Авторлық материал жариялағаныңыз
туралы сертификатты тегін алу үшін
+
Материал жариялау
БАҚ (СМИ) жариялаған соң номер беріліп қорғалады
Сертификатты (құжатты) тексеру

111
Тұрақты электр тогы
Материал жайлы қысқаша түсінік: • Барлық оқушылар: тақырыппен танысып жұмыс, қуат ұғымдарының анықтамасын, белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын білу,түсіну • Көптеген оқушылар жұмыс, қуат ұғымдарының белгіленуін, өлшем бірлігін, Джоуль – Ленц заңын физикалық мағынасын ашу формуласын есептер шығару барысында қолдану.
Материалды ашып қарау

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Электр құбылыстары Мектеп: Саға мектеп - балабақшасы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мамбеткереева Асем Нуралыевна
Сынып: 8 Қатысқандар:8 Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:
Денелердің электрленуі, электр заряды.Электроскоп.
Электрөткізгіштер мен диэлектриктер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8.4.1.1-электр зарядын сипаттау
8.4.1.2-үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру
8.4.1.3-электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар:Денелердің үйкеліс арқылы электрленуін түсінеді. Зарядтардың тегін ажыратады.
Басым бөлігі:Зарядтар тегіне сипаттама береді. Өткізгіштер мен диэлектриктерді ажыратып, түрлерін атай алады.
Кейбір оқушылар:Табиғаттағы денелердің электрленуіне мысалдар келтіріп, тәжірибелер арқылы түсіндіреді.

Бағалау критерийі
Электрлену құбылысын түсіндіре алады
Электроскоп құрылысын, жұмыс істеу принципін түсінеді
Өткізггіштер мен диэлектриктерді ажырата алады
Электрленген денелер үшін үйкелістің маңызын түсінеді


Тілдік мақсаттар
Пәндік терминдер бойынша сөздік
қазақша
орысша
Ағылшынша

электрон
электрон
Electron

Электрлену
Электричество
Electrolysis

Электр заряды
Электрический заряд
Electric charge

Оң заряд
Положительный заряд
Positivt charge

Теріс заряд
Отрицательный заряд
Negatriv charge

Аттас заряд
Одноименный заряд
Like charge

Әраттас заряд
Разноименный заряд
Unlike charge

Электроскоп
Электроскоп
Electroscope

Өткізгіштер
Проводники
Conductors

Диэлектриктер
Диэлектрики
Dielectrics



Құндылықтарға баулу
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
Тұлға аралық қарым- қатынас
Жұптық және топтық жұмыстарды қолдану
Бірін-бірі бағалау, өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру

Пәнаралық байланыс
aғылшын тілінің cөздіктepін қолдaну, жаратылыстану пәнінен алған
білімдері кеңейтіледі, мaтeмaтикaлық білімдерін есептеулер жасауда
қолданады, электрон, электр терминінің шығу тарихымен танысады.)
өткізгіштер және диэлектриктер атауларын химия пәнінен Менделеев кестесінің элементтері, тұздардың, қышқылдардың судағы ерітінділері

Тақырып бойынша алдыңғы білім
Жаратылыстану пәнінен электрлену, заряд, электр тогын біледі


Сабақ барысы

Сабақтың жарияланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар

Сабақтың басы
І. Ұйымдастыру
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
ІІ. Тақырыпқа сай топқа бөлу. (Оқушылар кеспе қағаздарға жазылған таңбалар мен сөздерді алу арқылы мынадай топқа бөлінеді)
1-топ. Зарядтар
2-топ. Өткізгіштер
3-топ. Диэлектриктер
ІІІ. Ынтамақтастықты қалыптастыру.
Ыстық алақан.(Оқушылар шеңбер жасап, бір-бірінің қолынан ұстап, тілек айтады. Топ басшысын сайлайды)
IV. Үй тапсырмасын тексеру
Конверт-сұрақ әдісі бойынша топтық жұмыс. (Өткен тақырып бойынша әр топ конверттегі 4сұрақ, 1 есепке жауап береді)
1 конверт.
ТД ның І ші заңын тұжырымдап, математикалық өрнегін жаз
ІЖҚ деп қандай қозғалтқышты атайды?Олар қайда қолданылады?
Адиабаталық процесс дегеніміз не?
Формуланың физикалық мағынасын, өлшем бірлігін ата?

Есеп:
Автомобильдің қуаты 55 кВт қуат өндіреді. Егер оның ПӘК-і 27% болса, онда ол 2 сағат ішінде қанша бензин шағады?
конверт.
1.Термодинамикалық процестерді ата?
2.ІЖҚ-тың бір жұмыстық циклінде қанша жүріс немесе такті болады?
3.Изопроцестер дегеніміз не?
4.Формуланың физикалық мағынасын, өлшем бірлігін ата?

Есеп. Көліктің қозғалтқышында 23 МДж пайдалы жұмыс өндіру үшін 2 кг бензин жұмсалады. Осы қозғалтқыштың ПӘК ін табыңдар? Бензиннің меншікті жану мөлшері- 46х 106 Дж/кг
конверт
1.Жылу қозғалтқыштарының түрлерін атаңдар?
2.ІЖҚ-та маховик қандай қызмет атқарады?
3.Қайтымсыз процесс дегеніміз не?
4.Формулалардың физикалық мағынасын, өлшем бірліктерін ата?
Ƞ=Aп/АТх100%
Есеп
60МДж жылу бөліп шығару үшін массасы қанша тас көмір жағу керек? Тас көмірдің меншікті жану жылуы 30 х106Дж/кг
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді
Есептің берілгенін жазады
ХБЖ ға келтіреді
Есеп шығаруда формуланы қолданып нәтижесін табады
ҚБ: Топтар бір-бірін Бесбармақәдісі бойынша бағалайды

Алюминий, резеңке, графит, фарфор, шыны, мыс, мата керосин, май, ауа, болат, күміс, қола, ылғал жер



Оқушылар бір-біріне тілек айтып, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады





(






































Сабақтың ортасы
V.Ойлан, жұптас, бөлісәдісі арқылы тақырыпты ашу.(Оқушылар тақырыпты оқып, жұбымен бөліседі. Топ болып берілген құралдармен тәжірибе жасап ортада талқылайды).
1-топ.
1. Әуе шарын үрлеп, оны жүн матамен ысқылап, қағаз қиқымдарына, үйдің қабырғасына жақындату
2. Электроскопқа шыны, эбонит, фарфор таяқшаларын тигізу
2-топ.
1. Үрілген резеңке шарларды бір-біріне жақын, бірақ өзара жанаспайтындай етіп іліп, екі шарды кезекпен жүн және жібек матамен үйкеу, тәжірибеге түсінік бер
2.Қағаз қиындыларына зарядталған таяқшаларды жақындату
3-топ.
1.Эбонит таяқшаны жібеккее немесе қағазға үйкелеп, теріс таңбалы заряд алу, құбылысқа түсінік беру
2.Электрофор машинасы көмегімен зарядтардың пайда болуын байқау
Дескриптор:
Үйкеліс арқылы денелердің электрленуін байқайды
Электрофор мен электроскоптың жұмыс істеу принціпіне түсінеді
Оң және теріс зарядтардың пайда болуын түсіндіреді
ҚБ: Үш шапалақ





























Сабақтың соңы
IV. Сабақты бекіту.Толықтыр және жауап бер әдісі бойынша берілген тапсырмаларды жеке жеке толықтырып, жауабын жазады.
Төмендегі материалдардың қасиетіне қарай белгі қой
.Төмендегі материалдардың қасиетіне қарай белгіле

2. Cуретке қарап сипаттама бер?
а)
в)
с)

3.Дененің электрленуін байқайтын құрал_________деп аталады.
4. Электроскоптың құрылысынжаз
______________________________
______________________________
ҚБ: оқушылар бірін-бірі Смайликтер әдісі бойынша дұрыс жауаппен тексеріп, бағалайды(Керемет, жақсы, орташа)
V. Үйге тапсырма беру.
Тақырыпты оқу
№5 Эксперименттік тапсырма
Электроскоп жасау
Кері байланыс: Белгілер әдісі






























Саралау сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын, сақтау

Сабақ кезінде оқушылар үйкеліс арқылы электрленудің физикалық мағынасын ашады. Келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Осылардың барлығын іске асыруда белсенді оқытудың Ойлан, жұптас, бөліс, Конверт-сұрақ, әдісі арқылы тапсырмалары орындалып, Белгілер әдісімен кері байланыс жасалады. Топ бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Бұл әдіс-тәсілдер саралаудың ынтымақтастық оқыту тәсілі болып табылады. Жеке тапсырма беру арқылы оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау тәсілін қолдандым
Оқушыларды ынталандыру әрі жағымды ахуал тудыру мақсатында сабақ барысында оқуышларды белсенді оқытудың Смайликтер, Үш шапалақ, Бас бармақ әдіс-тәсілдерін қолдану арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. Бағалау критерийлері мен дескриптордың маңызы оқушылардың не үйренгендерін, материалды қалай меңгергендігін тексеруде үлкен рөл атқарады деп ойлаймын
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауды біледі және құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын дұрыс қолдана алады

Сабақ бойынша рефлекция
Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция жасау үшін пайдаланыңыз. Сол өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Ойлан, жұптас, бөліс әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақта ойға түйгендерін баяндап, көргендерін суреттеп алған мәліметтерін ортаға салады
Сабақтың өту кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаланылады. Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ. Жаңа сабақты оқып, түсініп, тәжірибе жасап топта талқылайды. Оқытудың белсенді әдістері қолданылады. Қорыта келгенде, оқушылардың әртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған жоспарлы жаттығуларды, эксперименттік тапсырмаларды көбірек беремін

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Белсенді оқыту мақсатында оқушылар денелердің электрленгенін сипаттап, берілген ресурстар арқылы тәжірибе жасап тақырыпты аша білді
2: Термин сөздерді үш тілде айта біледі
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (Оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Оқушылар тәжірибе жүзінде алған білімдерін ортаға салып талқылай алады
2: Топтық, жұптық жұмыстардың ықпалы жақсы болды

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет
1: Жұптық тапсырмалар кезінде оқушыларды деңгейіне байланысты бөлу
2: Жетістіктері кейбір оқушылардың топпен жұмыс жасағанда сабақта белсенділігінің артуы. Тақырып күрделі болмағандықтан қиыншылықтар борлған жоқ. Алдыңғы сабақта тақырып түсінікті болу үшін тәжірибе, видео көрсетілім, логикалық тапсырмалар көп қолдану керек деп ойлаймын



Материалды жүктеу (Скачать)
Авторы:
Мамбеткереева Асем Нуралыевна
Жарияланған уақыты:
2019-10-09
Категория:
Физика
Бағыты:
Сабақ жоспары
Сыныбы:
8 сынып
Тіркеу нөмері:
№ C-1570617339
2222
333
444
555
666
7
888
999