Осы аптаның үздік көрнекіліктері
Баяндама:"Қазақ тілі сабағында жаңа технологияларды пайдалану"
Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі сабағында жаңа технологияларды пайдалану
Қазіргі уақытта Қазақстанда білім берудің өзіндік ұлттық үлгісі қалыптасуда. Бұл процесс білім парадигмасының өзгерумен жүреді.Я.А.Коменскиийдің, И.Гербарттың дәстүрлі субъект-субъектілі педагогикасының орнын басқасы басты, ол балаға оқу қызметінің субъектісі ретінде, өзін-өзі өзектілендіруге, өзін танытуға және өзін-өзі жүзеге асыруға ұмтылатын дамушы тұлға ретінде бағытталған. Мұндай жағдайда педагогикалық процестің маңызды құрамы оқу ісіндегі субъектілер-оқытушы мен оқушының тұлғалық-бағытталған өзара әрекеті болып табылады.
Жаңа білім парадигмасы бірінші орынға баланың білімін, білігі мен дағдысын емес, оның тұлғасын, білім алу арқылы дамуын қойып отыр. Егер «жеке тұлға» ұғымының мазмұның талдап, түсінік беретін болсақ ,біздің ойымызша,төмендегідей анықтама неғұрлым дәл келеді: «жеке тұлға-бұл адамның психикалық,рухани мәні,ол әртүрлі жинақталған қасиеттер жүйесіне тән:
• адамның әлеуметтік маңызды қасиеттерінің жиынтығы;
• өзіне және өзімен-өзінің ,дүниеге және дүниемен қатынастарының жүйесі;
• айналадағы қоршаған әлемді және онда Өзін-өзі жете түсінуі;
• қажеттілік жүйесі;
• шығармашылық мүмкіншілігі мен қабілеттерінің жиынтығы;
• сыртқы жағдайларға әсерінің жиынтығы;
Қазақстанда Ж.А Қараевтың, Ә.Жүнісбековтің және т.б ғалымдардың оқыту технологиялары белсенді түрде қолданылуда.
Сын тұрғысынан ойлауды дамыту бағдарламасы – әлемнің түкпір-түкпірінен жиылған білім берушілердің бірлескен еңбегі. Тәжірибені жүйеге келтірген Джинни Л.Стил, Куртис С.Мередит, Чарльз Тэмпл. Жобаның негізі Ж.Пиаже, Л.С.Выготский теорияларын басшылыққа алады.
Мақсаты барлық жастағы оқушыларға кез келген мазмұнға сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір пікірдің біреуін таңдауға саналы шешім қабылдауға сабақтарда үйрету. Біздің елімізге Джордж Соростың ашық қоғам институты, “Сорос-Қазақстан” қоры арқылы келген бұл технология орыс және қазақ тілдерінде мектеп тәжірибелеріне ене бастады.
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Осы материалды тегін алғыңыз келеді ма?
Толығырақ
Толығырақ
Жариялаған:
Тургунбаева Айнур Естаевна
Мақала жариялап аттестацияға жарамды тегін СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Бұл сертификат «Ziatker.kz» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!

Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!

Осы аптаның үздік көрнекіліктері
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Автордың материалдары
Сабақтың тақырыбы: « Достық-таусылмас қазына»
Сабақтың мақсаты:
1. Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып, мазмұнын ашу. Достық туралы білім деңгейін кеңейту, нағыз досты тани білуге үйрету.
2. Оқушылардың өзіндік ойларын еркін жеткізе білуге, досты қадірлеуге және тіл байлықтарын, түсініктерін қалыптастыру.
3. Адам бойындағы адамгершілік қасиеттерді сақтай білуге, адалдыққа, достыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі.
Адам үшін ата-анадан кейінгі ең жақын – абзал дос. Жақсы – адам жанынан шуақ іздеп, достық шын көңілмен ұсынатын адамдар көп болмақ.
«Доссыз өмір – тұл», «Доссыз өмір – тұссыз ас»- деп халық бекер айтпаған. Адам ес біліп етек жапқаннан бастап өзін түсінетін, жанына серік болатын айнымас дос іздейтіні анық. Сондықтан да бүгінг біз «Достық – таусылмас қазына» атты тәрбие сағатын өткізгелі отырмыз.
Біз бүгінгі сабағымызды «Тілек шоғы» ойынымызбен бастаймыз. Қолдарында гүлдері бар балалар дөңгелене тұрады. Мұғалім өзі бастап, оқушылар гүлді бір-біріне тілек айту арқылы ұсынады. Денің сау болсын, әдепті бол, ақылды бол, білімді бол, жақсы бол, аспаның ашық болсын, елімізде тыныштық болсын, амандық болсын, бірлік, татулық.... т. б. Өзгелерге денсаулық тілеп, жақсылық жасасаң, ол өзіңе қайтіп оралады.
Хормен:
Достық деген өмірде ең керегі,
Достық болып дүние дөңгеледі.
Өзендегі толқындар дос боп ақты,
Қанатымыздай жүгіріп кеудедегі.
Біздің сабағымыз 5 бөлімнен тұрады.
1. Аққуды атпайды,
Достықты сатпайды.
2. Достық-татулық белгісі
3. Жаман дос – көлеңке
4. Жағдаятты тапсырма
5. Ағаш жапырағымен көрікті,
Адамдар достарымен көрікті.
1. «Аққуды атпайды, Достықты сатпайды»
Енді осы сөздің сырына үңіліп көрейікші. Аққу – киелі құс, сұлулық символы. Ал достықты сатпай деген не?
Ислам:
- Дос алдамау керек
Дос әрқашан бір-біріне көмектесу керек.
Достар ұрыспау керек.
Достар тату болу керек.
Дос қандай болу керек?
жомарт
адамгершілігі мол
Сынып жетекшісі
Тәрбие сағаты
6 сынып
Мақсаты:
Ата-ана мен баланың арасындағы қарым-қатынастың ерекшеліктерін психологиялық жаттығулар арқылы көрсету.
Ата-анамен мектеп арасындағы байланысты нығайту;
Оқушы бойына өз-өзіне деген сенімділік қасиетін күшейту.
Көрнекіліктері: Тақырып, қағаздар,суреттер, интерактивті тақта, слайд.
Тренинг бағдарламасы:
1. Таныстыру
2.Бейнебаян
3. Ситуациялық сұрақтар
4. «Қолынан танып біл!». Жаттығу
5. Ана мен бала
6. Өз өнері
Жүргізуші: Құрметті ата-аналар, ұстаздар, оқушылар! Бүгін 5-сынып ата-аналары арасында «Ана мен баланың арасындағы махаббат» тақырыбында тренинг-сайыс өткізгелі отырмыз. Қатысушы ата-аналар мен оқушыларға сәттілік тілейміз. Сайысымызды ашу үшін сөз мектебіміздің тәрбие ісі жөніндегі орынбасары -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------Мектеп психологы -------------------------------------------------------------------------------------------------беріледі. Ендеше құрметті ата аналар осындай мейірімді, жаймашуақ атмосферада ата ана махабаты деген тақырыпта емін еркін отырып әңгімелессек дейміз. Жас шыбықты қалай исең, солай өседі . Иә, «Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің» демекші ата-ана тәрбиесі бала өмірінде үлкен із қалдырады. Баланың бойына барлық жақсы қасиеттерді дарыту, тіпті жанында жүрген достарына дейін мән беру, табиғат сыйлаған дарыны болса дамыту, дұрыс білім алуына жағдай жасау- ата-ананың басты парызы. Ендеше бала тәрбиесінде ұсақ-түйек дейтін ешнәрсе жоқ және сол нәрседен де қателесуге қақымыз жоқ.Қадірлі ата ана! Біз сіздердің бауыр еті балаларыңызбен және баламның табанына кірген тікен менің маңдайыма кірсін деп тұла бойы елжіреп, жүрегіңіз дүрсілдеп отыратын сіздермен бірнеше сұрақтар төңірегінде пікірлесеміз.
І кезең. Әр ата-ана өз отбасын, өзін таныстырады
ІІ кезең Бейнебаян
ІІІ кезең Ситуациялық сұрақтар
1. Сіздің балаңыз үздік оқушы. Бірақ бүгін «2» алып келді. Сіздің әркетіңіз?
2. Балаңыз үйге мұғалім ұрысты деп жылап келді. Сіз не істер едіңіз?
3. Сіздің ба
Сынып жетекшісі
Ата-аналармен жұмыс
9 сынып
. Махаббат туралы әпсана Бір аралда түрлі сезімдер өмір сүрді, Олар: Бақыт, Қайғы, Махаббат т.б. еді. Бір күні аралды су басуы мүмкін болғандықтан,кемелерге мініп аралдан кету қажеттігі туралы хабарланды. Барлығы аралдан кетті. Тек қана Махаббат қалды. Аралды су басқанда ол өзіне көмекке өзгелерді шақыруға ұйғарды. Оған көмекке алғашқы болып Байлық келді. Махаббат айтты:- Байлық, сен мені әкете аласың ба?- Жоқ, менің кемемде ақша мен алтын көп болғандықтан, саған орынжоқ.Махаббат кемемен өтіп бара жатқан Мақтанышты көріп көмек сұрауды ұйғарды:- Мақтаныш, маған көмектесуіңді өтінемін!- Мен саған ешқандай көмек бере алмаймын, өйткені сенің үстің су болыпты, кемемді бүлдіруің мүмкін.Махаббат Өкініштен сұрады:- Өкініш, мені өзіңмен бірге ала кетші.- ....Ой... Махаббат, мен сондай көңілсізбін, дәл қазіржалғыз қалғым келеді.Бақыт аралдың жанынан жүзіп өтіп бара жатты, бірақ өзі бақыттан басы айналғаны сонша, Махаббаттың өзін шақырғанын естімеді.Кенеттен біреудің даусыестілді:«Махаббат, бері кел, мен сені өзіммен бірге алып жүремін». Оны шақырған қартадам болатын. Махаббат қатты қуанғанынан қарияның атын сұрауға да ұмытыпкетті.Жерге аяқ басқан соң Махаббат Білімнен сұрады: - Маған көмектескен кім?- Бұл Уақыт болатын- Уақыт? Ол неліктен маған көмектесті? – деп сұрады Махаббат.Білімданалықпен жымиып, былай деді:- Сондықтан, өйткені өмірде Махаббатың қаншалықты маңызды екенін тек Уақыт қана түсіне алады.
Өзін-өзі тану
Ашық сабақ
11 сынып
Осы аптаның үздік
көрнекіліктері
көрнекіліктері