Материалдар Асқорыту жолының аурулары
Осы аптаның үздік көрнекіліктері

Асқорыту жолының аурулары

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену Мектеп: Күні: ___ Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Асқорыту жолының аурулары Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары 8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының мен астан уланудың себептерін анықтау Сабақтың мақсаты Асқорыту мүшелерінің ауруларының: -себептерін - алдын алу жолдарын білу Бағалау критерийлері  асқорыту жүйесінің ауруларын атайды  асқорыту жүйесі ауруларының алдын алу шараларын ұсынады. Тілдік мақсаттар Оқушылар: асқорыту жүйесінің ауруларының себептерін, аурулардың алдын алу шараларын ауызша жазбаша түрде сипаттап түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология ішек құрт аурулары, аскаридоз, энтеробиоз, холера, дизентерия, астан улану, ботулизм, гастрит, панкреатит. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Асқорыту жүйесінің ауруларына: …,…, ...,… жатады. Дизентерияның себебі.... Адам холераны ....жұқтырады. Ботулизмның ...себептен болады. Аскаридоз адамға... арқылы жұғады. Энтеробиоздың алдын алу үшін...қажет. Гастритті болдырмау үшін...қажет. Құндылықтарды дарыту Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. Пәнаралық байланыс Аурулардың белгілеріне байланысты химиялық заттарды, кейбір процесстерді қарастыру арқылы химия пәнімен, ау
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
04 Желтоқсан 2019
845
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Осы аптаның үздік көрнекіліктері
Автордың материалдары
Тірі ағзалар үшін макро (магний, кальций, калий, фосфор) және микроэлементтердің (мырыш, темір, фтор, селен) маңызы
Жанибекова Акерке Булатовна
22 Қараша 2020
885
7
Оқушыларға «Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?» кестесін толтырады (бірнеше оқушы өз қалауымен өз кестесін оқуына болады).Оқушылардың сабақ барысындағы нәтижелеріне сәйкес кері байланыс беріледі. Сабақтың сәтті/сәтсіз кезеңдері және де оқушылар үшін қиындық тудырған сәттері, кемшіліктері айтылып, оны жақсарту жолдары ұсынылады.
Биология
Сабақ жоспары
7 сынып
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
3252
57
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1D Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру Сабақ мақсаттары Пестицидтер жайлы білім қалыптастыру; Пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін түсіну; Пестицидтердің адам денсаулығына әсерін түсіну; Жетістік критерийлері Пестицид түрлерін сипаттайды. Қоршаған ортаға пестицид, инсектицид және гербицидтердің әсерін анықтай алады. Адам денсаулығына әсер ететін факторлардың бірі екендігін түсіндіре алады Бастапқы білім Экожүйе, тірі ағзалардың бірлестіктері және биогеоценоз ұғымдары – 7 сынып; Қоректік тізбектің қарапайым сызбасы – 7 сынып; Жергілікті немесе мектеп ауласы мысалында экожүйенің ерекшеліктері – 7 сынып; Экожүйеге әсер ететін биотикалық және абиотикалық факторлар – 7 сынып; Биологиялық популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктері – 8 сынып. Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: Дұрыс терминологияны пайдалана құрылысы пестицидтердің зияндылығы мен әсерін басқаларға түсіндіру Өздері оқыған материалға талдау жасай отырып, оны кестеге түсіре алады.(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым) Пәнге қатысты лексика мен терминология: Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Пестицидтер дегеніміз ........................... Өсімдік зиянкестеріне бунақденелерден басқа нелер жатады? Арамшөптерге қандай өсімдіктерді жатқызамыз? Пестицидтер қоршаған ортаға зиян келтіреді ме? Құндылықтарды дамыту Осы бөлімде оқушылар қоршаған ортаны зиянкестерге қорғауға өз үлестерін қосуға тырысады. Олардан сақтануға, алдын алуға ұсыныстар білдіреді. Пәнаралық байланыстар География, химия, АКТ қолдану дағдылары Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Power Point бағдарламасы, ғаламтор, бейне ро
Биология
Ашық сабақ
9 сынып
Жапырақтың құрылысы және қызметі
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
1078
4
Тарау:7.2А: Тірі ағзалардың қоректенуі Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 7 Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жапырақтың құрылысы және қызметі Оқу мақсаттары Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және оның құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру. Лептесіктің маңыздылығы. Сабақтың мақсаты Жапырақтың ішкі құрылымдарының анықтауды үйренеді. Олардың қызметтерінің арасындағы сәйкестікті талдайды. Құрылыс пен қызмет арасындағы өзара байланысты анықтап, қорытынды жасауды үйренеді. Бағалау критерийі 1.Жапырақтың ішкі құрылымдарының анықтайды және сипаттайды; 2.Жапырақтың ішкі құрылымдарының қызметтерін талдай алады; 3.Құрылыс пен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіреді, қорытынды жасайды. Құндылықтарды дарыту Өмір бойы оқу, Ашықтық, Жұпта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: жұпта жұмыстану арқылы жапырақтың құрылысы мен қызметін оқып зерттейді және жазбалар жасайды, кейін негізгі сызба бойынша өзара тексеру жүргізеді. Арнайы пәндік лексика және терминология:қоректену,крахмал, нәруыз, қант, май, фотосинтез, хлоропласт, мезофилл, борпылдақ паренхима, бағаналы паренхима, эпидермис, шаңдаққабат/кутикула, лептесік, флоэма және ксилема, өткізгіш ұлпа, жасушааралық, тірек ұлпасы, өткізгіш шоқ (жүйке) Пәнаралық байланыстар Жапырақтағы газ алмасу процесстерінің кейбір элементтері химия пәнімен байланысты. Алдыңғы білім Оқушылар 5-сыныптың «Жаратылыстану» пәні материалдары бойынша қоректенудің тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі екенін білулері керек, фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді. АКТ қолдану дағдылары Бейне баян, таныстырылым көрсету Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 мин Ұйымдастыру кезеңі.
Биология
Ашық сабақ
7 сынып
Осы аптаның үздік
көрнекіліктері