Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Электр энергиясы қалай ашылды
Материал жайлы қысқаша түсінік: Бұл материалдар жас мамандарға методикалық көмек ретінде қолдануға болатын таптырмайтын материал. Бұл материалдарды оқыған адам электр энергиясынын қалай ашылғанын және қалай қолдануға болатынын үйренеді.
Материалды ашып қарау
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: ЖаратылыстануСынып: 3Табиғат физикасыМектеп: 44 Қатысқандар саны:21Мұғалім: Набиолдинова Р.Т.
Күні: 12.04.19ж



Тақырыбы:

Электр қалай ашылды?
Оқу мақсаты:3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау;

Сабақтың мақсаты:Оқушылар:маңызды ғылыми жаңалықтар адамның күнделікті өміріне қалай әсер ететіндігі туралы түсінік алады;электр құралдарымен танысады.

Бағалау критерийіЭлектр құралдарын атайды, заттарды қалай электрлендіруге және дене бойындағы электрді қалай кетіруге болатынын біледі
Тілдік мақсатОқушылар: Электр құралдары атауларын атайды; электр әлеміне байланысты көптеген қызықты мәліметтермен танысады;электр құбылысының тарихы туралы материалды оқып, өмірде қолданатын басқа да электр құралдарының атауларын атайды.


Пәндік терминология мен тірек сөздер:


электр, электрлену
Құндылықтаржаңалық ашуға қызығушылықтарын арттыру
Пәнаралық байланысДүниетану
АКТ қолдану дағдыларыПрезентация
Алдыңғы меңгерілген білімтұрмыстағы қарапайым электр көздерін біледі
Сабақ барысы
Жоспарланған уақытСабақта жоспарланған іс-әрекетРесурстар

Сабақтың басы Ұйымдастыру. Электр тоғы мен құралдары жайлы жұмбақтар жасыру.Мұз жарғыш жүзіп келеді, Бауыры қызып келеді. Абайла ойып түсер, Ондайлар бұзық келеді (Үтік) Шам, плиткаЖұмысын жасай қалды, Ал оның,Есептен -ақ басы айналды.(Электр есептегіш)Пайдаланады мені жұрт, Отын және жарыққа. Қызмет етемін әрқашан, Түсіне білген халыққа. (Электр пеші) Құйрығы інге кірсе-Беті өртенген.Ішегіне ішегі тисе-Қатер төнген.(электр тоғы)
  • Жұмбақтар не туралы болды?
  • Сабағымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
  • Электр тогысыз адам өмірін елестетуге бола ма?
  • Электр тогы болмай қалса не болар еді? Оқушылардан мұндай жағдайда не болатынын көз алдарына елестетіп айтып беруді сұрау.


  • Жұмбақтар











































    Сабақтың ортасы







  • Электр біздің өмірімізде.
  • Оқушылармен бірге суреттерді қарау.
  • Суреттерден не байқадың?
  • Өмірінде осындай жағдай болып көрді ме?
  • Осы суреттерге не ортақ?
  • Суретте бейнеленген құбылысты қалай атауға болады?
  • Сен білесің бе?
  • Оқушыларға кәріптасты/янтарьды көрсету.
  • Бұл тас қалай аталады?
  • Оны қайдан алады деп ойлайсыңдар?
  • «Электр» сөзі гректің «электрон» сөзінен шыққанын, ол грек тілінен аударғанда «янтарь» (кәріптас) деген мағынаны білдіретінін, ол адамзатқа бағзы заманнан таныс екенін, кәріптасты шүберекпен үйкеу үдерісі электрлену деп аталатынын айту.
  • Бірінші тапсырмаға қайтып оралу. Шаштың электрленуінің алдында не болғанын нақтылау.
  • Инфографикадан тауып көр.
  • Суреттерге қарап, адам электр тогын қашан ойлап тапқанын анықтау. Суреттегі құралдарды атау. Өмірде қайдан кездестіргендерін айту.Сұрақтар:
  • Адам баласы электрді қашан ойлап тапты?
  • Суреттегі электр құралдары қалай аталады?
  • Электрмен жұмыс істейтін қандай құралдарды білесің?
  • Бұл заттардың адам өміріндегі маңызы қандай?
  • Зертте.
  • Зерттеуді топ бойынша жүргізу. Әр топқа қажетті құралдар: екі кішкене шар, дымқыл майлық, ұсақтап қиылған қағаз, конфетти, жүннен жасалған шалма, мата қиындысы. Зерттеу мақсаты: электрленудің екі тәсілін (үйкелу мен өткізу) тексеру, барлық денені электрлендіруге болатынын немесе болмайтынын анықтау.Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық
  • Шарды жүн қолғаппен үйкеп, конфеттиге жақындату.
  • Шарды жібек матамен үйкеп, конфеттиге жақындату.
  • Шарды шыт майлықпен үйкеп, конфеттиге жақындату.
  • Бір шарды жүн матамен үйкеп, конфеттиге жақындата отырып, электрленгенін тексеру.
  • Оған екінші шарды жақындату (екінші шарға электрді өткізу мақсатында).
  • Екінші шарды конфеттиге жақындата отырып, оның электрленгенін/электрленбегенін тексеру.
  • Сым кесіндісін матамен үйкеп, конфеттиге жақындату.
  • Электрленген шарды дымқыл шүберекпен үйкеу. Оның қаншалықты электрленгенін тексеру үшін конфеттиге жақындату.
  • Әр топ зерттеу нәтижесін жазады.
  • Ойлан.
  • Ойлануға арналған сұрақ: - Линолеум төселген еденнің өте тез шаң болатынын байқадыңдар ма? Неге? 6. Үйретілген жылан. Қолдан ойыншық жасау. Суреттерге қарап, жасау жолдарымен танысу. Алдын ала дайындалған жылан шаблонын тарату, өздеріне қидырту. Сызғышқа үйкелеу. Жыланның құлап кетпей сызғышқа тартылуының себебін анықтау. Қосымша тапсырма Жұмыс дәптері 108, 109-жұмыс парағы, 52, 53-бет


    Суреттер



































    Сурет























    Нұсқаулық

    екі кішкене шар, дымқыл майлық, ұсақтап қиылған қағаз, конфетти, жүннен жасалған шалма, мата қиындысы.







































    Шаблон, қайшы, сызғыш



    Сабақтың соңы

    Рефлексия.
  • Бүгінгі сабақта не үйрендік?
  • Тақырып қызықты ма?
  • Бүгінгі алған білімдерің өмірге қажет пе?
  • Электр тогының зияны бар ма?






  • Қосымша ақпарат
    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы
    Электр тогының өмірдегі пайдасы мен зиянын жазу.Затты қалай электрлендіруге және дене бойындағы электрді қалай кетіруге болатынын білетінін зерттеу нәтижесінен байқап, бағалау.Топтық жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау.
    3. Летательный аппарат, на котором летала Баба Яга.
    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Набиолдинова Раушан Тохтановна
    Жарияланған уақыты:
    2019-07-02
    Категория:
    Жаратылыстану
    Бағыты:
    Сабақ жоспары
    Сыныбы:
    3 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1562058897
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999