Материалдар Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4А Алгебралық бөлшектер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; Сабақтың мақсаты Алгебралық бөлшектерді көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Түрлендіруді қажет ететін есептерде ҚКФ қолданып, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Өрнектің мәні айнымалыға тәуелді болмайтындығын дәлелдеу. Тепе-теңдікті дәлелдеу; Бағалау критерийі Алгебралық бөлшектерді көбейтуді, бөлуді және дәрежеге шығаруды орындайды. Түрлендіруді қажет ететін есептерде ҚКФ қолданып, көбейтуді, бөлуді және дәрежеге шығаруды орындайды. Өрнектің мәні айнымалыға тәуелді болмайтындығын дәлелдейді. Тепе-теңдікті дәлелдейді. Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну, қолдану, талдау. Тілдік мақсаттар Оқушылар: Алгебралық бөлшектерді көбейту, бөлу және дәрежеге шығару ережелерін тұжырымдайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: - алгебралық бөлшек - көбейту - бөлу - дәрежелеу - қысқарту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - … үшін бөлшектің алымы мен бөлімін көбейткіштерге жіктейміз; - бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, ... керек; - бөлшекті бөлшекке бөлу үшін, ... керек; - бөлшекті дәрежелеу үшін, ... керек; - алымындағы қосылғыштардың таңбаларынын (бөлшектің алдындағы таңбасын) өзгерту үшін ...; - өрнектердің мәні ондағы айнымалылардың мәндеріне тәуелсіз екенін көрсету үшін …; - бөлшекті оған теңбе-тең бөлшекпен алмастыру деп ... түсінеміз. Құндылықтарға баулу Бірін-бірі тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, өздігінен үйренуге талпыну, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. Пәнаралық байланыс Физика Тақырып бойынша алдыңғы білім Жай бөлшектерге амалдар қолдану, алгебралық бөлшектер, қысқаша көбейту формулалары. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың басы (2 минут) Топпен жұмыс (2 минут) Жұптық жұмыс (3 минут) I. Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу «Досым саған тілерім...» атты психологиялық тренинг арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын және мақсатын оқушылармен бірге анықтау. Жіктеу бойынша саралау. «Аралас топтар» құру «Құпия конверт» әдісі арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін. Конверттің ішінде пазл бөлшектері болады. Сол бөлшектерді құрастыру арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Бағалау критерийлермен таныстыру. Оқушыларға сабақ барысындағы бағалау парағы таратылады. Бағалау парағы Оқушы ның аты-жөні Үй жұмысы 2 ұ Тарсия ойыны 3 ұ Зерттеу жұмысы 4 ұ домино 4ұ жеке жұмыс 5 ұ жинаған ұпай қорытынды баға 14-18 жарайсың! керемет! 10-13 бұдан да жақсы орындауға мүмкіндігің бар! 7-9 әлі де талпын! 0-6 шұғыл түрде көмек керек! II. Үй тапсырмасын тексеру. №40.4 ҚБ Оқушылардың тапсырмаларын тексеру және қателермен жұмыс жасау. Тақтада үй жұмысының дұрыс жауабы көрсетіледі. Әр топта оқушылар өзара дәптерлерін ауыстырып бір-бірін тексереді және қателерін тауып дұрыс шешімін көрсетіп оқушылармен талдайды. Жауаптар бойынша ұпайларын бағалау парағына белгілейді. «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: - Толық орындамағандар қандай тапсырмадан қате жібергені анықталады және қателері түзетіледі Слайд пазлдар үлестірме слайд Сабақтың ортасы Сыныппен жұмыс (2 минут) III. Өткен сабақта алған білімдерін жаңғырту үшін «Миға шабуыл» әдісімен сұрақтар қойылады. Бағалау критерийі: Алгебралық бөлшектерді көбейту, бөлу және дәрежеге шығару ережесін тұжырымдайды Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну Сұрақтар: 1. Жай бөлшектерді және рационал бөлшектерді көбейту ережесі қандай? 2. Жай бөлшектерді және рационал бөлшектерді бөлу ережесін тұжырымда. 3. Жай бөлшектерді және рационал бөлшектерді дәрежеге шығару қалай орындалады? Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім бағайлайды. Оқушыларды жарайсың, тамаша, талпын сөздері арқылы мадақтау. Кері байланыс: 1. Сұрақтар түсінікті болды ма? 2. Қай сұрақта қиындық туындады? Қиындық кездескен оқушылармен түсіндірме жұмыстар жүргіземін. слайд Топтық жұмыс (7 минут) Топтық жұмыс (7 минут) Жұптық жұмыс (7 минут) Жеке жұмыс (6 минут) ІV. «Тарсия» ойыны Саралау әдісі: қарқын саралау. Топтар арасындағы жарыс. Әр топ тапсырманы уақытқа орындайды. Әр топқа карточкалар салынған конверттер беріледі. Топтың ішінде оқушылар есептерді орындайды және тапсырмаларды жауаптарымен сәйкестендіріп, фигура құрайды. Фигураны тез құрастырған топ қол көтереді. Оқу мақсаты: Алгебралық бөлшектерді көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Бағалау критерийі: Алгебралық бөлшектерді көбейтеді, бөледі және дәрежеге шығарады. Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну, қолдану Тапсырма: Дескриптор • рационал бөлшектерді көбейтеді • рационал бөлшектерді бөледі • рационал бөлшектерді дәрежеге шығарады. ҚБ Слайдта дұрыс жауабы көрсетіліп тұрады. Тез аяқтаған топтан бір оқушы шығып, жауаптарын қалған топтарға түсіндіреді. Өзін-өзі бағалайды. Ұпайлар бағалау парағына қойылады. «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: - Тапсырманы орындау барысында қиындық туды ма? Қате кеткен тапсырмалар бойынша тақтада түзету жұмысы жүргізіледі. V. Зерттеу жұмысы Оқу мақсаты: өрнектің мәні айнымалыға тәуелді болмайтындығын дәлелдеу. Бағалау критерийі: өрнектің мәні айнымалыға тәуелді болмайтындығын дәлелдейді. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау. Проблемалық сұрақ қою: Қай уақытта берілген өрнектің мәні мүмкін мәндер жиынына тәуелді болмайды? Тапсырма: №40.10 Өрнектің мәні айнымалының мүмкін мәндеріне тәуелді болмайтынын дәлелдеңдер. 1) 2) 3) Болжам жауап: Егер өрнекті ықшамдағанда, нәтижесінде тек қана сан шығатын болса, өрнектің мәні мүмкін мәндер жиынына тәуелді болмайды. Дескриптор: • есептерді түрлендіру кезінде ҚКФ қолданады. • өрнектің мәні айнымалыға тәуелді болмайтынын дәлелдейді. • қорытынды шығарады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар берілген тапсырманы топтасып орындайды. Дұрыс жауабын тақтада көрсетеді. Мұғалім бағалайды. Ұпайларын бағалау парағына қояды. «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: - Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туды? VI. «Домино» әдісі. Топта отырған оқушылар өзара жұптасып, ықшамдауға және мәнін табуға берілген есепті шығарады. «Домино» әдісі арқылы берілген жұптың бірінші мүшесі өрнекті ықшамдайды, шыққан жауап арқылы жұптың екінші мүшесі өрнектің мәні табады. Әрбір жұп 1 тапсырмадан орындайды. Оқу мақсаты: Түрлендіруді қажет ететін есептерде ҚКФ қолданып, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Бағалау критерийі: Түрлендіруді қажет ететін есептерде ҚКФ қолданып, көбейтуді, бөлуді және дәрежеге шығаруды орындайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау. Тапсырма: 1 жұп. Егер болса, онда өрнегінің мәнін табыңдар. 2 жұп. егер болса, онда өрнегінің мәнін табыңдар. 3 жұп. Егер болғанда өрнегінің мәнін табыңдар. 4 жұп. Егер болғанда өрнегінің мәнін табыңдар. 5 жұп. Егер болғанда өрнегінің мәнін табыңдар. 6 жұп. Егер болғанда өрнегінің мәнін табыңдар. Дескриптор: • есепті шығару кезінде ҚКФ қолданады. • өрнектің мәнін табады. Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар берілген тапсырманы жұптасып орындайды. Дұрыс жауабын интербелсенді тақтада көрсетіледі. Жұптар бір-бірін бағалайды. Бағалау парағына ұпайлары қойылады. «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: - Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туды? VII. Саралау әдісі: қарқын саралау. Оқушылар арасындағы жарыс. Әр оқушы тапсырманы уақытқа орындайды. Оқу мақсаты: Тепе-теңдікті дәлелдеу. Бағалау критерийі: Тепе-теңдікті дәлелдейді. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау. Тапсырма: №40.16 Тепе-теңдікті дәлелдеңдер: 1) 2) Дескриптор: • есептерді түрлендіру кезінде ҚКФ қолданады. • тепе-теңдікті дәлелдейді Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар берілген тапсырманы уақытқа және жеке орындайды. Бірінші аяқтаған 2 оқушы дұрыс жауабын тақтада көрсетеді. Мұғалім бағалайды. Бағалау парағына балдары қойылады. «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: - Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туды? үлестірме Слайд үлестірме қағаз слайд слайд үлестірме слайд оқулық Сабақтың соңы (1 минут) (1 минут) (2 минут) VIII. Сабақтың қорытындылау. Оқушылар бағалау парақтарындағы ұпайларын қосып, қорытынды бағаларын шығарады. 14-18 жарайсың! керемет! 10-13 бұдан да жақсы орындауға мүмкіндігің бар! 7-9 әлі де талпын! 0-6 шұғыл түрде көмек керек! IX. Үй тапсырмасы: Дереккөз саралау 1. 0-13 ұпай жинағандар №40.12 (оқулықтан) 2. 14-18 ұпай жинағандар «Тарсия» ойынына ұқсас тапсырмаларды құрастырып, шығарып келу. (интернет, қосымша мәлімет) X. Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар параққа өздерінің алақандарының суретін бастырып салады. Содан кейін әрбір саусақтағы сұрақтарға жауап жазады: 1. «Бас бармақ» - мен бүгінгі сабақтан алған білімімнің ең маңыздысы мен құндысы не болды? 2. «Балан үйрек» - мен берілген тапсырмаларды қалай орындадым? қиын болды ма? 3. «Ортан терек» - мен өзіме қандай жаналық аштым? 4. «Шылдыр шүмек» - мен үшін сабақ несімен ұнады? неліктен? 5 «Кішкентай бөбек» - мен сабақ барысында қандай сезімде болдым? Бүгінгі керемет сабақ үшін сіздерге көп рахмет!!! Оқулық Алгебра, 7-сынып, А.Е.Әбілқасымова, Т.П. Кучер, В.Е. Корчевский, З.Ә. Жұмағұлова, 2017ж. слайд Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Саралау оқу мақсатына сай құрастырылды. Сабақтың басында жіктеу саралау, ортасында қарқынды саралау, сабақ соңында үй тапсырмасын берерде дереккөз саралау түрлері қолданылды. Оқушылар топтық, жұптық және жеке жұмыстар жасайды. Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне қарай құрастырылды. Сабақтағы әрбір тапсырмадан кейін бағалау жүргізіледі. Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады. Мақтау мен мадақтау айтылады. Кейін сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жасалады. Интербелсенді тақтаны қолданылады. Сабақ басында психологиялық ахуал жүргізіледі. Оқушылар қозғалыста болу мақсатында тапсрмаларды тақтада орындайды. Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
07 Қазан 2020
2702
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!