Теріс рационал сандарды қосу.Таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосу. 490 тг
Камелов Серикболсын Сапарбекулы
Ұзақ мерзімді жоспардың атауы:
6.1.В
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Теріс рационал сандарды қосу.Таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.2.13.
Таңбалары бірдей,таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау.
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар:
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау.
Көпшілігі:
Таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандары бар теңдеулерді шешу.
Кейбіреуі:
Рационал сандарды пайдаланып мәтін есептерді шығару.
Бағалау критерийі Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындайды.
Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандары бар теңдеулерді шешеді.
Рационал сандарды пайдаланып мәтін есептерді шығарады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар: таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін түсіндіреді.
Бөлім бойынша лексика мен терминология:
рационал сандар
оң сандар
теріс сандар
қосу амалы
координаталық сәуле
өрнекті ықшамдау
Диалогқа қажетті сөз тіркестері:
теріс сандарды қосу үшін ... керек
таңбалары әр түрлі сандарды қосу үшін ... керек
Ойлау деңгейінің
дағдылары Білу,түсіну,қолдану,талдау
Құндылықтарға баулу
Топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау, тыңдау, басқаның пікірін сыйлау, өздігінен білім алуға, жауапкершілікке баулу
Пәнаралық байланыс Физика
Тақырып бойынша алдыңғы білім
рационал сандар
санның модулі
рационал сандарды салыстыру
рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут
Сыныппен жұмыс
2 минут Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, оқушыларды түгендеу
Психологиялық ахуал. Шаттық шеңбер арқылы
Интербелсенді тақтадағы тақпақты оқи отырып, қимылдар жасайды
Бойды сергек тік ұстап,
Емін еркін тыныстап.
Жерге қарап жер көрдім
Оңға бұрылып,
Солға бұрылып, Егеменді ел көрдім.
Мақсаты: Қимыл – қозғалыс жасау арқылы ширату. Егеменді елімізге деген патриоттық сезімдерін ояту
Жіктеу бойынша саралау
«Молекула» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін.
Музыка қосылып, тоқтатқан кезде оқушылар 2-2-ден, одан кейін 3-3-тен ,төрт-төрттен бірігеді. Үш топқа бөлінеді.
Әр топқа бағалау парағы үлестіріледі.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалау парағына белгілеп отырады.
№ Үй жұмысы
(1ұпай) Миға шабуыл
(1-5 ұпай) Топтық жұмыс
(1-7 ұпай) Жұптық жұмыс
(1-4 ұпай) Жеке жұмыс
А-1,В-2
С-3ұпай
1 слайд
Интербелсенді тақта
2 слайд
Молекуланың суреті
Бағалау парақтары
3 слайд
Сыныппен жұмыс
5 минут Үй тапсырмасын тексеру
№ 399
Қалыптастырушы бағалау:
Үй тапсырмасын тексеруді топта талдау және бір-бірін бағалау түрінде ұйымдастыру. Дұрыс жауаптар тақтада көрсетіледі.
Үй тапсырмасын тексерген соң топ басшысы топ мүшелерінің жұмысын бағалау парақшасына қояды
Кері байланыс:
Қай есепті шығарғанда қиындық туындады?
4 слайд
Үй тапсырмасының жауаптары
Сыныппен жұмыс
3 минут «Миға шабуыл» әдісі. (Топта ақылдасады)
Өткен сабақты еске түсіру
1. Координаталық түзудің бойында рационал сан сол жақта орналасса таңбасы қандай болады? (теріс рационал сан, таңбасы минус)
2. Санақ басы қалай аталады? (координаталар басы)
3. Таңбаларымен ғана өзгешеленетін сандар қалай аталады? (қарама-қарсы сандар)оң рационал сандар координаталық тузудің қай жағында орналасады? (оң)
4. Бірлік кесінді, санақ басы және бағыты көрсетілген түзу қалай аталады? (координаталық түзу)
5. Координаталық түзудің бойында рационал сан оң жақта орналасса таңбасы қандай болады? (оң рационал сан, таңбасы плюс)
Қалыптастырушы бағалау:
Жауап берген соң топ басшысы топ мүшелерін бағалау кестесіне бағалайды.
Кері байланыс: Өткен тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын бар ма?
Сабақтың ортасы
20 минут
Топпен жұмыс
12 минут
Сыныппен жұмыс
3 минут
Жұппен жұмыс
5 минут
Сабақтың соңы
Жеке жұмыс
8 минут
Сыныппен жұмыс
2 минут
Тапсырма
Оқу мақсаты: Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау
Бағалау критерийі: Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындайды
Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу, түсіну, қолдану
1-топ.
а) Есептеңдер:
- 26+(-8)
-43+(-21)
-6,7+5
3-0,91
(-3 )/4 +(-5 1/4)
7/8-1/4
ә) Төмендегі сөйлемнен өрнек құрастырып, мәнін табыңдар:
0,0625 және 61/( 16) сандарының қосындысына -9/16 санын қосыңдар
2-топ
а) Есептеңдер:
- 96+(-101)
- 36 + (-15)
-6,03+2,18
8,23 – 7,2
(-25 )/28 +(-18/35)
23/36 + 31/48
ә) Төмендегі сөйлемнен өрнек құрастырып, мәнін табыңдар:
3 2/( 9) және -5/( 9) сандарының қосындысына -2 2/3 санын қосыңдар
3-топ
а) Есептеңдер:
- 127 + (-5)
- 105 + (-45)
-9,5 + 100
5,7 – 3,2
( -35 )/81 +(-25/72)
-19/60 + 11/24
ә) Төмендегі сөйлемнен өрнек құрастырып, мәнін табыңдар:
-2 3/( 4) және 0,7 сандарының қосындысына 1,35 санын қосыңдар
Дескриптор:
Теріс рационал сандарды қосу ережесін қолданады;
Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолданады;
Математикалық сөйлемнен өрнек құрастырады;
Өрнектің мәнін табады.
Қалыптастырушы бағалау:
Әр топ тақтаға шығып есептерін қорғайды.
Мұғалім оқушылардың құрастырған өрнектерін тексереді.
Топ басшысы бағалау парағына баллдарды қояды
Басбармақ әдісі
Кері байланыс: Қандай есепте қиындық туындады?
Сергіту сәті: Сан тізбегі белгілі бір ережеге сай құрылған. Бірақ сан тізбегінде бір сан ережені бұзады. Ол қай сан?
4, 7, 13, 25, 51, 97, 193
«Жетістік баспалдағы» әдісі.
Қарқын саралау. Жұптар арасындағы жарыс. Әр жұп тапсырманы уақытқа орындайды.
Оқу мақсаты: Таңбалары бірдей таңбалары әртүрлі рационал сандары бар теңдеулерді шешу.
Бағалау критерийі: Таңбалары бірдей таңбалары әртүрлі рационал сандары бар теңдеулерді шешеді
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну, қолдану
Бірге отырған екі бала жұп болады. Баспалдақтың екі жағынан жоғары көтеріледі.
x -4 1/2=-21/4
x -7,21=-8 1/20 m-1 3/4 = -3,7
x – 2,76 = -4 x - 8 1/4 = -3,2
m + 1 = -2 y + (- 7) =10
Дескриптор
Екі теріс рационал санды қосу ережесін қолданады;
Таңбалары бірдей рационал сандары бар теңдеулерді шешеді.
Таңбалары әртүрлі рационал сандары бар теңдеулерді шешеді.
Қалыптастырушы бағалау: :«Өзін-өзі бағалау» оқушы уақытқа байланысты тұрған сатысы бойынша өзін-өзі бағалайды. Дұрыс жауаптар тақтада көрсетіледі. Топ басшысы топ мүшелерінің жұмысын бағалау парақшасына қояды
«Бас бармақ» әдісі.
Кері байланыс: Жұптық жұмыс ұнады ма? Себебі?
Тапсырма бойынша саралау. (Деңгейлік тапсырмалар)
Оқу мақсаты:
Рационал сандарды пайдаланып мәтін есептерді шығару Бағалау критерийі
Рационал сандарды пайдаланып мәтін есептерді шығарады. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну, қолдану, талдау
Оқулықпен жұмыс.
Топтарға 3 түс бойынша конверт салынған есептерді беремін.Оқушылар топтың ішінде өздеріне қажетті тапсырманың деңгейін таңдап алады.
А деңгей. Жасыл түсті (жеңіл тапсырма)
Температура дүйсенбі күні -1,50С-қа, сейсенбі күні -20С-қа, сәрсенбі күні -0,50С-қа, бейсенбі күні – 2,80С-қа, жұма күні -1,70С-қа, сенбі күні -1,90С-қа, жексенбі күні -1,30С-қа өзгерді. Апта бойына температура қалай өзгерді?
В деңгей. Сары түс (орта деңгейлі тапсырма)
Өзен суының деңгейі бірінші күні -0,25 метрге, үшінші күні -0,07 метрге өзгерді. Үш күнде -0,42 метр болса, екінші күнгі өзен суының деңгейін анықта.
С деңгей. Қызыл түсті (қиын деңгейлі тапсырма)
Еліміздегі жапырақты ағаштардың алып жатқан ауданы орманды алқаптың барлық ауданының 61,8%құрайды. Оның ішінде шыршалар 15,5% , бұталар 22,7%. Осы мәліметтерді қолданып дөңгелек диаграмма салыңдар.
Дескриптор
Апта бойына температураның өзгерісін анықтайды;
Екінші күнгі өзен суының деңгейін анықтайды;
Теріс рационал сандарды қосу ережесін қолданып амалдарды орындайды;
Дөңгелек диаграмма салады
Қалыптастырушы бағалау: Әр топтың топ басшысы тексереді. Дұрыс жауабы топ басшысына беріледі. Топ басшысы топ мүшелерінің жұмысын бағалау парақшасына қояды.
«Бас бармақ» әдісі.
Кері байланыс: «ТВ шоу» әдісі. Мұғалім жүргізуші оқушылармен, түрлі кейіпкерлермен сөйлескендей есептерді талқылайды. Сынып сұрақтар қояды, талқылауға қатысады, құрдастар бағалайды және т.б.
Үй тапсырмасы
Ал енді, балалар, бүгінгі сабағымыз мәресіне де жетіп қалды. Осы сабақта жақсы нәтиже көрсеткендеріңіз үшін Елбасы алғысын білдіріп, хат жолдаған екен.
№ 407, 412 хаты екен.
Хатты үйімізге барғасын ашамыз. Неге? ( үй тапсырмасы)
Рефлексия
Балалар, алдымызда алып алма ағашы тұр. Осы ағаштың түбінде отырып ойымызды жинақтап алайық, жемістерінің орнына осы сабақтан алған әсерлерімізбен бөлісіп, алма ағашына ілейік. Сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар! Келесі кездескенше
Математика
6 сынып.
А.Е.Әбілқасымова
Т.П.Кучер
З.Ә.Жұмағұлова
Үлестірмелі карточкалар №1
Үлестірмелі карточкалар №2
Үлестірмелі карточкалар №3
5 слайд
Математика
6 сынып
А.Е.Әбілқасымова
Түрлі түсті конверттер
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылармен жүргізілген жұмыстар түрі алуан түрлі болды. Онда жеке де, жұпта да, топта да жұмыстар атқарылды. Топ ережесі сақталып, балалар арасында ынтымақтастық, бірлік орнатылды. Әр оқушы өз деңгейіне байланысты тапсырмаларды орындауға күш жұмсады. Сабақта қалыптастырушы бағалау
өзін-өзі бағалау
өзара бағалау
критерийлері бойынша, сонымен қатар мұғалімнің бақылауы бойынша жүргізіледі.
Сабақ мақсатын ашу кезінде – оқушылардың жауаптарын бағалауды қалыптастырады.
Топтық жұмыс кезінде – оқушылардың жауаптарын қағазға түсіріп отыру.
Қалыптастырушы бағалау: егер оқушылар қателескен жағдайда бағыттаушы сұрақтар қою.
Тапсырмаларды үйде орындап келген оқушылар әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы жауапқа қарай отырып, оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. АКТ қолдану арқылы техника ережелерін сақтайды.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Оқушылар теріс рационал сандар және таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережелерін түсініп есептер шығаруда қолданады. Сыныпта жағымды атмосфера қалыптасты. Мен жоспарлаған сабақ кезеңдері әр түрлі әдіс-тәсілдер пайдалану арқылы жүзеге асты және ол тиімді болды. Берілген уақыт ішіне үлгере алдым. Алдағы уақытта өз сабағымды жоспарлағанда бірлесіп оқу мен бірін-бірі оқыту тәсіліне назар аударамын.
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Сабақты жаңа әдіс-тәсілдер пайдаланып өту – оқушылардың пәнге қызығушылығын арттырды.
2.Бағалау кезеңдерінде өзін-өзі, өзгені және топты бағалау – нақты бағалау критерийлерін бергендіктен табысты болды. Оқушылар әділ бағаланды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1)Сабағымды Б.Блумның таксономиясына негіздеп жоспарлағаным тиімді болды.
2)Уақытты үнемдеу үшін пайдаланылған АКТ-лар оқытуды жақсарта алды.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Келесі сабақтарыма жоспар құрғанда сабақтың теориялық емес, практикалық бағыттарына, өмірде қажеттілік тұстарына көбірек назар аударамын.
Математика
Сабақ жоспары
6 сынып
8.3A бөлім Квадраттық функция 490 тг
Камелов Серикболсын Сапарбекулы
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3A бөлім: Квадраттық функция Мектеп:
Күні:
Сынып: 8 Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Квадраттық функция және оның графигі
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 8.4.1.3 y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады
Cабақтың мақсаты Барлығы: y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу
Көпшілігі: Квадраттық функцияның графигін түрленген түрін анықтау және талдау
Кейбірі: Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін зерттеу
Бағалау критерийлері - y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады
- Квадраттық функцияның графигін түрленген түрін анықтайды және талдайды
- Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін зерттейді
Ойлаудағдыларыныңдеңгейлері Білу және түсіну, қолдану, талдау
Тілдік мақсат
Оқушылар квадраттық функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды, қасиеттерін айта алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
квадраттық функция;
парабола төбесі, парабола тармақтары;
симметрия осі;
функцияның нөлдері;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
парабола тармақтары …бағытталған;
график Ох осінен…;
квадраттық функция графигі Оу осін… ;
таңбатұрақтылық аралығын табу үшін …;
мәндер жиынын табу үшін …;
Құндылықтарды дарыту Өмір бойы білім алуға бейімдеу, дұрыс шешім қабылдау, қоғамдық өмірге қатысу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс Геометрия, сызу
Бастапқы білім y=x^2 ,y=a(x-m)^2, y=ax^2+n және y=a(x-m)^2+n,a≠0
функцияларының графигі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
1 мин
Сыныппен жұмыс
4 мин Ұйымдастыру бөлімі
Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Психологиялық ахуал. «Бір-біріне тілек білдіру» атты шаттық шеңберін өткізу.
Бір-бірінің қолдарынан ұстап тілек айтады.
Жіктеу бойынша саралау. Аралас топтар
Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек геометриялық фигураларды таңдау арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру №14.12
f(x)=-2x2 – x + 7 функциясының графигін салыңдар және графиктен:
1)параболаның төбесінің координаталарын және симметрия осінің теңдеуін табыңдар;
2)функцияның ең үлкен мәнін және мәндер жиынын табыңдар;
3)функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар.
Дескриптор
Графикті салады
параболаның төбесінің координаталарын табады және симметрия осінің теңдеуін жазады
(-1/4; 71/8)
х=-1/4.
функцияның ең үлкен мәнін және мәндер жиынын табыңдады
у= 7 1/8 ;
Е(f)=(-∞;7 1/8]
функцияның өсу аралықтарын табыңдады (-∞;-1/4]
функцияның кему аралықтарын табыңдады [-1/4; ∞)
Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау. Дәптерлерін көршісімен алмастырып тексереді.
Бас бармақ тәсілі.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Кері байланыс
1. Есеп түсінікті болды ма?
2. Есеп шығару барысында қандай қиындықтар туындады? Оқушылар кезекпен дұрыс жауабын айтады, қалғандары көршісінің тапсырмаларын тексереді. Баяу әуен ойнайды
Слайд 1
Сабақтың ортасы
Сыныппен жұмыс
5 мин
Сыныппен жұмыс
5мин
Топпен жұмыс
5мин
Жұптық жұмыс.
10 мин
Жеке жұмыс
7 мин
Өткен тақырыпты қайталау
Тапсырма: Кезбе тілші
Әр топтан тілші тағайындалып, сұрақтар қойылады. Тілшілер қарсы топқа алдын ала дайындаған сұрақтарын қояды.
Сұрақтар
1. Квадраттық функцияның анықтамасы қалай?
2. Квдраттық функциянің графигі у=х^(2 )+2 болған жағдайдау=х^(2 ) графигіне неше өзгеріс жасалады?
3.Қандай жағдайда параболла тармағы төмен қарайды?
4. Қандай жағдайда параболла тармағы жоғары қарайды?
5. Квадраттық функцияның графигінің нөлдері қалай табылады?
Қалыптастырушы бағалау:
Тілшілер ауызша бағалайды.
Кері байланыс:
- Сұрақтар түсінікті болды ма?
-Түсінбеген сұрақтар болды ма?
- Қиналған сұрақтарыңыз қандай?
Мұғалім түсінік жұмыстарын жүргізеді.
Сабақ тақырыбымен таныстыру.
Сабақ мақсатын анықтау үшін білемін және білгім келеді бағандарын оқушылар толтырады. Осы арқылы оқушылар сабақ мақсатын анықтайды.
Зерттеу жұмысы
Оқу мақсаты: 8.4.1.3 y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0 түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады
Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу, түсіну, қолдану.
«Bilimland» білім беру порталында ресурс арқылы жаңа тақырыпты ашатын бейнеролик көрсетіледі.
Қалыптастырушы бағалау:
(Ұ) «Түртіп алу» әдісі – өз ойын басшылыққа ала отырып, оқығанын түсінуге үйренеді. Оқушылар бейне роликті көре отырып, жаңа ақпаратты y=〖ax〗^2+bx+c, a≠0 квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салу жолдарын меңгереді.
Кері байланыс: -нені түсіндік?
Қандай сұрақ туындады?
Практикалық тапсырма
«Ойлан, тап» әдісі
Оқу Мақсаты: y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу
Бағалау критерийі: y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады
Ойлау дағдыларының деңгейлері қолдану, талдау.
1-тапсырма:
Топтарға тапсырмалар беріледі. Топ ішінде орындайды, топ болып тексереді.
Функциясының графигін салыңыз және қасиеттерін жазыңыз.
1-топ y=2x^2+6x+9
2- топ y=x^2+7x-5
3-топ y=〖-2x〗^2+4x-15
Дескриптор:
-квадраттық функцияның графигін салады;
-квадраттық функцияның қасиеттерін жазады;
Қалыптастырушы бағалау:
Өзің – өз бағалау. Экрандағы дұрыс жауаппен салыстыру арқылы бағалайды.
«Бағдаршам » әдісі
Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, жоғары көтереді ( жасыл = барлығы түсінікті , сары – әліде сұрақтар бар, қызыл = түсінбеймін).
Кері байланыс:
1. Квадраттық функцияны қалай салады?
2. Квадраттық функцияның графигінің қандай қасиеттері бар?
Сарапшы топ түсінік жұмыстарын жүргізеді. Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді.
2- тапсырма «Ат қосшы мен ат арба» әдісі
Мақсаты: Квадраттық функцияның графигін түрленген түрін анықтау және талдау
Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу, түсіну, қолдану, талдау
Бағалау критерийі:Квадраттық функцияның графигін түрленген түрін анықтайды және талдайды
1.y=〖(x-1)〗^2+1
2. у = - (х + 1)2 + 4
3.y=-x^2+8x-12
Дескриптор:
- квадраттық функцияның графигін түрленген түрін анықтайды
- түрленген функцияның графигін талдайды
Қалыптастырушы бағалау:
«Екі жұлдыз бір тілек» Оқушылар біріне - бірі екі жақсы жағын, бір ұсыныс айтады.
Қарама - қарсы топтар бір – бірін бағалайды.
Кері байланыс:
1. Квадраттық функцияның түрлендірген түрін қалай анықтаймыз?
2. Түрленген функцияның графигі қалай талданады?
Қарқын саралау. Уақыт шектеулі болады. Оқушылар үлгіргенінше тапсырманы орындайды. Тапсырманы толық орындаған оқушы аталып өтеді.
3 – тапсырма
Мақсаты: Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін зерттеу.
Бағалау критерийі: Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін зерттеу
Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу, түсіну, қолдану, талдау.
Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін анықтайтын кестені толтырыңыздар.
Функция қасиеттері Функция
Функцияның анықталу облысы
Функцияның мәндер жиыны
Функцияның өсу аралығы
Функцияның кему аралығы
Параболаның симметрия осі
Функцияның ең үлкен мәні
Функцияның ең кіші мәні
Функцияның теріс мән қабылдайтын аралығы
Функцияның оң мән қабылдайтын аралығы
Функцияның нөлге тең мәні
Дескриптор:
Функцияның анықталу, мәндер облыстары анықтайды
Функцияның өсу, кему аралығын табады,
Функцияның ең үлкен, ең кіші мәнін белгілейді
Функцияның теріс, оң мән қабылдайтын аралықтарын, нөлге тең мәнін жазады.
Қалыптастырушы бағалау: Сағат тілімен дәптер ауыстырылып, «келісемін келіспеймін» әдісімен оқушылар бір –бірін бағалайды. Дұрыс жауаптары экранда шығарылады.
Кері байланыс:
1. Графикті пайдаланып функцияның қасиеттерін қалай зерттейміз
Мұғалім түзету жұмыстарын жасайды
Слайд 2
https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/funkcziya-grafigin-salu
Слайд3
Слайд4
Сабақтың соңы
3 мин Дереккөздері саралау.
Оқушылар берілген тапсырманы өз еріктерімен таңдайды.
Үй тапсырмасы: §14.
№14.13. Дереккөз оқулық.
Осы тақырыпты өмірмен байланыстырып, график құрастырып талдайды. Дереккөз интернет.
Рефлексия
Үйрендім бағанын толтырып, оқушылар мына сұрақтарға жауап береді.
- нені білді, нені үйренді;
- не әлі де түсініксіз;
- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау сабаққа тапсырманы дайындағанда жүргізілді. Қабілеті жоғары оқушылар топтық жұмыс кезінде басқа сыныптастарына көмектеседі. Жеке жұмыс кезінде қарқынды жұмыс орындайды. Үйтапсырмасын тексеу кезінде бас бармақ арқылы, өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Жеке жұмыс кезінде өзара бағалау жүзеге асады. Сынып бөлмесі желдетіледі.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ мақсатына оқушылар толық жетті.
Сабақта жіктеу саралау, қарқын, дереккөз саралау жүргізілді.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.
Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ
Алгебра
Сабақ жоспары
8 сынып
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері) 490 тг
Камелов Серикболсын Сапарбекулы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1В Комбинаторика элементтері. Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 9.3.1.1
комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2
cанның факториалы анықтамасын білу;
Сабақтың мақсаты комбинаториканың ережелерін білу және есеп шығаруда формуланы қолдана алу
Бағалау критерийі -комбинаторика формулаларын біледі;
-есептер шығаруда формулаларды қолдана алады;
- логикалық тұжырымдар және қорытындыла жасай алады;
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Жаңа пәндік терминдерді қолданып, алмастыру мен теру амалдарына берілген есептерді ауызша сипаттай алады;
Пәнге тән лексика және терминология:
-факториал;
- реті ;
-реттеу;
-қосу ережесі;
-көбейту ережесі;
-алмастыру;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Жағдайына және есептің сипатына байланысты, «мүмкін», «шығар», «ықтимал» сөздерін қолдану.;
Мысалы, бірнеше орындыққа 5 адамды отырғызудың неше әртүрлі тәсілі бар?
Егер сізде х орындық болса, оларды ... әртүрлі тәсілмен орналастыра аласыз, сондықтан ... .
Қандай нәтежие болуы мүмкін?
Оқу дағдыларының
деңгейлері Білу,түсіну
Қолдану
Құндылықтарға баулу
Топпен және жұппен жұмыс істеу барысында оқушылардың бойында ұйымшылдық, сыйластық,еңбекқорлылық қабілеттерін дамытады. Денсаулық (оқу кабинетінің санитарлық жағдайы арқылы)
Пәнаралық байланыс Геометрия ,физика, информатика
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтаны, интернет ресурстарын, калькулятор қолдану.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы.
10 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
1 мин
Психологиялық ахуал
2 мин
Топқа бөлу
2 мин
Сыныппен жұмыс
2 мин
Сабақты қайталау
3 мин
Сабақтың ортасы
20 мин
Топтық жұмыс
10 мин
Жеке жұмыс
10 мин
Сәлемдесу. Сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушылардың дайындығын,сынып оқушыларының түгелдігін тексеру.
Психологиялық ахуал: «Жүрекетен жүрекке» Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын жұп болып шеңберге тұрып бір-бірімізге жақсы көңіл-күй тілейік .
Жіктеу бойынша саралау.
Оқушылар геометриялық фигураларды таңдау арқылы топқа болінеді.
Сыныпты үш топқа «Мюнстенберг» әдісі топқа әріптер тасталады, осы арқылы топтар өз аттарын қойып, сол сөздердің мәнін түсіндіреді.
1-топ Клмноенлдшеңбернвасы
2-топ Тмиаровауданючбсь
3-топ Ячстмивұзындықтиьиб
«Шеңбер.Ұзындық.Аудан » сөздеріннің әріптері жазылған карточка таңдап, өз тобының атын біледі.
Бағалау парақшасы таратылады. Оқушылар өз деңгейлерін әр кезең сайын бағалау парақшасына белгілеп отырады. Сабақтың соңында қорытындыланады.
№ Үй тапсырмасы Тұжырымды жалғастыр.. Карточкалық тапсырма
Деңгейлік тапсырма Мини тест
1
2
Үй тапсырмасы:
№186,191
Қалыптастырушы бағалау: интербелсенді тақтада дұрыс жауабын көрсету. Жұптар бір-бірін тексереді.
Кері байланыс:
« Диалог» әдісі арқылы мұғалім, -Бұл есеп сендерге несімен қиын болды? –Қандай қиыншлықтар кездесті? деп есепті оқушылармен бірлесіп талдайды.
«Тұжырымды жалғастыр» әдісі сабақты қайталау
1 топ
Шеңбер ұзындығы πсаны мен .........көбейтіндісіне тең ;
Шеңбер ұзындығы ........белгіленеді
Диаметрі...................белгіленеді
2 топ
Есептеулерде π -дің жуық мәні үшін ... мәні алынады.
Шеңберді немен сызамыз?
Шеңбер түзу ме қисық па? Неліктен?
3 топ
Аудан ...........белгіленеді;
Радиусы R-ге тең дөңгелектің ауданы........формуламен есептелінеді.
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар өздерінің теориялық білімдерін тексереді.
Топтар бір-бірін өзара бағалайды.
Кері байланыс:Қателескен теориялық сұрақтың жауабын топтар айтады.Оқушылар бір –біріне өзара ауызша кері байланыс жасайды.
Қарқынды саралау: Уақыт бойынша тапсырма орындайды.
Оқу мақсаты: Шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
Шеңбер ұзындығының, дөңгелек ауданының формулаларын білу және қолдану;
Бағалау критерийі: Шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін біледі; Шеңбер ұзындығының, дөңгелек ауданының формулаларын біледі және қолданады;
Ойлау дағдыларының деңгейлері:қолдану, талдау
1 топ:Радиусы 3-ке тең болғандағы шеңбердің ұзындығын және дөңгелектің ауданын табыңдар.
2-топ: Радиусы 4-ке тең болғандағы шеңбердің ұзындығын және дөңгелектің ауданын табыңдар.
3-топ:Радиусы 5-ке тең болғандағы шеңбердің ұзындығын және дөңгелектің ауданын табыңдар.
Дескриптор
-Шеңбер ұзындығын формуласы арқылы табады.
-дөңгелектің ауданын шешеді
-Пи тұрақтылығын пайдалана алады.
Қалыптастырушы бағалау:
Оқушылар топ ішінде бірін –бірі бағалайды.Дұрыс жауап слайдта көрсетіледі.
Кері байланыс:
Есепті шығару барысында қандай қиындықтар кездесті?
Деңгейлік тапсырма
Оқушылар өз деңгейіне байланысты есепті шығарады
Оқу мақсаты: 6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6.3.3.4 Дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану;
Бағалау критериі: шеңбер ұзындығының формуласын біледі және қолданады;
Дөңгелек ауданының формуласын біледі және қолданады;
Ойлау дағдыларының деңгейлері: қолдану
А-деңгейі
Радиусы 23 м болатын дөңгелек стадиондағы жүгіру жолының ұзындығын табыңдар.
Дескриптор:
Оқушы пи тұрақтылығын біледі.
Шеңбер ұзындығын формуласы арқылы табады.
В-деңгейі
Шеңберінің ұзындығы 84 см доңғалақ 35 айналым жасағанда баратын қашықтықты өтіп шығу үшін шеңберінің ұзындығы 98 см доңғалақ неше айналым жасайды?
Дескриптор
Есепті пропорция құру арқылы шығарып қанша айналым жасайтындығын табады.
С-деңгейі
Автомашинаның доңғалағының радиусы 37,5см.Тас жолда жүріп бара жатқан автомашинаның доңғалағы 1 минутта 400 айналым жасайды.Автомашина сағатына неше километр жылдамдықпен жүріп барады?
Жауабы:56,52 км/сағ
Дескриптор
Өлшем бірліктерді айналдырады
Доңғалақтың ұзындығы арқылы жүрілген жолды табады.
Жылдамдықтың формуласына қойып шығарады.
Қалыптастырушы бағалау: «Күшті ,әлсіз,жетілдіру қажет» әдісі арқылы топ ішінде бірін бірі бағалайды. Дұрыс жауаптар слайдта көрсетіледі.
Кері байланыс: Мұғалімнің тікелеу жетелеуі арқылы қателіктер кеткен есепті талдап, түзетулер енгізіледі.
Карточкадағы сөзді шешу ;
Алдамуратов оқулығы.6-сынып
карточка
Сабақтың соңы
10 мин
Жеке жұмыс
6 мин
Рефлексия.
3 мин
Үйге тапсырма
1 мин Саралау түрі: қарқынды
Оқу мақсаты: шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
шеңбер ұзындығының,дөңгелек ауданының формулаларын білу және қолдану;
Бағалау критерийі: шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін біледі;
шеңбер ұзындығының,дөңгелек ауданының формулаларын біледі және қолданады;
Ойлау дағдысының деңгейі: жинақтау, бағалау
Мини тест
1.Радиусы 0,9 дм,дөңгелектің ауданын табыңдар.
А) 0,2543 дм Ә) 25,434дм Б)2,5434дм
2.Айдың диаметрі 3476 км.Айдың экваторының ұзындығын табыңдар.
А)1091,464м Ә) 10914,64м Б)109146,4м
3.Шар радиусы 1260 км.Шар ұзындығын табыңдар.
А )7912,8км Ә)791,28км Б)79,128км
4.Дөңгелек диаметрі 30 дм,ол 2 айналым жасағанда қанша жерге барады?
А )18,84дм Ә)1884дм Б)188,4дм
Қалыптастырушы бағалау: Өзін-өзі бағалайды. Дұрыс жауаптар слайдта көрсетіледі.
Кері байланыс: Қай есеп қиындық туғызды?
Рефлексия.
Оқушылар себеттегі алма,гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жабыстырады.Сол арқылы сабақтан алған ойларын қорытады.
-сабақтан түйгенім өте көп,маңызды болды
-көп нәрсені түсіндім,маған пайдасы болды.
–түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек.
Саралау түрі: Дереккөздер және
тапсырма
Үйге тапсырма
1-деңгей оқулықпен: №187. - Оқулық
2-деңгей №193. - Оқулық
3-деңгей шығармашылық, басқа дереккөзден дөңгелектің ауданына есепті құрастырып шешіп келу. - Интернет желісі
Үлестірмелі парақша.
Слайдта көрсетіледі.
Жауаптары:
1)б.
2)ә .
3)а .
4)б.
Алдамуратов оқулығы.6-сынып
Интернет желісі
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс; денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс,
құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)
Сабақ барысында саралау Блум деңгейіне орай жеңілден күрделіге қарай жоспарланған. Оқу мақсаты Блумның жоғарғы деңгейіне сай болғандықтан сабақ мақсаты ойлау деңгейлерінің жоғарғы деңгейіне сай сараланып, тапсырмалар, білу, түсіну, қолдану, талдау, және бағалау деңгейлерін қамтиды. Критерийлерге сай дескрипторлар негізінде оқушылардың бір біріне берілетін кері байланыстары да жоғары ойлауға тартылып сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға сай сараланған. Сабақ ортасында мақсатқа жету жолында топ ішінде жұмыс жасауына негізделген деңгейлік тапсырмалар беріліп оқушылардың білім деңгейі тексерілді. Үлестірме парақшалар арқылы «Мини тест» жүргізіліп оқушылардың сабақ бойынша білімдері бекітіледі. Сабақтың аяғында рефлексия, кері байланыс жүргізіледі. Қалыптастырушы бағалау критерийлер мен дескрипторларды басшылыққа сай келесі әдістер арқылы жүргізіледі: «Күшті, әлсіз, жетілдіру қажет» , «Бағалау парағы » әдісі, өзін-өзі бағалау, топ ішінде бірін-бірі бағалау
Компьютермен жұмыс жасаған кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау.
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды;
Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;
Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.
Мен Алакаева Ж.А. Москалев орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі.Бүгінгі сабағымның тақырыбы 6 сыныптың Шеңбердің ұзындығы.Дөңгелектің ауданы.Шар және сфера .
Оқу мақсаты:
шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
Дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану;
Сабақ мақсаты
Барлығы: шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
шеңбер ұзындығының,дөңгелек ауданының формулаларын білу және қолдану;
Көпшілігі:
Шеңбер ұзындығының формуласынан диаметр мен радиусты табу
Дөңгелек ауданының формуласына есептер шығару
Кейбірі : Шеңбер ұзындығына және диаметріне , дөңгелектің ауданына тәжірибелік есептерді шығару.
Осы сабақ мақсатына сай бағалау критерииі жасалынды.
Бұл сабақ СМАРТ мақсатына сай Нақты.
Сабақ барысында тақырыпқа сай нақты формулаларды қолданады
Өлшемді.
Әр тапсырма қалыптастырушы бағалаумен бағаланады
Қолжетімді.
Сабақ барысында, тапсырмалар оқушылардың деңгейіне сай алынған
Шынайы.
Тапсырмалар оқу мақсатын ашуға бағытталған
Уақытылы шектеулі.
40 минут
Математика
Сабақ жоспары
6 сынып