Артқа қайту / Материалдар / Қолданушының жеке парақшасы
Жанатовна Кабиева
ID номер: 16249
Материалдары
Барлығы: 11 материал
Тірі ағзалар үшін макро (магний, кальций, калий, фосфор) және микроэлементтердің (мырыш, темір, фтор, селен) маңызы
Жанибекова Акерке Булатовна
22 Қараша 2020
583
4
Оқушыларға «Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?» кестесін толтырады (бірнеше оқушы өз қалауымен өз кестесін оқуына болады).Оқушылардың сабақ барысындағы нәтижелеріне сәйкес кері байланыс беріледі. Сабақтың сәтті/сәтсіз кезеңдері және де оқушылар үшін қиындық тудырған сәттері, кемшіліктері айтылып, оны жақсарту жолдары ұсынылады.
Биология
Сабақ жоспары
7 сынып
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
2779
55
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1D Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру Сабақ мақсаттары Пестицидтер жайлы білім қалыптастыру; Пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін түсіну; Пестицидтердің адам денсаулығына әсерін түсіну; Жетістік критерийлері Пестицид түрлерін сипаттайды. Қоршаған ортаға пестицид, инсектицид және гербицидтердің әсерін анықтай алады. Адам денсаулығына әсер ететін факторлардың бірі екендігін түсіндіре алады Бастапқы білім Экожүйе, тірі ағзалардың бірлестіктері және биогеоценоз ұғымдары – 7 сынып; Қоректік тізбектің қарапайым сызбасы – 7 сынып; Жергілікті немесе мектеп ауласы мысалында экожүйенің ерекшеліктері – 7 сынып; Экожүйеге әсер ететін биотикалық және абиотикалық факторлар – 7 сынып; Биологиялық популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктері – 8 сынып. Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: Дұрыс терминологияны пайдалана құрылысы пестицидтердің зияндылығы мен әсерін басқаларға түсіндіру Өздері оқыған материалға талдау жасай отырып, оны кестеге түсіре алады.(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым) Пәнге қатысты лексика мен терминология: Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Пестицидтер дегеніміз ........................... Өсімдік зиянкестеріне бунақденелерден басқа нелер жатады? Арамшөптерге қандай өсімдіктерді жатқызамыз? Пестицидтер қоршаған ортаға зиян келтіреді ме? Құндылықтарды дамыту Осы бөлімде оқушылар қоршаған ортаны зиянкестерге қорғауға өз үлестерін қосуға тырысады. Олардан сақтануға, алдын алуға ұсыныстар білдіреді. Пәнаралық байланыстар География, химия, АКТ қолдану дағдылары Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Power Point бағдарламасы, ғаламтор, бейне ро
Биология
Ашық сабақ
9 сынып
Асқорыту жолының аурулары
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
643
0
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену Мектеп: Күні: ___ Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Асқорыту жолының аурулары Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары 8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының мен астан уланудың себептерін анықтау Сабақтың мақсаты Асқорыту мүшелерінің ауруларының: -себептерін - алдын алу жолдарын білу Бағалау критерийлері  асқорыту жүйесінің ауруларын атайды  асқорыту жүйесі ауруларының алдын алу шараларын ұсынады. Тілдік мақсаттар Оқушылар: асқорыту жүйесінің ауруларының себептерін, аурулардың алдын алу шараларын ауызша жазбаша түрде сипаттап түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология ішек құрт аурулары, аскаридоз, энтеробиоз, холера, дизентерия, астан улану, ботулизм, гастрит, панкреатит. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Асқорыту жүйесінің ауруларына: …,…, ...,… жатады. Дизентерияның себебі.... Адам холераны ....жұқтырады. Ботулизмның ...себептен болады. Аскаридоз адамға... арқылы жұғады. Энтеробиоздың алдын алу үшін...қажет. Гастритті болдырмау үшін...қажет. Құндылықтарды дарыту Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. Пәнаралық байланыс Аурулардың белгілеріне байланысты химиялық заттарды, кейбір процесстерді қарастыру арқылы химия пәнімен, ау
Биология
Ашық сабақ
8 сынып
Жапырақтың құрылысы және қызметі
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
797
2
Тарау:7.2А: Тірі ағзалардың қоректенуі Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 7 Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жапырақтың құрылысы және қызметі Оқу мақсаттары Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және оның құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру. Лептесіктің маңыздылығы. Сабақтың мақсаты Жапырақтың ішкі құрылымдарының анықтауды үйренеді. Олардың қызметтерінің арасындағы сәйкестікті талдайды. Құрылыс пен қызмет арасындағы өзара байланысты анықтап, қорытынды жасауды үйренеді. Бағалау критерийі 1.Жапырақтың ішкі құрылымдарының анықтайды және сипаттайды; 2.Жапырақтың ішкі құрылымдарының қызметтерін талдай алады; 3.Құрылыс пен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіреді, қорытынды жасайды. Құндылықтарды дарыту Өмір бойы оқу, Ашықтық, Жұпта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: жұпта жұмыстану арқылы жапырақтың құрылысы мен қызметін оқып зерттейді және жазбалар жасайды, кейін негізгі сызба бойынша өзара тексеру жүргізеді. Арнайы пәндік лексика және терминология:қоректену,крахмал, нәруыз, қант, май, фотосинтез, хлоропласт, мезофилл, борпылдақ паренхима, бағаналы паренхима, эпидермис, шаңдаққабат/кутикула, лептесік, флоэма және ксилема, өткізгіш ұлпа, жасушааралық, тірек ұлпасы, өткізгіш шоқ (жүйке) Пәнаралық байланыстар Жапырақтағы газ алмасу процесстерінің кейбір элементтері химия пәнімен байланысты. Алдыңғы білім Оқушылар 5-сыныптың «Жаратылыстану» пәні материалдары бойынша қоректенудің тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі екенін білулері керек, фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді. АКТ қолдану дағдылары Бейне баян, таныстырылым көрсету Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 мин Ұйымдастыру кезеңі.
Биология
Ашық сабақ
7 сынып
Жануарлардың қанайналым мүшелері
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
854
11
Сабақ: биология 7.2 В: өсімдіктердегі зат тасымалы Мектеп: Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Тақырып: Жануарлардың қанайналым мүшелері Оқыту мақсаты: 1.Жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіру 2. Жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттау 3. Жануарлардың жүрегінің және қан тамырларының құрылысын сипаттау Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Барлық оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. Көп оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттай алады. Кейбір оқушылар біледі: қан тамырларының және жүректің құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы байланысты біледі. Бағалау критерийлері 1. Дұрыс қорытынды жасай отырып, қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. 2. Жануарлардың қан тамырларының және жүректің құрылысын дұрыс сипаттай алады. 3. Қан тамырларын және жүректің оң және сол жақтарын ажырата алады. 4. Қан тамырларының құрылысын біледі: артериялар, веналар, капиллярлар. Тілдік мақсаттар Пәндік лексика мен терминология: Жүрек, тұйықталған және тұйықталмаған қанайналым жүйесі, артериялар, капиллярлар, веналарлар, оттегі, оттегі тасымалы, қоректік заттар тасымалы. Диаллогқа/жазбаға қажетті сөздер Балықтың жүрегі … камералардан құралады, ..... және ..... . Артериялардың қызметтеріне .................................. жатады. Веналарлардың қабырғасы ................................... және .................................... құралады. Ашық қанайналым жүйесі дегеніміз ........................................, бұл жүйенің қан тамырлары ................................... Жабық қанайналым жүйесі дегеніміз ......................................., бұл жүйенің қан тамырлары ................................... Құндылықтарды дарыту Сабақ барысында білім құндылықтары: - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; - Құрметтеу; - Сыйластық; - Ынтымақтастық; - Ашықтық; - Өмір бойы білім алу. Интег
Биология
Сабақ жоспары
7 сынып
Экологиялық сукцессия
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
861
2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А: Биосфера және экожүйелер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Экологиялық сукцессия Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары - Экологиялық сукцессияны сипаттау Сабақ мақсаттары - Экологиялық сукцессия терминінің анықтамасын білу; - Экологиялық сукцессия ерекшеліктерін түсіну; - Экологиялық сукцессияның түрлерін ажырату Бағалау критерийлері Экологиялық сукцессия түрлерін біледі. Олардың ерекшеліктерін анықтайды, салыстырады Тілдік мақсаттар Экологиялық факторлардың тірі ағзалардың таралуы мен тіршілік етуіне әсерін сипаттайды, мысал келтіреді, жазбаша тапсырмаларды орындайды Пәнге тән лексика мен терминология: Биотикалық және абиотикалық факторлар, бейімделу, экологиялық сукцессия, бірінші реттік, екінші реттік сукцессия Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Экологиялық факторлар: биотикалық, абиотикалық Тірі ағзалардың таралуына … әсер етеді Құндылықтарды дарыту Ынтымақтастық, академиялық әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық Пәнаралық байланыстар Қоршаған ортаның бірлестіктері география пәнімен тығыз байланысты АКТ қолдану дағдылары Оқушылар ғаламтор желісімен, компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды Бастапқы білім Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі. Қоректік тізбек құра алады (7 сынып) Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар 0 – 2 3 – 8 «Әр түрлі елдердің амандасуы» сергіту сәті. Оқушылар мұғалімнің нұсқаулығымен келесі іс – әрекеттерді жасайды. «Қазақстанда қол алысады. Италияда құшақтасады. Бразилияда иықтан қағады. Зимбабта арқаларымен үйкеліседі. Македонияда шынтақтарымен амандасады. Никарагуада иықтарымен амандасады. Австралия оборигендері үш тәсілмен амандасады: алақан соғады, секіреді, жамбаспен түйіседі» (Ж) Проблемалық сұрақ: Биогеоценоздың тұрақтылығы қоректік тізбектің алуан түрлілігіне байланысты.
Биология
Ашық сабақ
7 сынып
Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу» Лабораториялық жұмыс. «Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
2342
20
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1E Қоректену Мектеп: Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні: Класс: 9 Оқушы саны: Сабақтың тақырыбы: «Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу» Лабораториялық жұмыс. «Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу» Оқыту мақсаттары: 9.1.2.4 Майлар эмульгациясында өт қасиеттерін зерттеу. Сабақтың мақсаты Практикалық жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру мақсатында өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу. Бағалау критерийлері Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттей алады. Тілдік мақсаттар Жазбаша түрде өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттейді, қорытындысын шығарады. Құндылықтарды дарыту Сыйластық, үздіксіз оқу, үштілділік , жауапкершілік. Пәнаралық байланыстар Химия – асқорыту процесі, химиялық құрал-жабдықтармен жұмыс. Предварительные знания алдыңғы білімдер Оқушылар барлық тірі ағзалар үшін қоректену негізгі қасиеттердің бірі табылатынын бұрынғы алған білімдері арқылы біледі (6 класс). Омыртқасыз ағзалардың асқорыту жүйесін , күйіс қайыратын жануарлардың, адамның асқорыту жүйесін біледі. Ферменттердің асқорыту процесіндегі рөлін біледі. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5 мин Ұйымдастыру (сәлемдесу) Білімді актуализациялау «не туралы айтылып жатыр?» Оқушылар берілген мәліметтерді оқиды. Сабақта не туралы айтылып жатқаны туралы анықтайды, жауаптарын дәлелдейді. «Таңертеңнен адам ағзасында 1л шамасында сұйықтық түзіледі. Тәулік бойы ол қоюланып оның біраз бөлігі ағзадан аспен бірге шығарылады.» Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесіп қойылады. Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3-8 Қосымша 1 Cабақтың ортасы 5-35 мин Жаңа материалды игеру Техникалық қауіпсіздік ережелерін қайталау. Зертханалық жұмыс. «Өт қатысуымен майлар эмульгациясы процесін зерттеу». Практикалық жұмыс 2 бөлімнен тұрады. Теориялық бөлім майлар эм
Биология
Барлығы
9 сынып
Аэробты және анаэробты тыныс алуға физикалық жүктемелердің әсері.
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
3252
66
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2A Тыныс алу Мектеп: Күні: ФИО учителя: Сынып: 9 Қатысушылардың саны: Қатыспағандардың саны: Сабақтың тақырыбы Аэробты және анаэробты тыныс алуға физикалық жүктемелердің әсері. Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 9.1.4.2 - бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру; аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы Сабақ түрі Жаңа тақырыпты зерттеу Сабақ мақсаты • Аэробты және анаэробты тыныс алуды білу; • аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстыру; • физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастыру; • тыныс алу түрі бойынша шаршаудың пайда болу тәуелділігін зерттеу. Бағалау критерийі • Аэробты және анаэробты тыныс алуды біледі; • аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстырады; • физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастырады; • тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланысзерттейді. Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: Бұлшықет әлсіздігі мен тыныс алу процестері арасындағы байланыс орнату. (оқу және жазу дағдылары) Пәндік лексика және терминология: Muscle fatigue - утомление мышц – бұлшық еттердің қажуы Aerobic and anaerobic respiration - аэробное и анаэробное дыхание – аэробты және анаэробты тыныс алу Lacticacid - молочная кислота - сүтқышқылы Unableoffulloxygenation - невозможность полного окисления Luckofenergy – недостаток энергии – энергия тапшылығы relationship between type of respiration andfatigue – связь между типами дыхания и усталостью – тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланыс Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Аэробтық жағдайда, фосфат тобын қосу ...... қатысымен жүреді. Сондықтан бұл процесс тотығу фосфорлануы деп аталады. Анаэробты жағдайда бұлшықет жасушаларының белсенділігі мүмкін емес ..... . Құндылықтарды дарыту Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі кел
Биология
Ашық сабақ
9 сынып
ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі.
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
3129
26
САБАҚ: Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Оқушылар: • 10.4.1.7 ДНҚ репликациясы үдерісін сипаттау Сабақ мақсаттары Оқушылар: ДНҚ репликациясы үдерісіне қатысатын маңызды ақпаратты анықтайды және ретімен түсіндіреді; Мезельсон мен Стальдің экспериментін сызба арқылы түсіндіреді; Чаргафф ережесін ауызша түсіндіреді; Чаргафф ережесіне қатысты есептерді шығарады; Бағалау критерийлері • ДНҚ репликациясын сипаттайды; • Мезельсон мен Стальдің экспериментін түсіндіреді; • Чаргафф ережесін түсіне отырып, есептерді шығарады; Тілдік мақсаттар Оқушылар: ДНҚ репликациясы үдерісін ауызша немесе жазбаша сипаттайды Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: ДНҚ молекуласы екі еселенгенде ДНҚ ның қос оралымы ашылғанда оған комплементарлы жаңадан синтезделген молекула пайда болады, бұл ...... деп аталады. Жартылай сақтала екі еселену дегеніміз ..... Бытыраңқы екі еселенуде ДНҚ молекуласы қысқа бөліктерге ыдырайды, ..... қос тізбек пайда болады. Құндылықтарды дарыту Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік ,денсаулық ,жауапкершілік құндылықтарын дарыту мәтінмен жұмыс жасау барысында және жұптық, топтық жұмыстарда (үздіксіз оқу) жүзеге асады. Пәнаралық байланыстар Пән Кезең тарих Химия Микробиология Математика Жаңа білімді меңгеру кезеңі ДНҚ репликациясы кезеңі туралы ақпаратпен танысу кезеңі Топтық жұмыста, жаңа білімді меңгеру кезеңінде: Мезельсон мен Стальдің эксперименті Білімді бекіту кезеңінде Чаргафф ережесіне қатысты деңгейлі есептерді шығарады; АКТ қолдану дағдылары Презентацияны қолдану ДНҚ бейнебаян: https://www.youtube.com/watch?v=HbYSOhXbxy0 Бастапқы білім ДНҚ репликациясы, нуклеин қышқыларның типтері тақырыбында алынған бастапқы білімді еске түсіру. (9 сынып) Жоспар Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар 0-1 мину
Биология
Барлығы
10 сынып
Әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
9423
60
9.1В Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану Зертханалық жұмыс «Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау». Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары 9.1.1.1 Әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану 9.1.1.2 Өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша) Сабақтың мақсаты - Барлық оқушылар: әр түрлі ағзаларды анықтағанда бинарлы номенклатура қолдана алады; - Оқушылардың көпшілігі: жануар мен өсімдік түрлерді анықтауда ерекшеліктері ескереді түрлерді анықтай алады; - Кейбір оқушылар: анықтағыш арқылы өсімдік түрлерін ажыратады, туыс пен түр атауынан тұратын атаудың бинарлық жүйесін көрсетеді; Бағалау критерийлері • жүйелеу таксондарын біледі; • әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолданады; • өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша анықтайды; Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады әр түрлі түрлерді сипаттаудағы бинарлы номенклатураны негіздейді Оқытудың тілдік мақсаты бинарлы номенклатураның көмегімен әр түрлі түрлерді ауызша жазбаша сипаттай алады (жазылым және оқылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология: жіктеу, бинарлық номенклатура, түр, туыстар, тұқымдастар, тип, патшалық, Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Panthera leo мен Panthera tigris … жатады Бинарлы номеклатураны ............ құрайды. Жануарларды жіктеу сызбасы................................. таксондардан тұрады, ал өсімдіктер ................................... Құндылықтарды дарыту Ұлттық, жалпы адамзаттық құндылықтарды : жауапкершілік,теорияны практиканы пайдалану арқылы бойларына сіңіреді; Пәнаралық байланыстар География (таралу аймақтары, жергілікті жер) АКТ қолдану дағдылары Мұғалім түсіндірмесіне интербелсенді тақта, оқ
Биология
Ашық сабақ
9 сынып
Фотосинтезге қажетті жағдайлар.
Кабиева Баян Жанатовна
04 Желтоқсан 2019
1393
6
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тарау:7.2A Тірі ағзалардағы қоректену Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кабиева Баян Жанатовна Тақырыбы Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Сынып: 7 Оқушылардың саны: Сабақта жоқ оқушылардың саны: Оқу мақсаттары фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу Сабақтың мақсаты фотосинтез үрдісінің тіршілік үшін маңыздылығын анықтайды Бағалау критерийлері Фотосинтезге қажетті жағдайдарды сипаттай алады. Фотосинтезге қажетті әр түрлі жағдайдарды зерттейді. Экперимент нәтижелерін талдайды, қорытынды жасайды және фотосинтезге қажетті жағдайдардың мысалдарын келтіреді. Тілдік мақсаттар Фотосинтез үрдісі үшін қажетті жағдайларды ауызша айтып зерттеулердің қорытындысын жазбаша жазады. Арнайы пәндік лексика және терминология: фотосинтез, фотосинтездеу, өндіру (энергияны), қажеттілігік (энергияға), күн, глюкоза Құндылықтарды дарыту Өмір бойы оқу, Ашықтық, Топта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. Пәнаралық байланыстар Физика (газ алмасу үдерісі) Химия (органикалық заттардың түзілуі) АКТ қолдану дағдылары Презентация, видео көруде қолданады Алдыңғы білім Оқушылар 5-сыныптың «Жаратылыстану» пәні материалдары бойынша қоректенудің тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі екенін білулері керек, фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 5минут 5минут Ұйымдастыру кезеңі. Мағынаны тану.Фотосинтез үрдісі жайлы ақпартпен танысу. Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі. Ақпарат қағазы Презентация, видео көрсету Сабақтың ортасы 20 минут Оқушыларға жетістік крийтерилері таратылып беріледі. Т-жұмыс.Оқушылар фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды анықтау үшін бірнеше эксперименттер жасайды. Қауіпсіздік техникаларын сақтау шарттарын еске түсіру. 1-Топ.
Биология
Ашық сабақ
7 сынып