Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

8-сынып "Денелердің электрленуі"
Материал жайлы қысқаша түсінік: Мұғалім үшін Қысқа мерзімді жоспар
Материалды ашып қарау
Пән: физикаҰзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.2.В. Электростатика негіздеріМектеп:
Күні:Мұғалімнің аты жөні: Ошанова Багдагул
Сынып: 8Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбыДенелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) 8.4.1.1-электр зарядын сипаттау, электроскопты жасау;8.4.1.2-Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру;8.4.1.3-электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру;
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар істей алады: Электр зарядын сиппаттайды, электроскопты жасау туралы, үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын айтады және электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіредіКөптеген оқушылар істей алады: Электр зарядын сипаттау мен электроскопты жасау жолдарын талдайды, үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын және электрленудің оң және теріс әсерін ажыратадыКейбір оқушылар істей алады: Электр зарядын сипаттау мен электроскоп жасаудың маңыздылығын және үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысының маңыздылығын анықтайды, электрленудің оң және теріс әсері туралы жинақтайды
Табыс критерийі /Бағалау критерийі
  • Электр зарядын сипаттау мен электроскопты жасау жолдарын айтады
  • Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылстарына тәжірибе жасап, қорытынды жасайды
  • Электрленудің оң және теріс әсері туралы маңыздылығын айқындайды
  • Тілдік мақсаттар

    Пәндік сипаттағы лексика мен терминдер: Үйкелу, электр күштері, электр заряды, аттас зарядтар, әр аттас зарядтар, электроскоп, өткізгіштер, диэлектриктерДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер: Үйкелу-денелердің жанасып, ажырау прцесі; Электр күштері-электрлену барысында пайда болатын күштер; Электр заряды-денелердің немесе бөлшектердің өзара электрлік әрекеттесу қабілетіне ие болуын сипаттайтын физикалық шама; Аттас зарядтар-аттас электр зарядтары бір-бірінен тебілетін зарядтар; Әр аттас зарядтар-әр аттас электр зарядтары бір-біріне тартылады; Электроскоп-электрленуді байқауға арналған ең ыңғайлы аспап; Өткізгіштер-бойынан электр зарядын өткізетін заттарды айтады; Диэлектриктер-бойынан электр зарядын өткізбейтін заттарды айтады.
    Құндылықтарды дарыту

    Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық - топтық, жұптық жұмыстарды ұйымдастыру, пікір алмасу
    Пән аралық байланысХимия-өткізгіштермен диэлектриктердің екі пәнге ортақтығы
    АКТ-ны қолдану дағдылары
  • Көрсетілім-презентация көрсету
  • Ұсыну, қайталай ұсыну және қарым-қатынас-топтық жұмыс, өзара бағалау
  • Қосымша білімЖылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер
    Сабақ барысы
    Жоспарланған сабақ кезеңдері уақытыСабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)Ресурстар




    Мұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті



    Сабақтың басы(5 мин)2 мин















    3 мин
    Топқа бөлу «сурет» арқылы











    Үй тапсырмасын тексеру «Өрмекші» әдісіСұрақ - жауап

    Қалыптастырушы бағалау: «Медаль мен миссия» әдісі арқылы бағалау
    Амандасу Оқушыларды түгелдеуТопқа бөлу (дөңгелек қағазға шығарылған элетр зарядының (оң, теріс), электроскоптың суреттері арқылы 2 топқа бөлу)



    «Өрмекші» әдісі арқылы «Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер» тақырыбы бойынша сұрақтар дайындап келеді
    Презентация,

    Физика 7 сынып, Б.Башарұлы«Мектеп» 2016 ж.

    Жіп
    Сабақтың ортасы (31 мин)

    3 мин

































    12 мин







































    10 мин





















































    6 мин































    Тақырыпты ашу Жағдаяттық тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі ауызша кері байланыс
  • Көрген суреттерің туралы не айтасыңдар?
  • Бұл суреттерді қандай физикалық құбылыспен байланыстырасыңдар?
  • Электр және заряд туралы не білесіңдер?
  • Әрі қарай не білгілеріңіз келеді?






  • Тақырыптың мазмұнын ашу (Оқулықпен жұмыс 108-111 бет) «Мәселені шешу парағы» талдау әдісі (жеке жұмыс)

    Қалыптастырушы бағалау: Кері байланыс «Бір түйін» әдісі арқылы берілген критерий, дескрипторлар бойынша өзара бағалау

    «Тәжірибелік тапсырма» (жұптық жұмыс)1 топ Жібек жіпке екі кішкене үрленген шарды бір-біріне жақын, бірақ өзара жанаспайтындай етіп іліңдер. Екі шарды былғарымен немесе ұлпанмен үйкелеңдер. Осы тәжірибенің нәтижесін түсіндіріңдер.2-топКофеден қалған металл қалбырдың үстіне кішкене қағаз қиындыларын салыңдар. Қақпағын шынымен жабыңдар да, жібек шүберекпен сүртіңдер. Нәтижесінде не байқалатынын түсіндіріңдер.Қалыптастырушы бағалау: Кері байланыс ауызша «дейін, кейін» әдісі арқылы берілген критерий, дескрипторлар бойынша өзара топтық бағалау«SWOT» талдау әдісі (топтық жұмыс) Электрленудің оң және теріс әсері туралы талдау жасаңыздар Қалыптастырушы бағалау: Кері байланыс «+, -, келісемін, келіспеймін» әдісі арқылы берілген критерий, дескрипторлар бойынша өзара топтық бағалау
    Берілген суретте (оқушылар интерактивті тақтадан көрсетілген суреттер арқылы өз ойларын ортаға салып, жаңа тақырыпты ашу керек)Тақырып «Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер» 1 топқа- электр заряды 2 топқа -электроскоп Топтар бір-бірін «Бір түйін» әдісі арқылы бағалайдыБағалау критерийі: Электр зарядын сипаттау мен электроскопты жасау жолдарын айтадыДескрипторлар: Кітап мазмұны бойынша
  • Ашу үшін не бар деген сұраққа жауап береді
  • Түсінуге не қажет деген сұраққа жауаап береді
  • Нәтиже қалай болатынын болжам келтіреді




  • Бағалау критерийі:Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылстарына тәжірибе жасап, қорытынды жасайдыДескрипторлар: Жүргізілген тәжірибе бойынша:
  • Екі шарды былғарымен немесе ұлпанмен үйкелегенде электр зарядының пайда болуын анықтайды
  • Қағаз қиындылары салынған қалбырды жібек жіппен үйкелегенде электр зарядының пайда болуын бақылайды
  • Жасалынған нәтижелерді негіздейді
  • Қорытынды шығарады














  • Бағалау критерийі:Электрленудің оң және теріс әсері туралы маңыздылығын айқындайды Дескрипторлар: Жүргізілген талдау бойынша:
  • Электрленудің оң және теріс әсерінің күшті жақтарын айтады
  • Электрленудің оң және теріс әсерінің әлсіз жақтарын айтады
  • Электрленудің оң және теріс әсерінің мүмкіндіктерін айтады
  • Электрленудің оң және теріс әсерінің қауіптерін айтады
  • сурет





























































    Физика 8 сынып, Б.М. Дүйсембаев«Мектеп» 2016

    129 бет















    Плакат

    Маркер
    Сабақтың аяғы(4 мин)

    3 мин





















































    1 мин





    Рефлексия «Де Бонның алты қалпағы» әдісі Мен не білдім? Мен қандай әсер алдым, көңіл-күйім қандай?Мен неге қол жеткізе алмадым, қандай кері әсер болды?Маған не маңызды болды?Мен қаншалықты шығармашыл, креативті болдым?Менің жұмысымның негізгі нәтижесі қандай

    Үйге тапсырма:«Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндердің өмірдегі мысалдары» тақырыбына ізденіп, эссе жазып келеді



    Кері байланыс жасайды





































    Барлығы: «Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндердің өмірдегі мысалдары» тақырыбына ізденіп, эссе жазып келедіКөпшілігі: «Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндердің өмірдегі мысалдары» тақырыбына өз ойларын қосып, ажыратып жазып келедіКейбіреуі: «Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндердің өмірдегі мысалдары» тақырыбының өмірде маңыздылығына қорытынды жасап келеді


    Дифференциация (Саралау) – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорау
    Сабақ мақсатын нақты жүзеге асыру үшін жеңілден күрделіге қарай сабақтың мақсаты, бағалау критерийлері, тапсырмалар, қалыптастырушы бағалау, жұмыс түрлері сараланды. Саралау бойынша «суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сұрақтар дайындадым, оны барлық оқушылар орындай алады. «Мәселені шешу парағы» әдісінде оқушылар оқулық мазмұны бойынша тақырыпты ашу үшін не бар, түсінуге не қажет екенін жазып, нәтижесін қорытындылайды. «Тәжірибе» жасаған кезде барлық оқушылар заттарды орналастырады, көпшілігі нәтижесін қарайды, кейбіреуі қорытынды жасайды. Сабақтың соңында оқушылардың білімдерін бекіту үшін «SWOT» талдау әдісі бойынша күшті жақтары, әлсіз жақтары, мүмкіндіктері, қауіптері туралы өтілген жаңа тақырып бойынша өз ойларын біріктіріп, топтық жұмыс барысында қорытындылайды. Барлығы орындай алатын, көпшілігі орындай алатын, кейбіреуі орындай алатын үй тапсырмасын беремін.Бағалау – оқушылардың меңгерген білімдерін тексеру үшін «Медаль мен миссия», «Дейін, кейін», «+,-, келісемін, келіспеймін» әдістерін пайдалану арқылы критерийлер меен дескрипторларға сай өзара бағалау жүргізіледі. «Де Бонның алты қалпағы» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі. Сынып тазалығыСынып бөлмесінің ауа тұрақтылығыАКТ-ны қолданудағы және тәжірибе орындаудағы қауіпсіздік ережелері
    Сабақ бойынша рефлексияОқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.










    Жалпы бағалау



    Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:

    2: «

    Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:

    2:

    Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?





    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Ошанова Багдагул Абуовна
    Жарияланған уақыты:
    2019-01-14
    Категория:
    Физика
    Бағыты:
    Конспект
    Сыныбы:
    8 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1547480114
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999