Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

. Сауда, қолөнер және әлемді игеру
Материал жайлы қысқаша түсінік: қысқа мерзімді жоспар мұғалімдерге жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, сабақтарын түрлендіріп өткізуге көмегін тигізеді.
Материалды ашып қарау
Пән: Дүниежүзі тарихыМектеп Айдархан ОЖББМ
Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенгалиева Г.К
Сынып6

Қатысқандар:10Қатыспағандар:0
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы3В бөлімі. Сауда, қолөнер және әлемді игеру
Сабақ тақырыбыҰлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары6.4.1.2 – ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар:. Шығыс пен батысты байланыстыратын Ұлы Жібек жолы туралы біледі.Басым оқушылар: Ұлы жібек жолының ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың жолын көрсетеді. Кейбір оқушылар: Ұлы жібек жолының ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөліне баға береді
Бағалау критерийлері Барлық оқушылар: Шығыс пен батысты байланыстыратын Ұлы Жібек жолы туралы анықтайды.2.Басым оқушылар: Ұлы жібек жолының ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың жолын көрсете алады.3.Кейбір оқушылар:. Ұлы жібек жолының ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың маңыздылығын зерттейді.
Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады


  • Тыңдалым: Ұлы жібек жолы туралы бейнематериалды тыңдайды.
  • Оқылым:Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды
  • Жазылым:Ұлы жібек жолының бағыттарын кескін картаға түсіреді, тауар түрлерін жіктейді.
  • Айтылым: Өй ойларымен бөлісе алады.


  • Пәнге қатысты лексика мен терминология \жазылым\Жібек жолы, У Ди, Лазурит, Нефрит, Жібек, фарфор, астролябия, құбылнама, каравеллаДиалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Ұлы Жібек Жолы, экспедиция, көне қала Талқылауға арналған тармақтар: Қытайдың қандай өнімдері әкеліне бастады?Неліктен ........... екенін айта аласыз ба?


    Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?«Жұмбақ зат», Кинометафор» әдісі бойынша жібек, жол, құрт, көбелек суреттері бойынша өз пікірлерін айта алады. ... себебі... өйткені- ОныИшара ( келісу, келіспеу)
    Құндылықтарға баулуЕңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
    Пәнаралық байланыстарГеография- Географиялық ашулар бөлімінде Биология-жібек құрты туралы мағлұматтар алады.
    Алдыңғы білім Ұлы Жібек жолы туралы білімі бар
    Сабақ барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар
    Сабақтың басы 2мин































    2мин





































    3мин









    Шаттық шеңбері Тақырыпқа қатысты өлең жолдарымен үш топқа бірігеді.I топ Қытай Тарихты жақсы көремін,Өлкеме бас иемін.Қойнауы терең құт-мекен,Тарихтың ізі сайраған

    IІ топ Жібек Шығыс пенен Батысты,Жалғастырған керуен жол.Мәдениет пен діндердің,Таралуына себепкер.Жібек жолы - керуен жол.

    III топ ЕуропаБастау алып Қытайдан,Құпиясы сақталған.Бәсекеге түсіп Соғдылар,Жібек өндіруді меңгерген

    Б.Т. 1 тапсырма. «Серпілген сауал» әдісі Сұрақтар:1. Мешіт иелігіндегі жерлер қалай аталды? (Вакуф) 2. Осман империясындағы салық түрлерін ата: (харадж, үшір)3. Түрік-Осман империясы қай ғасырдан бастап құрыла бастады? (XIғ.) 4. Түрік иелігі орнаған жерлердегі халықтарды не деп атады? (райя) 5. Болгар, серб жеріндегі қай дінге тыйым салды? (христиан діні) 6. Уәлаяттарды кімдер басқарды? (бейлер) Қ: «Шапалақ»









    Жаңа сабақБЫМ. «Кинометафора» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу.Бейнеролик не туралы?Қандай ақпарат алдыңдар?

    Осы сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұның кенірек ашуға мүмкіндік жасаймын




    https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/05d5/00031314-fb5b0f58/img2.jpg













    Кішкентай доп









    https://arhivurokov.ru/kopilka/up/html/2019/01/22/k_5c469ded36f0d/img_user_file_5c469dedd768f_15.jpg

    www.youtube.com/watch?v=6JCbt3_5ZoE
    Сабқтың ортасы 15мин











    5мин



























    5мин



















    5мин





















    5мин























    Сабақтың соңы13мин







    7мин























    2мин









    1мин
    Т «ДЖИГСО» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін.I топ Тапсырма. «Жұмбақ зат» әдісі

    Бұл жұмбақ заттардың арасындағы байланыстарды анықтайды.

    Дескриптор1 суретке сипаттама береді (тұт құрты)2 суретке сипаттама береді (жібек мата)3 суретке сипаттама береді (жол)

    II топ Тапсырма Ұлы Жібек жолының өту бағыттарын, тармақтарын көрсетеді.

    Дескриптор
  • Қытай мен Батыс Еуропа саяхатшылардың жүрген жолының бағыттарын картада сызықпен белгілеп көрсетеді








  • ІIІ топ Тапсырма Деректермен жұмыс жасау. Қосымша мәліметтерді оқи отырып мәтіннің негізгі мазмұны бойынша жаңа мәліметтерді ұсынады.

    Дескриптор1.Қосымша мәліметтерді оқиды.2.Жаңа мәліметтермен ой бөліседі.

    Қ «Бағдаршам»

    «Сандықша» әдісі. Берілген сұрақтарға жауаптарын сандыққа сабаққа қатысты сөздер мен суреттерді салады

  • топ: Жібек (жібек құрты, шашы, мата)
  • топ: Тауарлар (фарфор, құмыра, әшекей, мата)
  • Топ: Чжен Хэ (суреті,жүрген жолы картасы, жазбалары)


  • Дескриптор:1.Ұлы Жібек жолы арқылы Қытайдан тасмалданған тауарларды атайды.2.Чжен Хэ саяхатының бағытын көрсетеді.3.Чжен Хэ саяхаты барысында қол жеткізген табыстарын атайды.

    ҚБ «Бас бармақ»





    «Ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың ролі» тақырыбында ПТМС формуласы бойынша сипаттама берініз.Кілт сөздер. Жібек, керуен, сауда, саяхат, тауар, ұлы, жол, қытай, батыс, шығыс, түйе, жүк



    Бағалау критерийлері:1Позиция (мен санаймын)Түсіндіру (себебі...)Мысал (мен мұны... мысалдар арқылы дәлелдей аламын)Салдар (осылайша айтылған мәселе бойынша....қорытынды жасаймын)2.Суреттер мен кілт сөздерді қолдануы

    Рефлексия: Бес саусақ әдісі 1. Бас бармақ—мен үшін .... маңызды және қызықты болды.2. Балан үйрек (сұқ саусақ) --- Мен бүгін .... түсіндім.3. Ортаң терек (ортаңғы саусақ) --- Мен үшін .... қиын болды4. Шылдыр шүмек (аты жоқ саусақ) --- Менің бағам., өйткені .... 5. Кішкене бөбек (шынашақ) --- Мен .... білгім келеді

    Үйге тапсырма: Ұлы жібекжолы тақырыбына қатысты ребус, сөзжұмбақ дайындау
    Оқулық,, қосымша материалсуреттер, түрлі түсті қағаз,маркерStud.kz IKAZ.INFOhttps://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0025/000766ac-13043061/img4.jpg

    https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/06e3/0008b972-d5985399/img8.jpg

    https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/048f/0002276e-7cd66fc4/img14.jpg

    http://www.esengaliart.kz/upload/images/96784_583075_00.jpg

    https://present5.com/presentation/191370267_247244501/image-22.jpgStan.kzhttps://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0c53/0010e8ba-c7c8a23a/img5.jpg









    https://tourisminchina.ru/app/uploads/2015/07/Konturnaya-karta.jpg



















    Stan.kz









    Атамұра 2017 ж Дүние жүзі тарихы 6 сынып







    https://fs03.metod-kopilka.ru/images/doc/62/63438/2/img5.jpg























    https://cdn2.arhivurokov.ru/multiurok/html/2018/04/15/s_5ad3837e814b9/883394_9.jpeg



































    https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0dc4/000739b3-e991b930/img19.jpg























    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Сарсенгалиева Гульшат Канаткалиевна
    Жарияланған уақыты:
    2020-03-03
    Категория:
    Дүние жүзі тарихы
    Бағыты:
    Сабақ жоспары
    Сыныбы:
    6 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1583234919