Осы аптаның үздік көрнекіліктері
ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі.
Материал туралы қысқаша түсінік
САБАҚ: Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 10 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Оқушылар:
• 10.4.1.7 ДНҚ репликациясы үдерісін сипаттау
Сабақ мақсаттары Оқушылар:
ДНҚ репликациясы үдерісіне қатысатын маңызды ақпаратты анықтайды және ретімен түсіндіреді;
Мезельсон мен Стальдің экспериментін сызба арқылы түсіндіреді;
Чаргафф ережесін ауызша түсіндіреді;
Чаргафф ережесіне қатысты есептерді шығарады;
Бағалау
критерийлері • ДНҚ репликациясын сипаттайды;
• Мезельсон мен Стальдің экспериментін түсіндіреді;
• Чаргафф ережесін түсіне отырып, есептерді шығарады;
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
ДНҚ репликациясы үдерісін ауызша немесе жазбаша сипаттайды
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:
ДНҚ молекуласы екі еселенгенде ДНҚ ның қос оралымы ашылғанда оған комплементарлы жаңадан синтезделген молекула пайда болады, бұл ...... деп аталады.
Жартылай сақтала екі еселену дегеніміз .....
Бытыраңқы екі еселенуде ДНҚ молекуласы қысқа бөліктерге ыдырайды, ..... қос тізбек пайда болады.
Құндылықтарды
дарыту
Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік ,денсаулық ,жауапкершілік
құндылықтарын дарыту мәтінмен жұмыс жасау барысында және жұптық, топтық жұмыстарда (үздіксіз оқу) жүзеге асады.
Пәнаралық
байланыстар Пән Кезең
тарих
Химия
Микробиология
Математика
Жаңа білімді меңгеру кезеңі
ДНҚ репликациясы кезеңі туралы ақпаратпен танысу кезеңі
Топтық жұмыста, жаңа білімді меңгеру кезеңінде:
Мезельсон мен Стальдің эксперименті
Білімді бекіту кезеңінде
Чаргафф ережесіне қатысты деңгейлі есептерді шығарады;
АКТ қолдану
дағдылары Презентацияны қолдану
ДНҚ бейнебаян:
https://www.youtube.com/watch?v=HbYSOhXbxy0
Бастапқы білім
ДНҚ репликациясы, нуклеин қышқыларның типтері тақырыбында алынған бастапқы білімді еске түсіру.
(9 сынып)
Жоспар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
0-1 мину
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Жариялаған:
Кабиева Баян Жанатовна
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!

Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!

Осы аптаның үздік көрнекіліктері
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Автордың материалдары
Оқушыларға «Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?» кестесін толтырады (бірнеше оқушы өз қалауымен өз кестесін оқуына болады).Оқушылардың сабақ барысындағы нәтижелеріне сәйкес кері байланыс беріледі. Сабақтың сәтті/сәтсіз кезеңдері және де оқушылар үшін қиындық тудырған сәттері, кемшіліктері айтылып, оны жақсарту жолдары ұсынылады.
Биология
Сабақ жоспары
7 сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1D
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 9 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру
Сабақ мақсаттары Пестицидтер жайлы білім қалыптастыру;
Пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін түсіну;
Пестицидтердің адам денсаулығына әсерін түсіну;
Жетістік
критерийлері Пестицид түрлерін сипаттайды.
Қоршаған ортаға пестицид, инсектицид және гербицидтердің әсерін анықтай алады.
Адам денсаулығына әсер ететін факторлардың бірі екендігін түсіндіре алады
Бастапқы білім Экожүйе, тірі ағзалардың бірлестіктері және биогеоценоз ұғымдары – 7 сынып;
Қоректік тізбектің қарапайым сызбасы – 7 сынып;
Жергілікті немесе мектеп ауласы мысалында экожүйенің ерекшеліктері – 7 сынып;
Экожүйеге әсер ететін биотикалық және абиотикалық факторлар – 7 сынып;
Биологиялық популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктері – 8 сынып.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады:
Дұрыс терминологияны пайдалана құрылысы пестицидтердің зияндылығы мен әсерін басқаларға түсіндіру
Өздері оқыған материалға талдау жасай отырып, оны кестеге түсіре алады.(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым)
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Пестицидтер дегеніміз ...........................
Өсімдік зиянкестеріне бунақденелерден басқа нелер жатады?
Арамшөптерге қандай өсімдіктерді жатқызамыз?
Пестицидтер қоршаған ортаға зиян келтіреді ме?
Құндылықтарды дамыту
Осы бөлімде оқушылар қоршаған ортаны зиянкестерге қорғауға өз үлестерін қосуға тырысады. Олардан сақтануға, алдын алуға ұсыныстар білдіреді.
Пәнаралық
байланыстар География, химия,
АКТ қолдану
дағдылары Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау
Power Point бағдарламасы, ғаламтор, бейне ро
Биология
Ашық сабақ
9 сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.1D Қоректену Мектеп:
Күні: ___ Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Асқорыту жолының аурулары
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары 8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының мен астан уланудың себептерін анықтау
Сабақтың мақсаты Асқорыту мүшелерінің ауруларының:
-себептерін
- алдын алу жолдарын білу
Бағалау критерийлері асқорыту жүйесінің ауруларын атайды
асқорыту жүйесі ауруларының алдын алу шараларын ұсынады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар:
асқорыту жүйесінің ауруларының себептерін, аурулардың алдын алу шараларын ауызша жазбаша түрде сипаттап түсіндіре алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
ішек құрт аурулары, аскаридоз, энтеробиоз, холера, дизентерия, астан улану, ботулизм, гастрит, панкреатит.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы
Асқорыту жүйесінің ауруларына: …,…, ...,… жатады.
Дизентерияның себебі....
Адам холераны ....жұқтырады.
Ботулизмның ...себептен болады.
Аскаридоз адамға... арқылы жұғады.
Энтеробиоздың алдын алу үшін...қажет.
Гастритті болдырмау үшін...қажет.
Құндылықтарды дарыту Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады.
Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады.
Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады.
Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады.
Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады.
Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады.
Пәнаралық байланыс Аурулардың белгілеріне байланысты химиялық заттарды, кейбір процесстерді қарастыру арқылы химия пәнімен, ау
Биология
Ашық сабақ
8 сынып
Осы аптаның үздік
көрнекіліктері
көрнекіліктері