Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Ашық сабақ "Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы"
Материал жайлы қысқаша түсінік: Оқушылар сабақ барысында көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің дамуын біледі,көшпелі мал шаруашылығының түрлерін анықтайды
Материалды ашып қарау
5.2А Ежелгі көшпенділер өмірі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып. 5Қатысқандар - Қатыспағандар -
Сабақтың тақырыбыКөшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары5.4.1.2. –көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру

Сабақ мақсаты:Барлық оқушылар орындай алады: Көшпелілерде мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасқанын түсіндіру Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің дамуы адамдарда қандай мүмкіндіктер беретінін анықтауКейбір оқушылар орындай алады: Көшпелі шаруашылықтың түрлерін ажырату, мал шаруашылығы мен егіншілік дамыған аймақтарды картадан көрсету
Ойлау дағдыларының деңгейіБілу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі
  • Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің дамуын біледі
  • Көшпелі мал шаруашылығының түрлерін анықтайды
  • Тілдік мақсаттар Негізгі тірек сөздер мен сөз тіркестері: Көшпелі, отырықшы, жартылай көшпелі мал шаруашылығы1. Көшпелі мал шаруашылығы дегенді қалай түсінесіңдер?2. Жартылай көшпелі шаруашылыққа бейім жерлерді картадан көрсетіңдер?3. Қазақстан аймағында қандай шаруашылық түрлері дамыды ?4. Көшпелі мал шаруашылығы неліктен негізгі шаруашылық түріне айналды ?




    Құндылықтарға баулу Мәңгілік ел : Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
    Пәнаралық байланыс Математика, өлкетану, география
    Алдыңғы білімҚазақстан территориясындағы темірдің игерілуі.
    Сабақтың барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар
    Сабақтың басы (10 минут)























































































    Сабақтың ортасы (22 мин)























































    Ұйымдастыру кезеңі ;Топтарға біріктіру : «Қағаз қиындылары» Төрт түлік мал суреттерін топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға қырқып , оларды араластырып, оқушыларға таратамын. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарып топтасадыТоп атаулары : :1 – топ Жылқы 2 – топ Қой3 – топ СиырҮй тапсырмасын сұрау : «Сократ» әдісі Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге бөлініп , бір – біріне сұрақ қояды :
  • Темір дәуірі қай жылдарды қамтиды ?
  • Қазақстан аумағында қандай негізгі металл кен орындары бар ?
  • Тас, қола және темір дәуірлерінің ерекшеліктері неде ?...
  • Дескриптор :
  • Темір дәуірінің қамтыған жылдарын біледі
  • Қазақстан аумағындағы негізгі кен орындарын анықтайды
  • Дәуірлердің ерекшелігін анықтайды


  • Жаңа сабақты таныстыру мақсатында «ПТМҚ (пікір, түсіндір, мысал, қорытынды )»әдісі бойынша топтық жұмыс. Тапсырма: Суретке назар аударып шаруашылық түрлерін сипаттаңыз.Дескриптор:
  • Мал шаруашылығы қалыптасқан дәуірді атайды
  • Көшпелі мал шаруашылығындағы түлік түрлерін атайды
  • Төрт түлік малдың өзіндік ерекшеліктерін сипаттайды
  • «Графикалық органайзер» әдісі бойынша кестені толтырыңыз (жұптық жұмыс)Дескриптор:
  • Көшпелілер қоныстанған аймақтарды анықтайды
  • Шаруашылық түрлерінің ерекшеліктерін атайды
  • Тапсырма : «Сәйкестігін тап» әдісі арқылы жеке жұмыс жасаңыз Дескриптор :
  • Түйе малының өзіндік ерекшелігін сәйкестендіреді
  • Қой малының өзіндік ерекшелігін сәйкестендіреді
  • Жылқы малының өзіндік ерекшелігін сәйкестендіреді
  • Сиыр малының өзіндік ерекшелігін сәйкестендіреді








  • Топтың ережелері











    Қой , жылқы , сиыр суреттері















































































































    5 сынып Қазақстан тарихы «Алматы» «Атамұра» 2017
    Сабақтың соңы 8 минут

    Маған түсініктіМенің сұрағым барМен түсінбедім

    Үй жұмысы: Көшпелі мал шаруашылығы мен егін шаруашылығы жайлы эссе жазып келу


























    Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
    Басым бөлігі: тірек сызбаны толтырадыКейбір оқушылар: Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншілік дамыған аймақтарды кескін картаға түсіріңізБағалау критерийлеріне сай құрылған тапсырмалар, дескрипторлар. Мұғалім тапсырма Өзара, өзін-өзі бағалау , дер кезінде тузету жұмыстарын жүргізу.«Менің көңіл күйім баспалдағы»



















    АКТ уақытында қолдану, Указканы дұрыс ұстау.

    Сергіту сәті :Төрт түлік малдың пірін атау «Жалған – ақиқат» әдісі бойынша Қойдың пірі – Шопан ата,Жылқының пірі Қамбар ата ,Сиырдың пірі Зеңгі баба ,Түйенің пірі Ойсыл қара ,Ешкінің пірі Сексек ата .
    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгірдім бе?





    Жалпы бағалау
    Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) . Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

























    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Жолдасова Райхан Аскаровна
    Жарияланған уақыты:
    2019-01-31
    Категория:
    Жаңартылған бағдарлама
    Бағыты:
    Ашық сабақ
    Сыныбы:
    5 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1548950424
    2222
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999