Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Тұрақты электр тогы
Материал жайлы қысқаша түсінік: • Барлық оқушылар: тақырыппен танысып жұмыс, қуат ұғымдарының анықтамасын, белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын білу,түсіну • Көптеген оқушылар жұмыс, қуат ұғымдарының белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу формуласын есептер шығару барысында қолдану. • Кейбір оқушылар: жұмыс, қуат ұғымдарының, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу, алған теориялық білімін практикамен ұштастыру, өмірден мысалдар келтіре білу
Материалды ашып қарау

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Саға мектеп - балабақшасы
Тұрақты электр тогы Мұғалімнің аты-жөні: Мамбеткереева Асе Нуралыевна
Күн
Сынып:8кл қатысқандар: қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы

Oқу
мақсаттары:
8.4.2.12-жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13-Джоуль – Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану

Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: тақырыппен танысып жұмыс, қуат ұғымдарының анықтамасын, белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын білу,түсіну
Көптеген оқушылар жұмыс, қуат ұғымдарының белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу формуласын есептер шығару барысында қолдану.
Кейбір оқушылар: жұмыс, қуат ұғымдарының, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу, алған теориялық білімін практикамен ұштастыру, өмірден мысалдар келтіре білу

Бағалау критерийі
жұмыс, қуат ұғымдарының анықтамасын, белгіленуін, өлшем бірлігін біледі, Джоуль – Ленц заңын тұжырымдай алады
жұмыс, қуат ұғымдарының белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу формулаларын біледі, түсінеді
жұмыс, қуат ұғымдарының белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу, формуласын есептер шығару барысында қолданады, электр тогының жұмысы мен қуатына өндірістен, өмірден мысалдар келтіре алады

Тілдік мақсаттар
Пәндік терминдер бойынша сөздік
Қазақша
Орысша
Ағылшынша

ток күші
Сила тока
current

кернеу
Напряжeниe
Voltage

кедергі
сoпpoтивлeниe
resistance

қуат
Мощность
Power

жұмыс
Работа
Work

жылу мөлшері
Количecтвo тeплoты
Amount of heat






Құндылықтарға баулу
Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу

Пәнаралық байланыс
Математика

Алдыңғы білім
Алдыңғы тақырыптан ток күші, кернеу, кедергі ұғымдарын, тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі.

Сабақтың жoспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру бөлімі
1.1 Сәлемдесу
1.2 Түгелдеу
1.3 Сынып оқушыларына жағымды психологиялық ахуал туғызу видеоролик Бәрі сенің қолында
1.4 Топқа бөлу (физикалық шама, өлшем бірлігі, формула, құрал;)
І топ: ток күші, ІІ топ: кернеу, ІІІ топ: кедергі, ІҮ топ: жылу мөлшері)
Үй тапсырмасы
Шынжыр үзбелері әдісі бойынша топтан үй жұмысына берілген тақырыпты өзара топ мүшелері бөлісе отырып бірінен соң бірі үй жұмысына берілген Тізбектей және параллель жалғану тақырыптың мазмұның ашады (тізбектей жалғанудың ережесі және схемасы, тізбектей жалғанудың формуласы, параллель жалғанудың ережесі және схемасы, параллель жалғанудың формуласы)
Қалыптастырушы бағалау: Әр түрлі смайлик топ бір бірін бағалайды .
Ой қозғау видеокөрсетілім көрсету арқылы сабақтың мақсатын ашу
Видеокөрсетілім Тұрмыста және өңдірістегі электр құралдарының қажеттілігі мен жұмысы




Интербелсенді тақта
Кеспе қағаздары











Интербелсенді тақта

Сабақтың oртасы





























































Білу-Түсіну
INSERT әдісі бойынша оқулықпен жұмыс (қолдарына қарындаш алып: білемін, білмеймін, мен үшін жаңа білім (ақпарат) білгім келеді-деген белгілерді қойып отырып мәтіннің мазмұның түсінеді. Бұл әдіс оқығаның саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, жаңаны түсіну үшін бұрынғы білетіндерімен жаңа материалды байланыстыруға дағдыланады. Кесте толтырылады)
Топпен жұмыс жасай отырып постер қорғау (мәтінді топпен оқиды, түсіндіреді, талдайды, қорғайды)
ток күші тобы: тоқтың жұмысы және оны өлшеу
Кернеу тобы: ток қуаты және оны өлшеу
Кедергі тобы: Электр энергиясының құны
Жылу мөлшері тобы: Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы
Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ әдісі бойынша
Бағалау барысында оқу материалын оқушылардың толық және толық емес меңгергендігі анықталған жағдай мұғалім түсіндермесі қажет етіледі
Қолдану-Талдау
(жаңа материалды деңгейлік тапсырмалар арқылы есеп шығару барысында формулаларды қолдана білу білігін қалыптастыру)
Ыстық картоп әдісі бойынша конвертте төрт тапсырма әр топтан бір-бір оқушы шығады бір-біріне лактырады музыка тоқтатылғанда конверт кай топтын оқушысына жетеді сол топ тапсырма алады. Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей
1)Егер кернеуі 110 В болғанда, шам 1 А ток күшін тұтынса, онда 1 сағат ішінде электр шамының қылы қанша мөлшерде жылу бөледі?
2) куәлігі бойынша электр шәйнектің қуатын анықтаңдар.
Дескриптор:
Есептің берілгенін жазады
Есептер шығаруда формуланы біледі
Формуланы пайдаланып, қолданады, есептің шешуін табады.
В деңгей
1)Кедергісі 50 Ом және 10 Ом болатын а) параллель жалғанған; ә) тізбектей жалғанған екі өткізгіштегі ток қуатын салыстырыңдар. Екі жағдайда да ұштарындағы кернеу бірдей 220 В тең.
2) куәлігі бойынша теледидар қуатын, электр жұмысын анықтаңдар.
Дескриптор:
Есептің берілгенін жазады
Есептер шығаруда параллель және тізбектей жалғанудың жалпы кедергісін анықтай алады
Формуланы пайдаланып, қуатты есептейді шешуін табады.
Қуатты салыстырады
С деңгей
1) Қимасы 0,84 мм2 нихром сымынан жасалған ПӘК–і 80 пайыз қайнатқыш кернеуі 220 В жүйеге қосылған. Оның көмегімен 20 минут ішінде 4 л су 100 С ден 900 С дейін қыздырылды. Қайнатқыш жасалған сымның ұзындығы қандай?
Дескриптор:
Есептің берілгенін жазады
ХБЖ аударады
Есептер шығаруда формуланы біледі
Формуланы қорыта пайдаланып, есептің шешуін табады.












Кеспе қағаздары (топ атаулары)













Конверт , кеспе қағаздары, электр құралдарының куәліктері





























Сабақтың сoңы

Жинақтау
Семантикалық карта толтыру

Физ шама белгіленуі
Өлщем бірлігі
формула

Жұмыс




Қуат




Жылу мөлшері




Қалыптастырушы бағалау топтағы оқушылар жұп болып өзара бір-бірін интертақтадағы дұрыс жауаппен тексеру
1-5 төмен
6-7солға не оңға
8-9жоғары
Суреттер сөйлейді шығармашылық тапсырма (электр энрегиясының шығының үнемдеу қажеттілігін ұғындыру ай сайын үйге келетін түбіртектін І,ІІ,ІІдеңгей және күндізгі түнгі мезгілдегі тарифіне назар аударту)
1 ) Талдықорған электр аспаптар зауыты шығарған электр есептеуіш сипаттама беру.


2) Ваттметр,сипаттау ,құнын анықтау



3) Үйдегі электр құралдарына мысалдар келтіру



4) Өндірістегі электр құралдарына мысалдар келтіру



Қалыптастырушы бағалау:
Бағдаpшам әдiсi аpқылы
Үй тапсырмасы
А) куәлігі бойынша электр шәйнектің қуатын анықтаңдар, ыдысқа белгілі бір мөлшерде су құйыңдар, Судың алғашқы температурасын анықтаңдар. Шәйнектің жүйеге қосылған уақытын жазып алыңдар. Суды қайнауға дейін жеткізіп ,қызу уақытын жазып қойыңдар. Суға берілген жылу мөлшерін және электр тоғының жұмысын есептеңдер, Электр қыздырғыштың ПӘК есептеңдер.
Б) Д.Джоуль және Э.Ленцтің өмірі мен ғылымға сіңірген еңбегі туралы баяндама дайыңдаңдар
Кері байланыс
Көрдім .
Естідім .
Ойға түйдім .












Интербелсенді тақта
































Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ыстық картоп әдісінде Тапсырма бойынша саралау (деңгейлік тапсырмалар) жүзеге асады, бapлық oқyшылap өткeн тaқыpыптағы формулаларды ecкe түcipіп, қолдана отырып есептер шығаруда пайдаланады.
INSERT әдісінде Қарым-қатынас формалары бойынша саралау (топтық жұмыс) жүзеге асады.
оқулықпен жеке жұмыс жасай отырып түсінеді, түсінбегендерін өзара талдайды және постер қорғайды
Семантикалық карта толтыру кезінде Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау жүзеге асады
Оқушылар тапсырманы орындап тексеру барысында бір-біріне түзету барысында көмек көрсетеді
Суреттер сөйлейді шығармашылық тапсырмада Диалог негізінде саралау
оқушылар бір бірін толықтырады немесе мұғалім толықтырады.

Үй тапсырмасын сұрау кезінде әр түрлі смайликтермен бағалаймын.
Мағынаны тану бөліміндеБас армақ әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. А,В,С деңгейлік тапсырмалар орындау барысында дескрипторлар арқылы бағалаймын. Жеке жұмыста суреттер сөйлейді тапсырмасында Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды.
Техника қауіпсіздігі ережесі мен таныстыру.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты шынайы және қолжетімді. Электр тогының жұмысы мен қуаты, Джоуль-Ленц заңы тақырыбындағы сабағымда топтық, жұптық, жеке жұмыс түрлерін қамтыдым. Уақытты тиімді пайдаланып, алған теориялық білімдерін практикамен және өмірмен байланыстырса сабақ мақсатына жетеді деп ойлаймын.















Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Мамбеткереева Асем Нуралыевна
Жарияланған уақыты:
2019-10-09
Категория:
Физика
Бағыты:
Ашық сабақ
Сыныбы:
8 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1570616995
2222
333
444
555
666
7
888
999