Квадрат теңдеулерді шешу
Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Мичурин ОМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Камелов Серикболсын
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Квадрат теңдеулерді шешу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.3
Квадрат теңдеуді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
Сабақтың мақсаты Барлығы:
Квадрат теңдеуді шешу;Виет теоремасын колдану;
Көпшілігі:
Виет теоремасына кері теореманы пайдалану
Кейбіреуі:
Виет теоремасын квадрат теңдеудің жалпы түріне қолдану
Бағалау критерийі Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формуласын біледі
Квадрат теңдеудің түбірлерін анықтау үшін Виет теоремасын қолданады
Виет теоремасына кері теореманы пайдалана алады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар квадрат теңдеудің коэффициенттерін атайды, дискриминант, түбірлерін табу формулаларын түсіндіреді;Квадрат теңдеудің түбірлерінің талқылайды;
Пәндік лексика және терминология:
Квадрат теңдеу; дискриминант; келтірілген теңдеу; коэффициент; бос мүше; қосындысы, көбейтіндісі
Диалог пен жазылымға қажетті тіркестері:
Егер келтірілген квадрат теңдеу болса .....
Түбірлердің қосындысы тең … .
Түбірлердің көбейтіндісі тең .....
Ойлау дағдыларының
деңгейілері Білу, түсіну, қолдану, талдау
Құндылықтарға баулу
Жұптық жұмыс, ұжыммен жұмыс жасау арқылы басқаның пікірін сыйлау, бір бірін құрметтеуге, адамгершілікке тәрбиелеу, сыни тұрғысынан ойлау, шығармашылыққа баулу.
Пәнаралық байланыс Физика
Тақырып бойынша алдыңғы білім
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеуді шешу
Виет теоремасы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
( 3 мин )
( 3 мин )
Сыныппен жұмыс
3 мин - Ұйымдастыру бөлімі
Саралау тәсілі «Жіктеу» аралас гендерлік
топқа бөлу : Ұлдар тәртіп бойынша саналады , қыздар тәртіп бойынша саналады.Бір таңбалы тақ сандар , бір таңбалы жұп сандар болып топқа бөлінеді.
Бағалау парағы
«Нысана» әдісі» бойынша өздерінің сабақ барысында алған білімдерін 5 балдық шәкіл бойынша бағалайды,
Кезендері ұпай ұпай
«Жуан , жінішке сұрақтар » Әр сұрақ
1 ұпай
Тапсырма А - 2 ұпай
В - 3 ұпай
С - 5 ұпай
Диалог және көмек көрсету 3
Сематикаллық карта
Қарқын
3
5
Үй жұмысын тексеру
«Жуан және жінішке сұрақтар» тәсілін қолданып өткенді қайталау:
1.Квадрат теңдеудің жалпы түрі
(ах2 +bx +c = 0)
2.Келтірілген квадрат теңдеудің түрі
(x2 +px+q=0 )
3.Бос мүше - с\а немесе q (ия)
4.Екінші коэффициенті - b\a немесе p (ия)
5.Қандай жағдайда теңдеудің екі түбірі болады? D > 0
6. Қандай жағдайда теңдеудің бір түбірі болады? D = 0
7.Түбірлердің көбейтіндісі q тең (ия)
8.Түбірлердің қосындысы - p тең (ия)
Қалыптастырушы бағалау
Оқушылар толық немесе «ия» , «жоқ» арқылы сұрақтарға жауап береді
«Нысана» әдісі» бойынша кім қанша сұраққа жауап берді, өзің өзі бағалайды, Әр бір дұрыс жауап бір ұпай.
Кері байланыс
-Сұрақтар түсінікті ме?.
-қиналған сұрақтар болды ма?
Слайд
Слайд
Сабақтың ортасы
( 20 мин)
Топпен жұмыс
10 минут
Топпен жұмыс
10 минут
Топпен жұмыс
10 минут
Саралау тәсілі : Тапсырма (құрамында білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар) Оқушылар өз деңгейлеріне сай тапсырмалар таңдайды
Оқу мақсаты:
Келтірілген квадрат теңдеуді шешу;
Виет теоремасын колдану;
Бағалау критерийі
- Келтірілген квадрат теңдеуді түрін біледі
- Квадрат теңдеудің түбірлерін анықтау үшін Виет теоремасын қолданады
Ойлау дағдылары: Білу, түсіну, қолдану.
№ 1 Виет теоремасын қолданып, теңдеудің түбірлерін табыныз:
І топ ІІ топ
А. х2 + 8х + 7 = 0 А. х2 + 9х + 8 = 0
х2 - 7х + 12 = 0 х2 - 8х + 15 = 0
В. х2 + 5х - 24 = 0 В. х2 + 4х + 8 = 0
х2 - 5х - 14 = 0 х2 + 7х - 18 = 0
С. 5х2 + 10х - 15 = 0 С. 2х2 + 2х - 62 = 0
Дескриптор: Білім алушы
- келтірілген квадрат теңдеу түріне келтіреді;
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысын табады;
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің көбейтіндісін табады;
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерін анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау
Өзін өзі бағалау, тақтада дайын жауаптары болады
«Нысана» әдісі» бойынша келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуда алған білімдерін 5 балдық шәкіл бойынша бағалайды.(бағалау парағы)
Кері байланыс
- Келтірілген квадрат теңдеу анықтамасы түсінікті ме?.
- Екінші коэффициент, бос мүше таба ала ма ?
Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету
Оқушылардың көпшілігі Виет теоремасын қолдану барысында деңгейі орташа тапсырма-ларын орындау кезінде жан жақты көмек қажет етеді.Жақсы шығаратын оқушылар , орташа шығаратын оқушыларға көмек көрсетеді, ал жақсы шығаратындарға мұғалім көмек береді.
Оқу мақсаты:
Квадрат теңдеуді шешу;
Виет теоремасын колдану;
Бағалау критерий
Виет теоремасын пайдаланып, көбейтіндіден екінші түбірді таба алады
Виет теоремасын пайдаланып, қосындыдан екінші коэффициенті таба алады
Виет теоремасын пайдаланып бос мүшені табады
Ойлау дағдыларының деңгейі:
Қолдану, талдау
№ 2
Егер квадрат теңдеудің бір түбірі белгілі болса, b ның мәнін табыныз:
І топ ІІ топ
х2 - bх + 144 = 0 х2 + bх + 136 = 0
x1 = 8 x1 = 8
Жауабы: b = - 26 Жауабы: b = 25
№ 3
Егер х2 - 4х + с = 0 квадрат теңдеудің бір түбірі болса, екінші түбірімен с табыныз
х1 = 2 + √5 х1 = 2 + √7
Жауабы: х2 = 2 - √5 Жауабы: х2 = 2 - √7
с = - 1 с = - 3
Дескриптор: Білім алушы
- Теңдеудің екінші түбірлерін табу үшін Виет теоремасын қолданады ;
- Виет теоремасының пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысын табады;
- Виет теоремасының пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерінің көбейтіндісін анықтайды.
ҚБ Өзін өзі бағалау, тақтада дайын жауаптары болады
«Нысана» әдісі» бойынша Виет теорема-сын қолдану білімдерін 5 балдық шәкіл бойынша бағалайды.(бағалау парағы)
Кері байланыс
- Виет теоремасын жан жақты қолдану түсінікті ме?
Саралау тәсілі: Тапсырма
Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді , сондықтан сыни тұрғысынан ойлау арқылы шығаратын, В денгейі есепті өздері таңдап алады , Ал қалған топтағы кейбір оқушылар семтикалық карта бойынша жұмыс істейді, бос орынды толтырады
А денгейі Сематикалық карта
№ 4 Бос орынды толтырыныз
х1 х2 P Q x2 +px + q = 0
12 32
2 -3
5 7
4,5 9
Дескриптор: Білім алушы
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысын табады;
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің бос мүшесін табады;
- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің екінші коэффициентің анықтайды;
- келтірілген квадрат теңдеу түрін жазады.
В денгейі
Оқу мақсаты:
Виет теоремасын квадрат теңдеудің жалпы түріне қолдану;
Бағалау критерий
- келтірілген квадрат теңдеу түрінде жазады.
- Виет теоремасына кері теореманы көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің табады;
- өрнектердің мәнің табады
Ойлау дағдыларының деңгейі:
түсіну, қолдану.
№ 5
2х2 + 7х + 6 = 0 квадрат теңдеуді шешпей - ақ, Виет теоремасына кері теореманы пай-даланып , келесі өрнектерді табыныз.
a) 1/x + 1/x a) x1 x2 3 + x2 x1 3
b) x1 4 + x24 b) x1 2 + x2 2
ҚБ Мұғалім бағалайды. Дұрыс жауаптары слайдта көрсетілген.
«Нысана» әдісі» бойынша Виет теоремасына кері теореманы қолданғанда алған білімдерін 5 балдық шәкіл бойынша бағалайды.(бағалау парағы)
Кері байланыс
Виет теоремасына кері теоремасын пайдалана ма?
Слайд
Слайд
Үлестрмелі қағаздар
Слайд
Үлестрмелі қағаздар
Сдайд
Сематикалық карта
Слайд
Сабақтың соңы
3 минут
5 минут
Сыныппен жұмыс
3 минут
Сыныппен жұмыс
3 минут Қорытындылау
Үлестірме қағаздар арқылы «Сөйлемді толықтыр» әдісін қолдану.
Теңдеу квадрат теңдеу деп аталады, егер ................ . (ах2 +bx +c =0)
Теңдеу келтірілген квадрат теңдеу деп аталады, егер ... . х2 + px + q = 0
Егер х1 мен х2 х2 + px + q = 0 теңдеуінің түбірлері болса , онда ....... . (қосындысы - p тең боады)
Егер х1 мен х2 х2 + px + q = 0 теңдеуінің түбірлері болса , онда ....... . ( көбейтіндісі q тең болды)
Егер m және n сандарының қосын-дысы - p , ал көбейтіндісі q тең болса, ........ онда олар (х2 + px + q = 0 теңднеуінің түбірлері болады.
Бағалау парағына әр оқушы өз ұпайларын санайды, топ басшыларына есеп береді.
18 ұпайдан артық - «керемет»
12 ұпайдан артық - «жақсы»
9 ұпайдан артық - «талпын»
Үй тапсырмасы: Дереккөз саралау
№134 орындау. Формулаларды қайталау. (Оқулық)
Шығармашылық тапсырмалар орындау (ребус, сөзжұмбақ т.б интернет желісін пайдаланып құрастыру)
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия «Көңіл-күй гүлшоғы»
Ал енді көңіл-күй гүлшоғын дайындайық.
Қызыл гүл – сабақ қызықты болды, жаңа нәрселер білдім, өзім жақсы түсіндім.
Сары гүлді- сабақ орташа болды , шамалы түсіндім
Жасыл гүл - сабақ қызықты болмады, ешнәрсе түсіне алмадым. АКТ
Үлестірме қағаздар
Смаликтер
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Жариялаған:
Камелов Серикболсын Сапарбекулы
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!

Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!

Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған