Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

Сабақ жоспары. Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту.
Материал жайлы қысқаша түсінік: • Жай бөлшектерді натурал санға көбейту, бөлшекті бөлшекке көбейту әдісімен танысу; • Аралас сандарды көбейту тәсілін үйрену; • Көбейту қасиеттерін пайдалану.
Материалды ашып қарау
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2А «Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту. Мектеп:  Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып5 Қатысқандар: Қатыспағаны:0
Сабақ тақырыбы:Жай бөлшектерді мен аралас сандарды көбейту. Ресурстар
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):5.1.2.21 Жай бөлшектерді мен аралас сандарды көбейтуді орындау



Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар:
  • Жай бөлшектерді натурал санға көбейту, бөлшекті бөлшекке көбейту әдісімен танысу;
  • Аралас сандарды көбейту тәсілін үйрену;
  • Көбейту қасиеттерін пайдалану.


  • 1 слайд
    Бағалау критерийі:
  • Жай бөлшектерді натурал санға көбейтеді;
  • Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейтеді ;
  • Аралас сандарды көбейтеді;
  • Көбейтудің қасиеттерін қолданады.


  • Тілдік мақсат:Оқушылар:
  • Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады,
  • Белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімдерін түсіндіре алады;
  • Бөлім бойынша лексика және терминология
  • Жай бөлшектерді қосу және азайту;
  • Жай бөлшектерді көбейту және бөлу;
  • Арифметикалық амалдар алгоритмі.
  • Бұрыс бөлшек;
  • Аралас сандар;
  • Көбейту амалының қасиеттері ( ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік)


  • 2-слайд




  • Құндылықтарға баулуБілім алушыларды ынтымақтастыққа,өзгенің пікірін сыйлауға,еңбекке және шығармашылыққа баулу, математикалық сауаттылықты дамыту

    Пәнаралық байланыс:Геометрия, жаратылыстану,дене тәрбиесі

    Алдыңғы білім:
  • Жай бөлшектер мен аралас сандарды қосады,азайтады;
  • «дұрыс бөлшек» және «бұрыс бөлшек» ұғымын біледі;
  • Натурал сандарды көбейту және бөлу дағдылары;
  • Бөлшектертің негізгі қасиетін біледі;
  • Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрде және керісінше жазады;
  • Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады.


  • Сабақ барысы3-слайд
    Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:


    Ресурстар
    Сабақтың басы:

    1 мин





    2мин

















    3мин





    Ұйымдастыру кезеңдеріОқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығына назар салу, сынып бөлмесінің сабаққа дайындығы1. Психологиялық ахуал орнату : Оқушылардың саусақтарын бүгіп, барлық саусағымыздың қандай бөлігі бүгілді деген сұраққа жауап алу арқылы оқушылар назарын сабаққа жұмылдырамын.2.Топқа бөлу. Сынып оқушылары натурал сан, жай бөлшек және аралас сандар жазылған стикерлер бойынша 3 топқа бөлінеді.
  • Натурал сандар І-топ
  • Жай бөлшектер ІІ-топ
  • Аралас сандар ІІІ- топ
  • Үй тапсырмасын тексеру, өткен материалдарды меңгеру нәтижелерін білу үшін,өткен тақырыпты өзектілеу,сабаққа ынталандыру үшін «Сәйкестендіру» тапсырмасын беремін



    «Мадақтама» Осы тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Жарайсын», «Керемет», «Тамаша», «Өте жақсы» деген сияқты сөздермен қолдау көрсете отырып бағалаймын.













    Ресурстық парақтар









    Жауабы интертақтада беріледі
    Сабақтың ортасы:4мин











    3мин











    3мин6 мин

    4мин

    1 мин4мин



















    Сабақтың соңы:6 мин

























    2мин



    1мин

    1.Жаңа сабақ Тапсырма :Миға шабуыл әдісі.Жаңа тақырыпты ашу үшін тапсырмалар беремінҚабырғасының ұзындығы  м болатын квадраттың периметрін табыңдар. + + + = м Осы есептің шешімін тағы қалай табуға болады? ·4=  м Енді 4 санын бөлшек түрінде жазсақ өрнегімізді былайша жазуға болады   =  м Проблемалық сұрақ: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін... керек.Көбейту ережесін әріптермен жазайық: · n = .   Жай бөлшекті натурал санға көбейту үшін натурал санды бөлшек алымына көбейтеміз.Тапсырма :Миға шабуыл әдісіСуретте шаршы 40 тең тiктөртбұрыштарға бөлiнген. Осы шаршының боялған бөлігінің ауданын екі тәсілмен табыңыздар.



    1-тәсiл. Тiктөртбұрыштың ауданын табу формуласын қолданыңыздар2-тәсiл. Боялған тiктөртбұрыштың ауданы шаршының қандай бөлiгiн алатынын ескерiңдер.1-тәсіл. Тіктөртбұрыштың ауданы ені мен ұзындығының көбейтіндісіне тең2-тәсіл. бөлігі бояалған. Демек: Теңдігі қалай шыққан? Есепті шешу барысында оқушылардың ережені тұжырымдағанда математикалық сөйлеу тілінің дұрыстығына назар аударамын.Жай бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдап көрейік

    Жай бөлшектерді көбейту үшін:1)алымын алымына көбейтіп,көбейтіндінің мәнін жай бөлшектің алымына;2)бөлімін бөліміне көбейтіп,көбейтіндінің мәнін жай бөлшектің бөліміне жазамыз.2. . «Ашық микрофон » әдісімен аралас сандарды көбейту алгоритмін құрамызOл үшін aлгoритмнiң әр қaдaмы бойынша сұрaқ қoя oтырып,oқyшылaрдан жaуап алaмын 3·6 = ·= = 21
  • Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырамыз;
  • Бөлшекті бөлшекке көбейту әдісін пайдаланамыз.
  • Бөлшектер қысқартуға келсе қысқартамыз; аралас сан түрінде жазамыз
  • 3.Белсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс. Оқулықтағы № 575,576,577 есептерді ұсынамынДескриптор: Білім алушы



    4.Ширату. Тапсырмалардың барлығын тез орындаған оқушылар үшін оқулықпен жұмыс.581 (1) 1 кг кәмпиттің бағасы 350 тг. 1 кг кәмпит неше теңге?(Заттың құнының формуласы С=аn)(2) Жердің жасанды серігі 7  км/сағ жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 сек қанша қашықтыққа барады?(Ара қашықтықты табу формуласы S = vt )Дескриптор: Білім алушыҚБ бағдаршам әдісі бойынша бағалаймын. Бұл әдіс оқушылардың қаншалықты түсінгенін көрсететін жылдам тәсіл Жасыл-барлығы түсінікті. Сары –әлі де толықтырылса. Қызыл - түсініксіз.

    Сергіту сәті : «Тез шынығып аламыз» (қимыл –әрекеті мен саусақ жаттығуы)Орнымыздан тұрамызАлақанды ұрамызБір отырып, бір тұрыпТез шынығып аламыз........................................................5.Саралау.«Баспалдақ»әдісі.Сыныптастарынан берілген тапсырманы бұрын орындап болған оқушыларға әрі қарай күрделі тапсырмаларды олардың іскерлік дағдыларын, логикасын жетілдіру үшін ұсынамынЖеке жұмыс. (Тапқырлыққа есеп)№583. Тігінші бірнеше көйлектің әрқайсысына 2  метрден есептеп, орам мата сатып алды. Oл орам матаны әр көйлекке жеке бөлу үшін 7 рет қиды.
  • Орам мата неше көйлек тігуге есепелген?
  • Орам мата неше метр?
  • aуaбы : 22м)Дескриптор Кері байланыс: «Білдім», «Білмедім», «Білгім келеді»



    ҚБ.«Смайлик» әдісімен.6 .«Шағын – тест»ір жауапты тест)1-топ: а)     в) 1 ·2 с) 4 ·2 д) 3·2-топ: а)   в) 2 ·6 с) 2 1  д) 9·3- топ : а)   в) 5 ·4 с) 7 ·2    д) 10·



    Дескриптор: Білім алушы

    ҚБ: оқушылар «өзін-өзі» бағалау әдісімен.

    7. Сабақты қорытындылау. Белсенді әдіс «Ойды аяқта»



    Үйге тапсырма: §3.11 №575-577(тақ)

    4-слайд5сынып математика оқулығыАлдамұратова Т.А5-слайд



    Топтық жұмыстардың жауаптары интербелсенді тақтада











    Оқушылар өз білімдеріне сүйене отырып, алгоритм құрастырады, соның негізінде есепті шығарады.



















    6-слайд

































    Тест кілті интерактивті тақтада көрсетіледі, оқушылар бірін бірі бағалайды.















    Рефлексия.

    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
  • Алдыңғы білім бойынша мағұлұмат алу мақсатында «сәйкестендіру» тапсырмасын беремін.
  • Поблемалық сұрақтар қою арқылы тақырыпты анықтап, мақсатын таныстырамын.
  • «Миға шабуыл» әдісімен тақырып мақсатын ашамын, яғни жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейтуді үйретемін.
  • «Тыңдап отырған үштік»,оқулықпен, «баспалдақ» әдісімен оқушыларға жұмыстарды ұсына отырып берілген ұғымдарды бекітемін.
  • Шағын тест арқылы оқушылардың жаңа сабақ бойынша алған білімдері бойынша мәлімет аламын.
  • «Ойды аяқта» белсенді әдісімен рефлексия жасаймын.


  • Оқу үшін бағалау «мадақтама»



    «бас бармақ»әдісі,



    «бағдаршам»әдісі,



    «БББ» әдістерімен жүзеге асады
    Сабақта сергіту сәті орындалады;Сыныпта парталардың орналасуы оқушылардың қозғалуына, жүріс тұрысына қауіпсіз жағдайда;Интербелсенді тақтаны тиімді пайдаланамын;Сабақта жақсы ахуал орнату үшін ізденемін

    Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?Сабақ жайында ойыңызды білдіріңіз. сол жақтағы сұрақтардың ең негізгі сұрағына жауап беріңіз






    Материалды жүктеу (Скачать)
    Авторы:
    Аманқұлова Айнұр Қадырқалиқызы
    Жарияланған уақыты:
    2019-08-13
    Категория:
    Математика
    Бағыты:
    Сабақ жоспары
    Сыныбы:
    5 сынып
    Тіркеу нөмері:
    № C-1565713104
    333
    444
    555
    666
    7
    888
    999