=28+82=16+16=32
2)=106+10(-6)=60-60=0
3)=59+56=45+30=75


Жеке жұмыс (тест тапсырмасы)
1. А(-2;0), В(3;4), С(0;-1) нүктелері берілген: * –ны табыңдар.
А)6 В)13 С)12 D)14
2. M(1;3), N(4;0), K(0;-1) нүктелері берілген: *–ны табыңдар.
А)5; В)6; С)7; D)8.
3.А(-3;4) және В(3;-1) нүктелері берілген. вектордың координатасын табыңыз.
А) (-6;5) В) (6;-5) С) (0;3) Д) (0;-3)
4.m-нің қай мәнінде ( m; 2 ) және ( -1; 3) векторлары перпендикуляр болады?
А)-1; В)11; С) 6; Д)5.
5. (7; 2) және (-2; -3) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.
А) 12 В) С)-20 Д) -5
6. (3;-1) және (1; 2) векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар:
А) 12 В) С)-2 Д) -
7. (3; -1) және (3; 2) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.
А)-1; В)11; С) 7; Д)-7.
8. (-3;4) векторларының ұзындықтарын тап.
А)-1; В)-7,5; С) 5; Д) 7,5
9. (3; 4) және (2;-5) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.
А)-14; В)14; С) 6; Д) 7,5
10. (6;-8) және (2; -1 ) векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар
А)-17; В); С)-; Д) 17
Жеке жұмысты бағалау:
3-5 дұрыс жауапқа –қанағаттанарлық
5-7 дұрыс жауапқа – жақсы
8-10 дұрыс жауапқа –өте жақсы


Соңы
5 минут
Сабақты бекіту
Кері байланыс
Сұрақ-жауап:
1.Векторлар скаляр көбейтіндісінің анықтамасы;
2.Векторлар скаляр көбейтіндісін дәлелдеуде
қандай формулалар қолданылады;

Бағалау
Оқушыларға бағалау парақшалары үлестіріледі.Сол парақшаға оқушылар әрбір топтың, жұптың орындаған жұмыстарын, тест тапсырмаларын бағалап отырады . Жалпы ұпайларын жазып, бағалау парақшаларын мұғалімге қайта тапсырады.
Мұғалім игерген білімдерін қорытындылай отырып, әрбір оқушының қол жеткізген нәтижесіне бағыттап, қошемет сөздерімен бағалайды..

Үйге тапсырма. Векторлардың скаляр көбейтіндісіне толығырақ мағлұмат (дереккөздерден іздену), есеп.
Рефлексия
Мен сабақты жақсы түсіндім.
Мен түсіндім, бірақ өзіме сенімсізбін
Мен мүлдем түсінбедім.
Мен бүгінгі сабағымда оқу мақсатыма жетемін деп ойлаймын




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар бір оқушыдан күтілетін нәтижелер,оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау
Нұсқаулықпен жүргізіледі

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.


Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Келесбай Жанар Лесбекқызы
Жарияланған уақыты:
2019-06-26
Категория:
Геометрия
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
9 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1561536156
333
444
555
666
7
888
999