Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

8 сынып Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Материал жайлы қысқаша түсінік: ұстаздарға қажет
Материалды ашып қарау
Мектеп: №22


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.3.А Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Сабақ тақырыбы: Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы


Күні 20.01.20
Мұғалімнің есімі: Қаратаева Б.Қ.


Сынып: 8 сынып
Қатысқандар саны Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты

7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;


Сабақ мақсаттары:
- ХІХ ғасырдағы Қазақстанның Оңтүстік аймақтарының саяси жағдайы.
- ХІХ ғасырдың басында Ресей империясының Қазақстанның Оңтүстікке экспансия бағыты.
- ХІХ ғ Қазақ хандығындағы /оңтүстіктегі/ ішкі қарама-қайшылықтары.

Бағалау критерийлері:


Барлық оқушылар: Оңтүстің Қазақстанды Ресей қол астына қарату үшін патша өкіметінің іске асырған шараларын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Ресей империясының Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Қазақстан бағытына жүргізген экспанциясын кескін картада қолдану арқылы сипаттайды.
Кейбір оқушылар: ХІХ ғ Қазақ жерінің толығымен ресей империясының құрамына кіруінің маңызын саралайды.

Тілдік мақсаттар
Академиялық пәндік тілді меңгеру арқылы тарихи оқиғалардың мазмұнын түсіндру дағдыларын жетілдіру.
Осы сабақта қолданылатын термин сөздер: Экспансия, Пристав, Ағылшындар, Хиуа хандығы, Бұхара хандығы, Ұлыбритания.

Құндылықтарды дарыту
Тарихи концепттер
Қоғамымыздағы ұлттық бейбітшілік пен келісім идеяларына сүйенген ұлтаралық татулық, елжандылық,ауызбіршілік, ынтымақтастық орнату.
-Тарихи сабақтастық
-Себептер мен салдар

Пәнаралық байланыстар
Дүниежүзі тарихы, география

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім
7.3.1.5; 7.3.1.3

Жоспар

Жоспарланған уақыт
40 минут
Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин
Ұйымдастыру: Сәттілік тілегі 2 минут


Топқа бөлу. Ресейдің Іле аймағын отарлауға қызмет еткен бекіністер бойынша оқушыларды 4 топқа бөлу.
3 минут
Ақтау, Алатау, Капал, Сергиполь.


АКТ презентация








Сын тұрғысынан
ойлаустратегиясы

Сабақтың ортасы
4 мин



Тарсырманы орындау
5 минут












10 минут





















7 минут























3 минут

№1 тапсырма.
Әдіс: Көрсетілім демонстрация, 4 минут
Түрі: Ұжыммен талқылау, орындау
Ресей мпериясының Оңтүстік Қазақстанды отарлауының
алғышарттары









Дескриптор:
Берілген бағыттарды қолданып, Хиуа, Қоқан және Бұхар хандықтарының қазақ жеріне жорықтарын көрсетіңдер

Қалыптастырушы бағалау:
Сөзбен, іс-әрекетпен қалыптастыру.

№ 2 тапсырма.
Әдіс: "Ойлан, тап!" ойыны.
Қандай оқиға болды?
1818 жылы


1824 жылы


1831 жылы


1835 жылы


1846 жылы


1848 жылы


1854 жылы


1859 жылы


1867 жылы



Дескриптор:
Ұсынылған кестеге жылдар бойынша болған оқиғаларды мәтіннен іріктеп алып ретімен
жазыңдар.

Қалыптастырушы бағалау:

№ 3 тапсырма
Әдіс: Ойлан,жұптас,пікірлес
Тәсіл: Кестені толтырыңдар.
Түрі: Жұптық жұмыс

Верный (Алматы) бекінісінің іргетасы қашан қаланды
Бекіністің Жетісу өңіріндегі рөлі








Дескриптор:
1.Верный бекінісі туралы мәтінді қолданып кестені толтырыңдар салынуы және оның маңызы туралы айтады.
Қалыптастырушы бағалау:

№ 4 тапсырма
Әдіс: Рефлексиялық сұрақтар
Тәсіл: Сұрақ-жауап. Жеке жұмыс
Қазақстанның Оңтүстік аймақтарын Ресей империясы қалай отарлай бастады?
Іле бекеті қай жылы тұрғызылды?
1855 жылы Сібірден қанша отбасы қоныс аударды?
В.А.Перовский кім?
Г.Гасфорт кім?

Оқулық.
Интербелсенді
Тақта
Электронды
Оқулық
8 сынып

Кесте толтыру










Интер белсенді тақта











Интер белсенді тақта


Үш шапалақ























Сұрақ-жауаптар





Сабақтың соңы
4 минут



Рефлексия. Табыс сатысы







Мұғалім көп әдісті білуге тырысуы керек. Оны өзіне сүйеніш, қолғабыс нәрсе есебінде қолдануы керек,-деп Ахмет Байтұрсынов айтқандай, қазіргі заман талабына сай білім беру мәселесі сол қоғам мүддесіне сай болуы қажет деп ойлаймын. Өз ісінің шебері ғана жоғары жетістіктерге жетеді.
Жаңартылған білім беру бағдарламасының негізгі мақсаты-білім мазмұнының жаңаруымен қатар, критериалды бағалау жүйесін енгізу және оқытудың әдіс-тәсілдері мен әртүрлі құралдарын қолданудың тиімділігін арттыруды талап етеді.
Жаңартылған білімге – жаңаша көзқарас


Ресей мпериясының Оңтүстік Қазақстанды отарлауының алғышарттары



Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
КАРАТАЕВА БАГИЛА КАЖМУХАНОВНА
Жарияланған уақыты:
2020-03-21
Категория:
Қазақстан тарихы
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
8 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1584781277